PARTNERZY PORTALU

Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania

Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania
Jeśli nasza chemia faktycznie nie dokona przełomu w sposobie działania i nie zacznie oferować specjalistycznych (i wysokomarżowych) produktów, to będzie miała kłopot Fot. NP

Polska chemia musi inwestować w innowacyjność. Firmy szukają sposobu, by robić to efektywniej niż konkurencja. Jeden z potencjalnie kosztownych błędów to niedocenianie współpracy między firmami. Nieoficjalnie wiadomo, że polskie przedsiębiorstwa często wchodzą sobie w drogę.

 • Branża chemiczna boryka się z wyzwaniami, których źródłem są nowe regulacje dotyczące emisji czy też normy wymuszające konieczność lepszej kontroli nad substancjami w procesach chemicznych.
 • Mateusz Morawiecki wskazywał sektor chemiczny jako jedną z ośmiu dziedzin, w których Polska może osiągnąć przewagi konkurencyjne w skali światowej.
 • Wiele wskazuje na to, że jeśli nasza chemia faktycznie nie dokona przełomu w sposobie działania i nie zacznie oferować specjalistycznych (i wysokomarżowych) produktów, to będzie miała kłopot.

Polska chemia to tysiące przedsiębiorstw i znaczący udział w krajowym PKB. I już ponad 300 tys. pracowników. Tylko w ubiegłym roku zatrudnienie w branży wzrosło o ponad 10 tys. osób. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podkreśla, że chemia jest strategiczną gałęzią polskiej gospodarki. Gałęzią, bez której większość sektorów przemysłu nie może istnieć.

Ostra współpraca...

Problem w tym, że branża boryka się z wyzwaniami, których źródłem są nowe regulacje dotyczące emisji czy też normy wymuszające konieczność lepszej kontroli nad substancjami w procesach chemicznych.

Do tych kłopotów dochodzi słabe zaplecze surowców chemicznych, co oznacza, że szczególnie w tzw. chemii masowej mamy "pod górkę". Jakby tego było mało, nieoficjalnie wiadomo, że polskie firmy często wchodzą sobie w drogę.

- Brakuje współpracy pomiędzy spółkami. Zamiast instalacji, które uzupełniałyby się, powstają nowe, konkurencyjne dla już istniejących - przyznaje proszący o anonimowość analityk giełdowy. - Rozumiem, że zarządy niektórych spółek chcą się wykazać, ale czy nie powinny współpracować? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Według wspomnianego specjalisty być może wskazuje to na zbyt słaby nadzór właścicielski nad kontrolowanymi przez państwo spółkami.

Nasi rozmówcy z branży przypominają przy tym, że po objęciu urzędu na słynnych slajdach premier Mateusz Morawiecki wskazywał sektor chemiczny jako jedną z ośmiu dziedzin, w których Polska może osiągnąć przewagi konkurencyjne w skali światowej. Zatwierdzona kilka miesięcy później przez rząd, a sygnowana nazwiskiem premiera Strategia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju już o chemii nie wspomina.

Warto w tym kontekście przypomnieć, czym skutkuje nadmierna wewnętrzna konkurencja. Taka sytuacja zdarzyła się w polskiej chemii półtorej dekady temu. Zanim powstała Grupa Azoty, spółki obecnie ją tworzące wchodziły w skład struktury nazywanej Wielką Syntezą Chemiczną. Firmy z WSCh walczyły ze sobą bez pardonu. Dla części z nich nieomal zakończyło się to bankructwem. Ratować je i tysiące miejsc pracy musiało państwo.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania

