Regiony Polski Wschodniej stanowią swego rodzaju platformę startową dla przedsięwzięć gospodarczych, skierowanych na Wschód - przekonuje Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, w rozmowie z Katarzyną Walterską.
- Nie tylko przemysł spożywczy. Wiodące specjalności gospodarcze Polski Wschodniej.
- Klastry na wschodzie, czyli skuteczna współpraca na rzecz innowacyjności.
- Nadciąga fala inwestycji? Podlasie chce przyciągać nowe przedsięwzięcia w infrastrukturze i przemyśle.
- Potrzebne pomysły na rozwój. Wkrótce Wschodni Kongres Gospodarczy.
************
- Jakie znaczenie dla strategii województwa ma rozwój innowacyjności, tak eksponowany w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)? I jak ocenia pan szanse Podlasia w doganianiu uciekającego świata nowych technologii?
W strukturze gospodarczej woj. podlaskiego dużą rolę odgrywa rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy i sektor metalowo-maszynowy. Problemem są jednak niskie nakłady na działalność badawczo-rozwojową, co przekłada się również na niezbyt wysoką innowacyjność w przedsiębiorstwach. Na szczęście mamy w regionie branże wiodące, w których z kolei poziom innowacyjności nie tylko przewyższa konkurencję krajową, a wręcz międzynarodową.
W naszej strategii, tak jak w SOR, kładziemy nacisk na koncepcję inteligentnych specjalizacji. Możemy łączyć tradycje gospodarcze regionu z najnowszą wiedzą i technologiami - tak, jak już się dzieje np. w sektorze rolno-spożywczym, a nawet w samym rolnictwie. Coraz częściej wykorzystujemy robotykę dedykowaną tej gałęzi przemysłu, a produkowaną przez naszą podlaską branżę metalowo-maszynową, w szczególności zaś przez firmy wytwarzające roboty dla rolnictwa.
Nie można też zaniedbywać nowych sektorów gospodarczych, w których region także może znaleźć szanse. Przykład? Choćby przemysł szkutniczy, coraz mocniej i szerzej rozwijający się w Podlaskiem. Przedstawicieli tego sektora w tym roku uhonorowano tytułem Ambasadora Gospodarki podczas gali Podlaskiej Marki, konkursu promującego najlepsze marki i branże w regionie.
- Podlasie ma warunki do rozwoju klastrów, w których ideę wpisana jest innowacyjność. W jakich dziedzinach współpraca biznesu ma szczególny sens z punktu widzenia Polski Wschodniej?
- Faktycznie, możemy się pochwalić prężnymi klastrami. Dwa z nich - Klaster Obróbki Metali oraz Wschodni Klaster Budowlany - mają status Krajowych Klastrów Kluczowych. To klastry zrzeszające podmioty z naszych regionalnych specjalizacji. Generalnie zresztą: najlepiej działają klastry w obszarach, w których region się specjalizuje i osiągnął już pewną przewagę konkurencyjną - jak przemysł metalowo-maszynowy w woj. podlaskim czy branża lotnicza na Podkarpaciu.
Ważnym aspektem rozwoju klastrów pozostaje nie tylko nawiązywanie współpracy między przedsiębiorstwami, ale też budowa współdziałania z sektorem nauki. Silne uczelnie współpracujące z biznesem mogą przynieść efekt synergii i znacząco wpływać na wzrost innowacyjności gospodarki.