Wolny rynek (jednak) w odwrocie

Wolny rynek (jednak) w odwrocie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Na początku września wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff powiedział, że należy wstrzymać prywatyzację zakładów energetycznych. Jako powód tej decyzji podał opóźnienie prywatyzacji sektora wytwarzania energii.

- Chciałbym przesunąć w czasie prywatyzację dystrybucji. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedając zakłady energetyczne - sprzedajemy rynek. A tego nie możemy robić. Według wicepremiera rząd nie powinien ustalać precyzyjnych harmonogramów prywatyzacji, gdyż takie działanie stawia ministra skarbu w złej sytuacji. - Potencjalny inwestor wie wtedy, że Mnisterstwo Skarbu Państwa musi sprywatyzować daną spółkę. Takie stanowisko Janusza Steinhoffa jest ostrzeżeniem dla inwestorów i powoduje, że Polska traci na wiarygodności. - Co powie inwestor, który jakiś czas temu wiedział, że może uczestniczyć w prywatyzacji, a teraz tłumaczy mu się, że musi jeszcze poczekać? - pyta prof. Jan Popczyk z Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów Politechniki Śląskiej. Jeszcze przed decyzją wicepremiera zwracał on uwagę, że prywatyzację opóźnia m.in. sprzyjanie rządu oddolnym procesom konsolidacyjnym. Takim, jak np. powołanie Południowego Koncernu Energetycznego i Dolnośląskiej Grupy Energetycznej. Konsolidacja blokuje bowiem konkurencję zanim ta zdąży się pojawić. Na pewno hamulcem dla wprowadzenia wolnego rynku w Polsce jest restrukturyzacja górnictwa. Przedsiębiorstwa wytwarzające energię na bazie węgla kamiennego nie mogą go kupować po konkurencyjnych cenach. Są one w pewnym stopniu regulowane, a import jest ograniczony.
Problemy związane z dostawami węgla kamiennego spowodowały, że do dziś nie sprywatyzowano Elektrowni Rybnik. Wiceminister skarbu Jan Buczkowski, który podał się do dymisji 22 sierpnia, zapewniał, że nie będzie się nic załatwiać dla innych sektorów gospodarki kosztem energetyki. Jego dymisja oznacza, że przegrał on z górniczym lobby. Jeśli dystrybucja pozostanie w rękach Skarbu Państwa, to w każdej chwili będzie można na nią wpływać, np. poprzez groźbę wymiany zarządów w poszczególnych zakładach. Pojawią się zapewne dyrektywy typu: nie odłączać hut czy kopalni! Nagminnie nie płacą one za energię, podobnie jak PKP. Kto na tym straci? Sektor energetyczny, a co za tym idzie, również i cała gospodarka. - To beznadziejna droga. