PARTNERZY PORTALU

Ten węgiel jest dziś na topie. Nie ma lepszego

Ten węgiel jest dziś na topie. Nie ma lepszego
Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla koksowego, gdzie podaż nie nadąża za popytem, dobrze wróży Jastrzębskiej Spółce Węglowej. AdobeStock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 14-10-2021 12:04

Węgiel koksowy znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych, potrzebna jest bowiem do produkcji stali, na którą jest i będzie duże zapotrzebowanie – do czasu przejścia hutnictwa na technologie wodorowe. Największy producent węgla koksowego w Europie to polska firma.

Unia Europejska importuje rocznie około 40 mln ton węgla koksowego. Rynek ten ma wymiar globalny, a popyt na węgiel koksowy oraz koks uzależniony jest głównie od kondycji przemysłu stalowego. Światowa produkcja węgla koksowego (1139,5 mln ton rocznie) jest silnie skoncentrowana w kilku krajach.

Największymi producentami węgla koksowego pozostają Chiny (ok. 685,5 mln ton) i Australia (ok. 186,4 mln t), których łączny udział w rynku wynosi około 75 proc. Chiny, będące największym w skali globalnej producentem węgla koksowego, są przy tym znaczącym importerem tego surowca. Całość wydobycia kierują one na potrzeby rynku krajowego. Natomiast Australia, drugi po Kraju Środka producent węgla koksowego, niemal sto proc. swojego wydobycia przeznacza na eksport.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Ten węgiel jest dziś na topie. Nie ma lepszego

  • Inżynier 2021-10-18 08:06:19
    Która to koksownia na zdjęciu?? Koks wybitnie niegarowy !!!
  • kierownik jsw 2021-10-15 09:25:24
    ja rozumiem ze w pgg chcą podwyzki ale niech w koncu do nich dotrze że maja miliardowe straty i polacy maa dośc dokladania im do kolejnych premi i wynagrodzeń niech sobie wezmą te kopalnie prywatnie jak np bumech i rządzą zobaczymy jak wtedy son=bie poradzą , niestety tam wiekszosć przychodzi tylko do pracy a nie pracować dlatego jest jak jest i kazdy kto tam pracuje o tym wie
    • Anton la vey 2021-10-16 10:01:15
      A Ty myslisz nieudole, że JSW nie ma strat, bo nie potrafisz wydobyć węgla tyle na ile jest zapotrzebowanie.
  • Jacek a 2021-10-15 04:21:39
    Jest źle bardzo źle. Należy kupić kopciucha a piec gazowy do lamusa
  • energetyk/podatnik 2021-10-14 21:08:44
    Podobają mi sie tirówki, są kulturalne i zadbane.
  • energetyk/podatnik 2021-10-14 18:34:56
    PGG: węgiel rekordowo drogi, ZZG chce pilnych rozmów o podwyżkach... .Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG przyznaje nam, że nowe limity wprowadzono.- Wprowadziliśmy je w zależności od kopalni od 3 do 5 ton na kontrahenta, by nie było sytuacji, że podjadą dwa tiry i wykupią cały dzienną produkcję z kopalni DWA TIRY DZIENNE WYDOBYCIE KOPALNI W PGG 🤣🤣🤣
    • podatnik 2021-10-14 18:59:32
      Zastanawiałeś się nad samospaleniem ?
      • energetyk/podatnik 2021-10-14 19:18:08
        DWA TIRY DZIENNE WYDOBYCIE KOPALNI W PGG 🤣🤣🤣
    • Psychiatra 2021-10-14 21:06:04
      Wracaj na oddział.
      • energetyk/podatnik 2021-10-15 08:15:48
        DWA TIRY DZIENNE WYDOBYCIE KOPALNI W PGG 🤣🤣🤣
    • podatnik 2021-10-15 09:45:32
      Dwa tiry, to ci wywiozły śmieci z mieszkania po interwencji MOPSu.
    • Roman 2021-10-15 10:05:44
      Dwa tiry to twoi starzy 😂😂😂

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240