Solidarność, energia i wątpliwości

Solidarność, energia i wątpliwości
Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Jerzy Dudała
  • Dodano: 05-05-2017 06:25

Trudno sobie wyobrazić, że rozbicie niezależności energetycznej Polski jest w interesie państw europejskich. To leży w interesie Rosji i widać to wyraźnie - twierdzi Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w rozmowie z Jerzym Dudałą.

Czy Polska jest w stanie obronić się przed antywęglową polityką Unii Europejskiej?


- Moje kontakty zarówno z dyrekcją energii, jak i dyrekcją konkurencji w Komisji Europejskiej wskazują na to, że do świadomości urzędników KE dotarł fakt, że Polska nie jest w stanie tak szybko, jak oni by tego oczekiwali, wyzwolić się z energetyki węglowej. To wynika wprost z ekonomii. Polski nie stać na takie wydatki, by nastąpił w tym zakresie jakiś radykalny zwrot.

Propozycja tzw. Pakietu zimowego przewiduje, że limit emisji dwutlenku węgla na jedną kilowatogodzinę energii miałby wynosić 550 g, co na obecnym poziomie rozwoju techniki praktycznie wyklucza elektrownie węglowe. Co zatem robić?


- Pakiet zimowy będzie obowiązywał od momentu wprowadzenia go w życie. U nas buduje się w tej chwili bloki energetyczne: Kozienice, dwa bloki w Opolu, Jaworzno, w Turowie buduje się nowy blok na węgiel brunatny. Ma być też realizowany nowy blok w Elektrowni Ostrołęka. Jedne bloki są do odstawienia, ale też będą powstawać nowe, w tym jeden w ramach technologii tzw. czystego węgla przy kopalni Bogdanka.

Jeżeli na to tak spojrzymy, to do 2030 roku zmniejszymy zużycie węgla w energetyce tylko o wymaganą wielkość odnawialnych źródeł energii. Do 2020 roku wypełnimy wymagania w tym zakresie. Do 2025 roku będziemy zmniejszali udział węgla w energetyce, ale minimalnie. Jednocześnie będzie nam rosła wydajność. Jeżeli bowiem stare bloki będziemy odstawiać, to będą wprowadzane nowe bloki o sprawności w granicach 46 proc. A zatem będziemy mieli z tej samej ilości węgla więcej energii.

Obecnie w Polsce gospodarstwo rodzinne zużywa tylko ok. 50 proc. energii elektrycznej w stosunku do tego, co zużywa się w krajach starej UE. W najbliższych dziesięciu latach może czekać nas około dwudziestoprocentowy wzrost zużycia energii elektrycznej. Tu ważny będzie wzrost efektywności nowych bloków. Jeśli dodamy do tego rozpoczęcie budowy co najmniej 4-5 bloków energetycznych jeszcze w ramach starych przepisów, to będziemy się starali sobie poradzić. Przecież Pakiet zimowy nie będzie dotyczył bloków już istniejących, lecz nowo budowanych instalacji. Nowych, zbudowanych w ostatnich latach, elektrowni nikt nie zamknie.

Czego się pan najbardziej obawia, jeśli chodzi o pozycję polskiej energetyki na rynku europejskim?


- Mamy dużo lepszą pozycję niż inne państwa europejskie. Tak naprawdę to im zagraża blackout, a nie nam. Jeżeli oddamy do użytku nowe elektrownie, to sytuacja się zmieni. Jeszcze ten rok może być dla nas trudny, gdyby były upały, bowiem wtedy działa dużo urządzeń klimatyzacyjnych.

Niedługo powinniśmy już przystąpić do odbioru nowego bloku w Kozienicach. To jest tysiąc megawatów, czyli spory zastrzyk. A potem, w następnych latach, będą oddawane bloki w Opolu, a także Jaworzno oraz blok w Ostrołęce.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Minister energii Krzysztof Tchórzewski będzie uczestniczył w sesji „Energetyka w Europie - najważniejsze pytania”, która odbędzie się 10 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W dalszej części wywiadu między innymi:

- Czy należy budować u nas elektrownię jądrową?

- Czy można dziś mówić o solidarności energetycznej w UE?

- W czyim interesie leży rozbicie niezależności energetycznej Polski?

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność, energia i wątpliwości

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!