 • Jerzy 2019-01-27 09:52:30
  Woj_tech trafnie zdiagnozował problem a wy się czepiacie bo prawda boli. Rząd PIS-u obsadził wszystkie stołki często ludżmi bez kompetencji.Doprowadziło to do zastoju w firmach a dalsze perspektywy są tragiczne.Tylko z jednym się niezgodzę,że to komunistyczny styl zarządzania.W komunie takiej bezczelności i prywaty nie było w obsadzaniu stanowisk.
  • Gość 2019-01-30 09:23:53
   Każdy rząd obsadzał swoich prezesów, tam gdzie mógł, swoimi. Wyjątki od tego były tylko potwierdzeniem reguły. A jacy ci prezesi byli pokazuje prześledzenie Petrochemii w Płocku. Po Jaskóle wykształconym branżowo i budującym swoją karierę w branży, Już w Orlenie mamy Modrzejewskiego nauczyciela fizyki, potem Wróbla niby inżyniera nafciarza ale wolał budować swoją karierę w Juventurze. Chalupec SGPIS finansista. Kownacki prawnik. Krawiec tak kraje jak materii staje - wyciął tego co wygrał konkurs (Heydla ) a następnie skoncentrował się na niszczeni Anwilu. No i dzisiaj Obajtek. Czebaż więcej? Pytanie czy Obajtek to jest ten uczeń Jubilera, który ma przewiercić drogocenną perłę i dostał to zadanie bo jeszcze nie wie co robi? Czy mu się uda? Czas pokaże.
 • Gość 2019-01-23 13:48:46
  Firmy same powinny stworzyć platformę, gdzie by dyskutowano i podejmowano współpracę , tam gdzie byłoby to korzystne dla nich.
 • stando 2019-01-18 10:07:04
  Pan Prezes jest chyba za młody żeby prawidłowo oceniać to co się stało z przemysłem chemicznym na początku lat 90-tych po transformacji. Po pierwsze, przyczyną prawie ich upadku nie było to, że między sobą konkurowały tylko to, że schyłek komunizmu spowodował totalną niemoc w całej gospodarce, brak wszystkiego (w tym surowców - gazu), brak pieniędzy na remonty i odtworzenia, o inwestycjach rozwojowych już nie wspominając. Po drugie, państwo nie ratowało tych firm w znaczeniu "dosypania pieniędzy" bo ich nie miało, ale zmieniło odpowiednio prawo umożliwiając ich komercjalizację (m. in. możliwość zamiany długów na akcje obejmowane przez wierzycieli). Firmy (ich zarządy), które umiały same skorzystać z tych możliwości szybko wyszły na prostą i zaczęły się rozwijać (vide Anwil), a inne (w tym firmy obecnej Grupy Azoty) długo tkwiły w okowach "opieki" państwa (poprzez różne twory jak np. Nafta Polska) i marazmie dopóki kolejne decyzje polityczne nie wymusiły zmian.
  • Gość 2019-01-22 09:49:32
   Drobny szczegół wymaga dookreślenia: firmy, które umiały te co nie umiały. ZA "Puławy" przeszły początkowy czas transformacji w najlepszej kondycji. Trzy firmy były najnowsze: ZCh "Police", ZA "Włocławek", ZA "Puławy". Z nich należało stworzyć fundament konsolidacyjny. Już w 1998 w branży była świadomość, która z tych firm jest mentalnie przygotowana do nowych czasów, ba nawet podjęła próby konsolidacji drogą kapitałową. Nie było to po myśli Jakiś ważniaków rozpoznanych i tych w cieniu. No i mamy co mamy, Tak zwana "Wielka Synteza Chemiczna" w rękach dyletantów, włączając w to prezesa PIPCh.
  • JANIO 2019-01-28 23:05:45
