Węgiel po nowemu

Węgiel po nowemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ma być podstawą i zapleczem polskiego miksu energetycznego. Wobec tego potrzebujemy - i to szybko - nowych bloków spalających (nielubiany w Europie) węgiel w najmniej uciążliwy sposób.

  • Elektrownie węglowe, które dostarczają energię polskiej gospodarce, w większości działają od wielu, nawet od zbyt wielu, lat. Z trudem, jeśli w ogóle, spełniają unijne kryteria środowiskowe.
  • Potrzebujemy nowych bloków energetycznych. Nowoczesnych i sprawnych. Takich, które spełniać będą wszelkie obecne i przyszłe wymagania. Ich wysoka sprawność - to polski sposób na ograniczanie emisji.
  • W listopadzie 2019 r. ma zostać oddany do eksploatacji w - należącej do spółki Tauron Polska Energia SA - Elektrowni Jaworzno III blok energetyczny o mocy 910 MW.

Decyzja o oparciu naszego miksu energii na węglu rodzi rozliczne konsekwencje - określającej postępowanie wobec energetycznej i klimatycznej polityki Unii Europejskiej, sposób zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, wektory postępu technologicznego i - last but not least - kierunek wydatkowania strumienia środków inwestycyjnych w sektorze energii.

- Górnictwo jest i będzie w najbliższych latach podstawą bilansu energetycznego kraju. Pozwoli to na utrzymanie wysokiego stopnia jego niezależności energetycznej; wzmocni konkurencyjność gospodarki - precyzował stanowisko rządu minister Grzegorz Tobiszowski, wicminister enrgii.

Elektrownie węglowe, które dostarczają energię polskiej gospodarce, w większości działają od wielu, nawet od zbyt wielu, lat. Z trudem, jeśli w ogóle, spełniają unijne kryteria środowiskowe. Ich średnia sprawność nie przekracza 35 proc. Potrzebujemy zatem nowych bloków energetycznych. Nowoczesnych i sprawnych. Takich, które spełniać będą wszelkie obecne i przyszłe wymagania. Ich wysoka sprawność - to polski sposób na ograniczanie emisji. Jedna z takich - kluczowych - inwestycji realizowana jest w Elektrowni Jaworzno III. Przyjrzyjmy się jej z bliska. Oto jej anatomia.

Inwestycja


W listopadzie 2019 r. ma zostać oddany do eksploatacji w - należącej do spółki Tauron Polska Energia SA - Elektrowni Jaworzno III blok energetyczny o mocy 910 MW. Koszt inwestycji, jednej z największych w polskiej energetyce, wynosi 6,2 mld zł.

Łopatę wbito nie tak dawno, bo 18 września 2014 r. Kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu, podpisano kontrakt z głównym wykonawcą, czyli konsorcjum utworzonym przez Rafako i Mostostal Warszawa. W marcu 2015 r. rozpoczęto prace ziemne przy fundamentach głównego budynku kotłowni, maszynowni oraz chłodni kominowej. W lipcu tego samego roku w raciborskiej fabryce Rafako rozpoczęto budowę ciśnieniowej części kotła.

Terminy


Bardzo ważny dla przebiegu całej inwestycji był początek roku 2017. 1 marca podpisano bowiem aneks z konsorcjum, w którym uwzględniono nowy termin zakończenia budowy. Zgodnie ze zmodyfikowanym terminarzem, kocioł będzie gotów do przeprowadzenia próby ciśnieniowej w marcu przyszłego roku. Pierwszą synchronizację bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym zaplanowano na kwiecień 2019 r.

A planowany termin przejęcia bloku do eksploatacji? Listopad 2019 r. Co oznacza, że termin zakończenia budowy został przesunięty o 8 miesięcy. Wprowadzenie zmian do umowy ma związek z koniecznością dokonania zmiany sposobu posadowienia obiektów bloku. Korekta porozumienia objęła także wykonanie fundamentu pod piątą strefę elektrofiltra oraz rozbudowanie rozdzielni elektrofiltra - tak, by blok już w dniu rozruchu spełniał przyszłe wymagania tzw. konkluzji BAT. Zlecone teraz dodatkowe prace pozwolą Tauronowi ograniczyć koszty postoju, który zaplanowano na rok 2021 (właśnie w związku z potrzebą dostosowania parametrów instalacji do wymagań konkluzji).

