Trzeba zmniejszać koszty wydobycia

Trzeba zmniejszać koszty wydobycia
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowa z Leszkiem Jarno, pełniącym obowiązki
prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

- Jak Pan ocenia proces restrukturyzacji kopalń wchodzących w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej?
- Jeżeli chodzi o szeroko rozumianą restrukturyzację, to Jastrzębska Spółka Węglowa plasowała się i nadal plasuje w czołówce polskich kopalń. Jest to wynik pracy zarządów spółki od chwili jej powstania. To oczywiście również rezultat dobrego zarządzania kopalniami wchodzącymi w jej skład i pracy załóg. Praktycznie rzecz biorąc - dziś 98% gruntów i majątku JSW posiada w pełni uregulowany stan prawny. To najwięcej wśród pozostałych spółek i świadczy to o olbrzymiej pracy, jaka została do tej pory wykonana. Już w 1988 roku JSW przekazała ostatnie mieszkania, a miała ich ponad 20 tysięcy. Obecnie spółka nie zawiaduje już mieszkaniami zakładowymi, co pozwoliło obniżyć poziom ponoszonych przez nią kosztów. Jeśli natomiast chodzi o restrukturyzację techniczną, to poziom produktywności frontu górniczego i wydajności naszych kopalń jest jednym z najwyższych w polskim przemyśle węglowym. Jastrzębska Spółka Węglowa posiada też najmniejsze zadłużenie spośród wszystkich spółek. I ma najlepszą sytuację, jeśli chodzi o przepływy finansowe. A oprócz wyniku finansowego - to właśnie płynność finansowa jest najważniejszym parametrem określającym kondycję ekonomiczną firmy.
W roku 1999 nastąpiło w JSW SA zmniejszenie zatrudnienia o ponad cztery tysiące osób. Natomiast rok wcześniej odeszło trzy tysiące dwustu pracowników. W roku bieżącym odejścia z kopalń w ramach Górniczego Pakietu Socjalnego uległy zmniejszeniu. Ale nie jest to dla nas zaskoczeniem, liczyliśmy się bowiem z tym, że w bieżącym roku z kopalń odejdzie mniej osób, jednakże nie przewidywaliśmy tak dużego ograniczenia odejść. Należy pamiętać, że korzystanie pracowników z tzw. Górniczego Pakietu Socjalnego jest dobrowolne. Szczególnie widać to na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Rybnickiej Spółki Węglowej. Wiąże się to z tym, że alternatywnych miejsc pracy na tym terenie jest mniej, niż choćby w najbliższym sąsiedztwie Katowic czy Gliwic.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzeba zmniejszać koszty wydobycia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!