Sposób na ceny prądu, który zna już cała Europa. A u nas? Raczkuje, ale będzie lepiej

Sposób na ceny prądu, który zna już cała Europa. A u nas? Raczkuje, ale będzie lepiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Korporacyjne umowy, zawierane pomiędzy odbiorcami a wytwórcami OZE jako stabilizator cen zakupu prądu, zaczęły zyskiwać na atrakcyjności, ale trend wyhamowała (na rok?) ustawa w sprawie cen energii. Te umowy mają jednak przyszłość.

  • W Polsce nadal znakomita większość energii elektrycznej wytwarzana jest z węgla, co oznacza, że jej ceny kształtowane są przez technologie węglowe.
  • W ubiegłym roku m.in. w związku ze wzrostem cen węgla kamiennego oraz kosztów uprawnień do emisji CO2, ceny energii elektrycznej poszły mocno w górę.
  • W związku z tym na atrakcyjności zyskały korporacyjne umowy na zakup energii (Corporate Power Purchase Agreement - PPA) zawierane pomiędzy odbiorcami a wytwórcami OZE. Zwłaszcza z tzw. źródeł capeksowych (fotowoltaika, wiatraki ), których koszty produkcji, a w konsekwencji ceny energii, są niezależne od sytuacji na rynku CO2 czy wahań cen paliw.

Czysty zysk

- W związku ze wzrostem cen energii i obawami, że ten trend się utrzyma, przemysł poszukuje rozwiązań alternatywnych dla zakupu energii z sieci. Poza tym przemysł jest pod presją swoich klientów, którzy coraz częściej oczekują, że kupowane przez nich produkty będą wytwarzane przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. To w sumie skłania do zainteresowania umowami PPA - ocenia Dorota Dębińska-Pokorska, partner w PwC.

Eksperci utrzymują, że PPA to umowy korzystne zarówno dla odbiorców energii jak i dla inwestorów OZE. Karol Lasocki, partner od spraw energetyki odnawialnej w kancelarii prawnej K&L Gates, wskazuje, że zawarcie takiej umowy z renomowanym odbiorcą korporacyjnym oznacza dla producenta energii z OZE zapewnienie przychodów na 10 do 15 lat.

Zobacz też: Prąd prosto z wiatraka? Możliwe, ale wciąż nie działa

- Umowa zawierana jest na długi termin po określonej cenie lub z użyciem z góry uzgodnionego mechanizmu jej kształtowania. W przypadku nowych, jeszcze nie wybudowanych, przedsięwzięć, znakomicie podnosi to szanse zdobycia finansowania bankowego na projekt, ponieważ przyszły wytwórca ma zabezpieczoną stronę przychodową inwestycji - mówi Lasocki.

Dla odbiorców, zwłaszcza o znaczącym zużyciu energii, i o istotnych kosztach energii w kosztach produkcji, czy usług, taka umowa wieloletnia to gwarancja zakupu energii po znanej cenie, a więc eliminacja ryzyka.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Sposób na ceny prądu, który zna już cała Europa. A u nas? Raczkuje, ale będzie lepiej

  • Jrk 2019-06-19 14:35:56
    Problem to zielona chołota
    • psychiatra 2019-06-26 16:41:29
      Nie pij gorzały na słońcu.
  • kokonisko 2019-06-19 13:14:02
    Czysty zysk to będzie miał reklamodawca tego artykułu (sponsorowanego). A odbiorca Polak Szarak będzie płacił jak za zboże. Cena prądu z technologii węglowych rośnie w sztuczny sposób poprzez koszt uprawnień do emisji CO2, a na rozwiązania OZE klienci przejdą kiedy cena węgla dobije do ceny OZE. Nikt nie mowi o tym, że przechodząc na OZE będzie się płacić tyle co za wegiel + uprawnienia do emisji. Wszyscy mówią o czystym zysku dla klienta.
    • Jrk 2019-06-19 14:35:01
      Zgoda w zupelnosci. Polska weglem stoi.. Problem to zielona cholota.
      • sidorowski 2019-06-19 15:26:16
        Jak węglem stoi to po co go importują?
    • Jakub 2019-06-27 18:01:42
      Importują tańszy węgiel , chociazby po to , żeby naszego wegla wystarczyło na dłużej . Podobnie postępują Niemcy .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!