W województwie mazowieckim motorem regionu jest aglomeracja warszawska, stanowiąca centrum gospodarcze, intelektualne i kapitałowe. Silny ośrodek centralny powoduje jednak znaczne rozwarstwienie na przodującą metropolię i pozostające w tyle subregiony.
Stolica Polski to nie tylko mocne centrum gospodarcze i kapitałowe. To także aglomeracja ze znaczącym potencjałem naukowym i badawczo-rozwojowym, powodującym, że miasto zajmuje dominującą pozycję w sektorze B&R w kraju. Najwyższe nakłady na badania i rozwój sprawiają, że właśnie Warszawa wypracowała pozytywny wizerunek wśród inwestorów zagranicznych. I chociaż w ostatnim czasie po piętach depczą jej chociażby Wrocław, Kraków czy Poznań, nadal zajmuje wiodące miejsce jeżeli chodzi o inwestycje z tego sektora w kraju.
Po stronie minusów stolicy wpisać należy stosunkowo wysokie koszty funkcjonowania, w tym dosyć drogie powierzchnie biurowe i wysokie średnie zarobki pracowników. Czynniki te powodują, że coraz więcej firm wybiera bardziej atrakcyjne kosztowo miasta, a część z już funkcjonujących w Warszawie decyduje się na przeniesienie działalności do ośrodków podwarszawskich lub aglomeracji miejskich w innych województwach.