PARTNERZY PORTALU

Spełnić wspólną misję

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Marcin Król
  • Dodano: 11-09-2001 00:00

Rozmowa z Henrykiem Stablą, prezesem Polskiej Techniki Górniczej SA w Katowicach

- Ile przedsiębiorstw wchodzi w skład Polskiej Techniki Górniczej i jaki jest zakres ich działalności?
- Do Polskiej Techniki Górniczej przystąpiło 11 firm, które pracują na rzecz górnictwa. W grupie tej znalazły się firmy, których działalność pokrywała się z misją PTG, czyli kompleksową dostawą maszyn i urządzeń, zapewnienie finansowania dużych projektów, na które kopalnie wykazują zapotrzebowanie, ich remont oraz serwis. Naszym zadaniem jest wspieranie polskiego górnictwa w zwiększaniu efektywności wszelakich działań związanych z procesami jego przemian. Dzięki wspólnym działaniom w ramach stworzonej przez nas grupy, dajemy gwarancję, iż polskie firmy związane z górnictwem są w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez współczesne warunki gospodarki rynkowej. Krótko mówiąc chodzi o to, by produkować coraz lepsze maszyny o coraz większych wydajnościach, gdyż tylko takie mogą konkurować ze sprzętem sprowadzanym z zagranicy. Istotne jest, by kopalnie uzyskiwały coraz lepsze efekty ekonomiczne, a do tego potrzebne są maszyny wysokiej jakości, dysponujące dobrymi parametrami technicznymi. Grupa firm funkcjonująca w PTG finansuje wspólnie projekty, nad którymi pracuje, zaś nowe rozwiązania dają wynik w postaci lepszych maszyn.
- Jak ocenia Pan firmy, które przystąpiły do PTG?
- Każda z nich przeszła gruntowną restrukturyzację wewnętrzną. Zmusiło ich do tego zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel. Dlatego stanęły one przed wyzwaniem zmiany kosztów i jakości produkcji oraz próby wejścia na inne rynki. Jednak wysiłek opłacił się. Duża część ich oferty porównywalna jest z produktami firm zachodnich. Wiele maszyn trafia na eksport, szczególnie na rynki wschodnie, które są już naszym stałym odbiorcą. Nawiasem mówiąc, jeśli już cokolwiek mamy ze Śląska eksportować, to w głównej mierze właśnie maszyny górnicze, na które wzrasta zapotrzebowanie. Dzisiaj jest to w zasadzie nasz czołowy śląski towar eksportowy. Skonsolidowana grupa przedsiębiorstw przemysłu maszyn górniczych musi mieć wyznaczony cel strategiczny ekspansji eksportowej z utrzymaniem dominującej, ale nie monopolistycznej pozycji na rynku krajowym.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spełnić wspólną misję

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!