- Tego typu projektom z natury rzeczy towarzyszą liczne wyzwania - komentował podpisanie aneksu Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona. - Naszym nadrzędnym celem jest osiągnięcie najwyższej jakości budowanego obiektu oraz zapewnienie stabilności produkcji energii elektrycznej. Ważne, że w procesie uzgadniania z generalnym wykonawcą nowych aspektów inwestycji, wypracowano stanowisko akceptowalne przez obie strony.

Jak informowano w Tauronie, na koniec pierwszego kwartału 2017 r. budowa była zaawansowana w 33 proc., a poniesione do tej pory nakłady inwestycyjne przekroczyły 2,31 mld zł.

Na tym etapie generalny wykonawca koncentrował się na pracach budowlanych oraz montażu konstrukcji stalowych i części ciśnieniowej kotła. Kontynuowano montaż konstrukcji stalowych budynków głównych - w tym dachu budynku maszynowni. Trwał montaż ciężkich wężownic podgrzewacza wody oraz kanałów powietrza. Prowadzono prace w obrębie nadziemnej konstrukcji żelbetowej pompowni wody chłodzącej oraz prace budowlane w budynku nastawni blokowej i nawy elektrycznej. Montowano płaszcz absorbera instalacji odsiarczania spalin. Zakończono proces wznoszenia płaszcza chłodni kominowej.

Finansowanie


Kolejna data ważna dla inwestycji: 3 kwietnia 2017 r. Tego dnia ze spółki Tauron Wytwarzanie wydzielono spółkę Nowe Jaworzno Grupa Tauron. To na niej spoczywać będzie odpowiedzialność za doprowadzenie budowy bloku do finału.

Nowa strategia grupy Tauron na lata 2016-2025 zakłada, że budowa bloku 910 MW będzie prowadzona w nowej formule finansowania. Polega ona na obejmowaniu udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przez partnerów zewnętrznych, przy założeniu utrzymywania przez spółkę-matkę pakietu kontrolnego. Przyjęcie takiej koncepcji pozwoli ograniczyć wpływ wydatków związanych z tak dużą inwestycją na bilans Grupy Tauron.

Konsekwentnie, wprowadzając w życie założenia przyjętego programu finansowania, 1 czerwca 2017 r. Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie, określające wstępne warunki jego zaangażowania w budowę nowego bloku. Konkretnie, Fundusz wyraził wstępne zainteresowanie zainwestowaniem w Jaworznie kwoty 880 mln zł. Porozumienie obowiązywać będzie do 31 grudnia 2017 r.

- Będąc partnerem Grupy Tauron, możemy przyczynić się do budowy nowoczesnej energetyki. Bez niej przemysł nie może się rozwijać - zaznaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Nowy blok w Jaworznie będzie wytwarzał 5 proc. polskiej energii elektrycznej. Liczymy na to, że dzięki środkom zaangażowanym przez Fundusz, Grupa Tauron zwiększy swój potencjał inwestycyjny także w innych obszarach.

Nowa jakość


Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno charakteryzuje się najwyższą sprawnością w swojej klasie w Polsce, sięgającą niemal 46 proc. netto. Co oznacza, że będzie ona znacząco wyższa od parametrów osiąganych przez obecnie eksploatowane bloki.

- Zmieści się w surowych normach ochrony środowiska, ograniczając, w porównaniu z obecnie eksploatowanymi blokami 200-megawatowymi, emisję CO2 o prawie 30 proc., a pozostałych gazów o ponad 50 proc. - wylicza Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Jaworznicki blok będzie jednostką systemową, odpowiedzialną za generację energii elektrycznej, pracującą w podstawie systemu elektroenergetycznego. Jego żywotność oblicza się na co najmniej 200 tysięcy godzin pracy lub 30 lat.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgiel po nowemu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!