PARTNERZY PORTALU

W centrum rozwoju

W centrum rozwoju
Dajemy narzędzia, tworzymy szanse, ale klucz do sukcesu leży w rękach przedsiębiorców - przypomina Przemysław Kurczewski. Fot. PW
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PREZENTACJE
  • Dodano: 26-10-2020 11:30

W Polsce widać ogromny potencjał rozwojowy w działalności B+R. Zbyt często skupiamy się jeszcze na barierach zamiast na szansach. To nie jest wyłącznie kwestia nazewnictwa, ale filozofii działania - wskazuje Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  • Inwestowanie w nowe technologie, zwłaszcza przy obecnej dostępności środków publicznych na ten cel, to szansa dla przedsiębiorców na wzmocnienie pozycji na rynku – rekomenduje zastępca dyrektora NCBiR.
  • Wyznaczamy kierunki prac, dając impuls do rozwoju rynku innowacji. Tworzymy szanse na rozwój rynku, regionu, sektora, firmy. Ale klucz do sukcesu leży w rękach przedsiębiorców – twierdzi Kurczewski.
  • Rynek VC w Polsce dynamicznie rośnie, w czym NCBiR  ma swój udział - głównie przez programy BRIdge Alfa i BRIdge VC.

Wydatki na projekty B+R wśród polskich firm od lat na tle Europy – mimo pewnej poprawy – nie należą do imponujących. Jakie mechanizmy i metody wsparcia czy stymulacji mogą się tu okazać najskuteczniejsze? Jaką pan tu widzi rolę NCBiR?

- Wydatki przedsiębiorstw na B+R stale rosną, do czego przyczyniły się m.in. wprowadzone trzy lata temu ulgi na B+R. Ostatnie dostępne dane mówią, że w 2018 r. skorzystało z nich niecałe 1900 podmiotów. Jest zatem ogromny potencjał rozwojowy. Specjalnie używam takiego określenia, gdyż uważam, że w Polsce, w przeciwieństwie np. do USA, zbyt często skupiamy się na barierach zamiast na szansach. To nie jest wyłącznie kwestia nazewnictwa, ale filozofii działania.

Od roku intensywnie doskonalimy naszą ofertę, abyśmy mogli jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania współczesności i przyszłości. Już teraz pozostajemy atrakcyjnym partnerem dla każdego podmiotu stawiającego na innowacje: firmy, jednostki naukowej czy inwestora.

Mamy kapitał oraz know-how, jak wspierać projekty wysokiego ryzyka. Poza popularnym finansowaniem grantowym oferujemy wsparcie z udziałem funduszy venture capital. Uruchomiliśmy też nowe przedsięwzięcia w formule zamówień przedkomercyjnych, Wyznaczamy kierunki prac, dając impuls do rozwoju rynku innowacji. Tworzymy szanse na rozwój rynku, regionu, sektora, firmy. Ale klucz do sukcesu leży w rękach przedsiębiorców, którzy muszą takie szanse dostrzec i wykorzystać. Pomagamy je identyfikować poprzez tematykę badawczą naszych konkursów i przedsięwzięć.

NCBiR jest mocno usadowione na rynku venture capital w Polsce. Jakie Centrum ma tu doświadczenia i nowe plany?

- Rynek VC w Polsce dynamicznie rośnie, w czym mamy udział. W rekordowym 2019 r. wartość transakcji wyniosła 1,266 mld zł, co zawdzięczamy m.in. naszym programom BRIdge Alfa i BRIdge VC. A w poprzednich latach to właśnie środki publiczne były głównym źródłem finansowania (zwłaszcza w segmencie seed), dając solidne podstawy do rozwoju całego rynku. Z kolei fundusze z BRIdge VC, m.in. TDJ Pitango Ventures i EEC Magenta, zapewniają finansowanie spółkom w fazie wzrostu i ekspansji. Niedługo działalność inwestycyjną rozpocznie nasz fundusz VC - NCBR Investment Fund ASI, pomagając w akcelerowaniu obiecujących, nowatorskich projektów. Doskonalimy system wsparcia na każdym etapie rozwoju projektu.

Niebezpieczne jest przeświadczenie, że innowacje w dobie pandemicznego kryzysu można odłożyć na nieokreślone „później”: a to przecież często szansa na rozwój nawet w dobie kłopotów, wywołanych skutkami epidemii. Jak może w tym pomóc NCBiR?

- Inwestowanie w nowe technologie, zwłaszcza przy obecnej dostępności środków publicznych na ten cel, to szansa dla przedsiębiorców na wzmocnienie pozycji na rynku. Dotyczy to firm, które chcą rozwijać swą ofertę, jak i tych, które - używając języka startupowców - piwotują, czyli zmieniają kierunek rozwoju. Dzięki naszej zróżnicowanej ofercie jesteśmy w stanie pomóc zrealizować obiecujące, zorientowane rynkowo projekty B+R z każdej branży.

Na podstawie naszych danych za I półrocze można śmiało postawić tezę, że rodzimi przedsiębiorcy dostrzegli szanse, jakie daje realizacja projektów B+R. Rosnące zainteresowanie naszą ofertą, wyrażane coraz większą liczbą składanych wniosków, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Tekst pochodzi z Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł (4/5 2020).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W centrum rozwoju

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.85.190
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!