Stalowe koncerny wykorzystują dobrą passę

Stalowe koncerny wykorzystują dobrą passę
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Renata Dudała
  • Dodano: 27-08-2007 00:00

Koniunktura w przemyśle stalowym trwa nadal i wszystko wskazuje na to, że potrwa przynajmniej do 2010 roku. Stalowe koncerny wykorzystują zatem dobrą passę - rozbudowują moce produkcyjne i inwestują.

Zdanych Międzynarodowego Instytutu Żelaza i Stali (IISI) wynika, że w maju tego roku na świecie wyprodukowano 112 mln ton stali, tj. o 6,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Po pięciu miesiącach tego roku światowa produkcja przekroczyła 539 mln ton i była wyższa o 9,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To, co się dzieje na światowym rynku stali, jest kontynuacją pozytywnych trendów zapoczątkowanych w 2004 roku.

Kraje BRIC idą za ciosem

Największym producentem stali wciąż pozostają Chiny. Tylko w maju tego roku chińskie huty wyprodukowały 41,3 mln ton stali surowej, tj. o 15,7 procent więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów, za trzydzieści lat Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone, a gospodarka Indii będzie trzecią gospodarką na świecie.

- Produkcja stali na świecie już dawno przekroczyła miliard ton i ten wzrost zawdzięczamy głównie krajom BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) - mówi Gordon Moffat, dyrektor generalny Euroferu. - Tylko w ciągu ostatnich lat Chiny odnotowały dziesięciokrotny wzrost mocy produkcyjnych, przewyższając Indie i Brazylię.

Już teraz ten kraj zużywa ponad jedną trzecią produkowanej na świecie stali. Według szacunków, eksport stali z Chin może sięgnąć nawet do 50 mln ton w skali roku. (...)

Póki trwa koniunktura ...

Stalowi potentaci wykorzystują trwającą hossę na rynku stali i inwestują. ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, chce bardziej zaangażować się na Ukrainie i zainwestować w tamtejsze kopalnie i huty. Inwestycje mają pochłonąć nawet 10 miliardów USD. (...)

ArcelorMittal zamierza zwiększyć produkcję w swoich trzech europejskich hutach wytwarzających blachy grube, tj. w Gijon, Galati i Industeel do 3,5 mln ton rocznie. Modernizacje przeprowadzone będą do 2009 roku. W 2006 roku Galati w Rumunii wyprodukował 1,5 mln ton, hiszpański Gijon - 450 tys. ton, a Industeel - 380 tys. ton. Łącznie spółki wytworzyły 2,3 mln ton blach.

W 2007 roku przeprowadzone zostaną inwestycje, które zwiększą produkcję w tych hutach do 2,8 mln ton rocznie. Po zrealizowanych inwestycjach moce produkcyjne Galati zostaną zwiększone do 2,3 mln ton rocznie, co sprawi, że huta będzie największym producentem blachy grubej w Europie. Z kolei produkcja w Gijon zostanie zwiększona do 800 tys. ton rocznie. Spółka skupi się na wytwarzaniu kęsisk. Moce produkcyjne Industeel docelowo wyniosą 450 tys. ton. W 2008 roku w zakładach zostaną zainstalowane 3 piece do obróbki cieplnej i 2 piece grzewcze do wlewków.

Na dużą skalę inwestują też rosyjskie koncerny stalowe. Rosyjski holding inwestycyjny Metalinwest zbuduje hutę stali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Budowa huty Hamriyah Steel będzie kosztować 156 mln USD. W końcu 2009 roku huta ma produkować około miliona ton wyrobów stalowych.

Dzięki tej inwestycji Metalinwest zdobędzie znaczące udziały w rynku wyrobów hutniczych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stal z Hamriyah Steel będzie eksportowana do krajów Bliskiego Wschodu, centralnej Azji oraz północnej i zachodniej Afryki.

Z kolei Siewierstal zapowiada, że w 2007 roku zainwestuje 1,4-1,5 mld dolarów w budowę nowych zakładów i modernizację starych. Z raportu spółki wynika, że koncern w latach 2006-10 wyda na inwestycje kolejne 6,9 mld dolarów

Środki finansowe zostaną przeznaczone m.in. na budowę zakładów stalowych w Północnej Ameryce i Rosji. Innym ważnym projektem jest ukończenie pierwszego etapu budowy huty wytwarzającej blachy cienkie - SeverCorr w USA. Początkowe moce produkcyjne szacowane są na 1,3 mln ton w skali roku. Siewierstal zamierza też zmodernizować piec hutniczy w Severstal North America (USA). Natomiast w swoich zakładach Czerepowiets Iron & Steel Works w Rosji koncern chce zmodernizować urządzenia do ciągłego odlewania wlewków płaskich. W drugiej połowie 2009 roku Siewierstal otworzy w Rosji zakłady produkujące spawane profile wydrążone. Szacuje się, że nowe zakłady będą miały możliwości produkcyjne na poziomie 250 tys. ton rocznie.

Rosjanie inwestują, gdyż chcą wejść na wymagający unijny rynek. I dlatego stawiają na jakość i poprawę konkurencyjności swoich wyrobów. (...)

Zdaniem ekspertów, globalizacja będzie postępować, silniejsi będą umacniać swą pozycję, natomiast słabsze firmy wypadną z gry. Najbliższe lata przebiegać będą pod znakiem dalszej konsolidacji w branży, choć zmiany nie będą tak dynamiczne, jak w ubiegłym roku, kiedy doszło do połączenia koncernów Mittal i Arcelor. Docelowo na światowym rynku zostanie kilka stalowych koncernów. Natomiast w europejskim hutnictwie zapewne dominować będą Hindusi i Rosjanie.

Obecne na rynku stalowe koncerny będą powiększać swe wpływy. Widać to chociażby po działaniach koncernu ArcelorMittal. Warto też zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Chinach. Tamtejsze hutnictwo zaczyna się konsolidować. I chociaż jak na razie procesy te przebiegają bez udziału kapitału obcego, w dłuższej perspektywie tego się nie uniknie. Niewykluczone więc, że może właśnie tamtejszymi hutami zainteresują się stalowe koncerny. Wprawdzie koniunktura nie sprzyja konsolidacji branży stalowej, jednak gdy pojawią się pierwsze oznaki kryzysu jest pewne, że zacznie się wyprzedaż hut na świecie.

Renata Dudała

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo w najnowszym "Raporcie Specjalnym 2007" miesięcznika gospodarczego "Nowy Przemysł"

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stalowe koncerny wykorzystują dobrą passę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.107.249
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!