PARTNERZY PORTALU

Po pierwsze konkurencja

Po pierwsze konkurencja
Cieszę się z zagranicznej ekspansji Orlenu, ale jestem przeciwko łączeniu go z Lotosem - pisze Janusz Steinhoff. Fot. Mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Janusz Steinhoff
    Janusz Steinhoff
  • Dodano: 31-03-2020 06:00

Trudno w to uwierzyć... Po 30 latach polskiej transformacji, która przyniosła tak spektakularne efekty dzięki funkcjonowaniu w warunkach wolnego rynku, trzeba stanowczo przypomnieć, że to konkurencja jest dźwignią wszelkiego postępu - pisze Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Ze zdumieniem odebrałem wypowiedź ministra aktywów państwowych Jacka Sasina zapowiadającą dalszą koncentrację w polskiej elektroenergetyce. Zaskoczyła mnie także inicjatywa minister Jadwigi Emilewicz, która wspólnie ze swoimi kolegami z Niemiec i Francji opowiedziała się za liberalizacją unijnych przepisów antykoncentracyjnych. Oba te wydarzenia dowodzą, że polska administracja najwyraźniej nie dostrzega korzyści, jakie dla naszej gospodarki wynikają z funkcjonowania konkurencyjnych rynków.

Poprzedni system działający w warunkach dominacji własności państwowej zakończył żywot politycznym i gospodarczym bankructwem. Ale o tym, że brak konkurencji szkodzi obywatelom i podkopuje fundamenty rozwoju gospodarczego, przekonują zjawiska bliższe w czasie. Dotyczy to szczególnie polskiego sektora energii i paliw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

EEC On-line

Zobacz debatę pod patronatem WNP.PL:

Znani biznesmeni i menedżerowie o tym jak utrzymać płynność w obliczu kryzysu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Po pierwsze konkurencja

  • gliwice2009 2020-04-08 08:52:08
    Jak to jest, że świat zza biurka ministra wyglada inaczej a poza nim inaczej. Jedna osoba i dwa różne spojrzenia. Nie dotyczy to tylko autora. powyższej wypowiedzi. Może te rozdwojenie jest źródłem problemów w zarządzaniu krajem. Co to za źródło ?
  • Gregg25 2020-04-01 08:14:01
    To jak nasze małe firemki mają konkurować z koncernami, które dysponują wielokrotnie wyższym kapitałem. Ekspansja ( również na naszym rynku) tylko dla innych. Marny menager praktycznie likwidator Partii Centrum - zrobił to w ten sam sposób jak myszka agresorka.
  • Andrzej Stachurski 2020-03-31 17:41:17
    Opinia JS wyważona a kto używa inwektyw nie ma nic do powiedzenia.
  • Krasawica 2020-03-31 15:15:34
    Fascynujące jest jak były polityk poucza, co należałoby zrobić, gdyby tylko można. A co zrobił p. STeinhoff, by nie dopuścić do tego, co jego zdaniem teraz jest niewłaściwe? Ręce opadają. Drugi taki magik to były wiceminister Markowski z SLD, który co tydzień wymundrza się w Dzienniku zachodnim, co należy robić i co PiS źle robi - a sam po cichu po odejściu ze stolca wiceministra z Niemcami próbował się dokopać przez Jaworzno do złóż węgla k. Trzebini. Ciekawe, skąd tow. Markowski miał wiedzę i plany. Pewnie stąd, skąd p. Steinhoff wiedzę, co trzeba robić teraz - wiedzę nadprzyrodzoną...
  • Franek 2020-03-31 10:05:27
    Panie Januszu, A jaką koncentrację mamy na rynku motoryzacyjnym - jeden właściciel z różnymi markami aut. Może w tę stronę trzeba popatrzeć ? Pozdrawiam Serdecznie
    • khr 2020-03-31 12:43:44
      Jest kilka koncernów motoryzacyjnych, a ograniczenia infrastrukturalne nie zmuszają nikogo do kupowania aut wyprodukowanych tylko w jego kraju. Z energią po koncentracji SSP będzie odwrotnie.
    • Konrad 2020-04-01 16:07:23
      1. Skoda nie konkuruje z Audi. Jeden koncern, w tym przypadku VAG, celuje różne swoje marki w różne sektory rynku. 2. Rynek samochodów, w odróżnieniu od rynku energii nie jest monopolem naturalnym.
      • slow-o 2020-04-05 10:06:47
        BP, Total itp itd - to nie jest monopol? Kto tam jest konkurencją? Kacyki z Afryki?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.38.214