   ZA "Puławy" nigdy nie były dofinansowane z państwowej kasy, nigdy nie miały umarzanych długów. Już w 1998r. Prezes Malinowski przedstawił w Ministerstwie projekt konsolidacji polskiej chemii. Niestety decyzje podejmowano polityczne, a nie gospodarcze. Odkąd ZA Puławy zostały spółką zależną od Tarnowa (minister skarbu GRAD był z Tarnowa), Tarnów ogołaca Puławy z zysku. Dlaczego Tarnów prezentuje wyniki skonsolidowane? Żeby nie pokazać włASNEJ STRATY. Wystarczy porównać wyniki Puław, Polic i policzyć wynik Tarnowa (niestety z Kędzierzynem, który jedyny nie jest spółką giełdową). 2/3 zysku Grupy Azoty generowały Puławy. Aż dziw, że Tarnów zarzyna kurę co znosi złote jaja.....
   • ZIELONKA 2019-03-10 13:58:06
    w Puławach zawsze była degrengolada intelektualna i kolesiostwo. gdyby nie Kurczuk to towarzystwo typu Kwiato, Jarczu, Mozdzu i Karpiu powinno kicać za przekręty. Brakowało tego PIPCa do kompletu
 • Woj_tech 2019-01-18 09:07:13
  Szanowny Panie redaktorze, mogę nie czytać dalszej części artykułu, a i tak wiem o czym jest napisany. Problem dotyczy przemysłu chemicznego, ale tego którym zarządzają postkomuniści. Pierwsze co robi taki politruk, który obejmuje,, rządy,, w spółce po zmianie władzy to ,, nowy schemat organizacyjny,, wiadomo trzeba gdzieś poupychać swojaków na dobrze płatnych synekurach, a zostawić tylko tych którzy są niezbędnik do utrzymania dotychczasowej produkcji. Broń boże jakichkolwiek,, innowacji i wynalazków,, a nóż się nie uda i trzeba będzie się tłumaczyć w prokuraturze. Przykładu, proszę bardzo: Osoba decyzyjna w firmie, można powiedzieć druga po Bogu na serię pytań dlaczego nie modernizujemy instalacji, gdzie niektóre rozwiązania aż kolą w oczy swoim prymitywizmem odpowiada bezczelnie że są one idealne, a nasze propozycje głupie. Takich,, fachowców,, mamy od zawsze. Przypominam, odnośnie innowacyjność co powiedział czarny z Kenii, jak mu się postkomuchy chciały,, pochwalić,, nową linią do produkcji nawozów w Puławach, cytuję z pamięci bo oglądałem to w tvpis : Zakład owszem piękny, ale nie myślcie, że będziemy kupować takie ilości masowego produktu ( czytaj, sami sobie możemy taką manufakture zbudować). Mógłbym podać konkretne przykłady wprowadzania innowacyjnych produktów, i jak to się skończyło, albo kończy, ale za dużo oświadczeń o dochowaniu tajemnicy się podpisuje i nie zaryzykuje. Redaktorze teraz będzie Pan częściej pisał o problemach,, polskiej,, czytaj - komuszej chemii, tak jak piszecie od zawsze o problemach polskiego - państwowego górnictwa głebinowego, dziwne, że takich problemów nie ma kopalnia Silesia - własność prywatna. Było dobrze w,, chemii,, puki gaz był tani i rolnicy mieli dobre dochody... Ciekawe czy redakcja będzie pisała o problemach Synthosu, albo Ciechu?
  • Czysty hejt 2019-01-18 10:16:37
   CZYSTY HEJT MOWA NIENAWIŚCI i jakieś teorie z kosmosu ! czytamy tekst woj-techa a a tam: TVPIS , KOMUSZE , ale już "puki" przez u. Człowieku lecz kompleksy na innym portalu. Proponuje pudelek.pl to odpowiedni poziom.
   • Woj_tech 2019-01-18 10:35:48
    Takiego właśnie Czystego hejta miałem długie lata za kierownika, któremu podwładny przyniósł elaborat co trzeba zrestruktoryzować- to wytknął mu gdzie brak przecinka, na więcej go nie było stać. Bez odbioru.
 • Darek 2019-01-18 07:36:19
  Dlaczego powstała grupa azoty. Przecież to monopol w czystym wydaniu. Gdzie wolny rynek i konkurencja. Jeden producent nawozów w kraju i to jeszcze w rękach państwowych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.140.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!