Sektor bez rynku. Państwa w nim coraz więcej

Sektor bez rynku. Państwa w nim coraz więcej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obraz polskiej energetyki kształtuje koncentracja własności, decydująca rola regulacji i brak zainteresowania mechanizmami rynkowymi.

Debata o rynku energii w Polsce trwa od lat. Jeżeli jednak definiujemy rynek jako miejsce, gdzie na równych warunkach konkuruje ze sobą wiele podmiotów, to w polskim sektorze energii zjawisko to... nie występuje.

Ograniczenie konkurencji, podporządkowanie energetyki decyzjom politycznym - regulacyjnym i tym strategicznym (z poziomu coraz bardziej dominującej w sektorze państwowej własności) jest zapewne relatywnie trwałym trendem i, czy to się komuś podoba czy nie, naszą odpowiedzią na wszelkie wyzwania (rynkowe, technologiczne, cywilizacyjne), z którymi boryka się cały światowy sektor energii i paliw.

* * *
Artykuł pochodzi z Raportu Specjalnego 2019 "Nowego Przemysłu". Całość dostępna jest w Strefie Premium WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Sektor bez rynku. Państwa w nim coraz więcej

  • gliwice2009 2019-12-02 17:36:13
    Do ErgoSum - marzy się wam monopol. Stały popyt, ceny ustalane raz w roku w gabinetach ministerialnych w oparciu o tzw. "koszty" plus marża, odbiorca na kolanach: słowem gospodarka centralnie planowana.
  • ErgoSum 2019-11-15 20:41:04
    Zjawisko odwracania wyprzedaży wytwarzania i dystrybucji, mozna obserwować w wielu krajach zachodnich (UK, Belgia, Niemcy). Nie może być mowy o jakimkolwiek "rynku energii" jeśli myli się obrót , któremierzalnego medium jakim jest tylko energia, co na początku lat 90'tych miało miejsce w obrocie nadwyżkami na platformach obrotu i powstających giełdach. Trwało to do czasu aż nie doprowadziło do kryzysu w wytwarzaniu, gdzie giełdowy obrót energią nie pokrywał w długim okresie czasu kosztów stałych, które ponosiły elektrownie pozostające w rezerwie. Zatem prawidłowe wykorzystanie majątku produkcyjnego i pokrywanie wszystkich kosztów stało się problemem prowadzącym do nieopłacalności wytwarzania. Tymczasem Autorzy tu "przemycają" myśl jakoby podsektory wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii, przez to że mają większościowy udział Skarbu Państwa to pozostają poza tzw "konkurencyjnym rynkiem". Nic bardziej mylnego !!! Bo konkurować mogą rózne technologie wytwarzania, a nie polski węgiel z polskim węglem (teraz z ukraińskim i rosyjskim). Pozostałe podsektory (przesył i rozdział) to klasyczny naturalny monopol, poddany nadzorowi Regulatora. I co tu więcej dywagować i wyższości jednych świąt nad drugimi ????
    • gliwice2009 2019-12-02 16:49:44
      Od strony konsumenta jest ewidentnie monopolizacja rynku ( z całym z tego wynikającym "dobrodziejstwem" - wysokie ceny , brak elastyczności itp.) A to, że minister nie umie rozwiązać sobie problemu bezpieczeństwa energetycznego kraju nie dewastując rynku to już inna sprawa. Opowiadanie, że oligopol Państwowy korzystający z polskiego węgla konkuruje z innymi źródłami energii to opowiadanie dobre do telewizji.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!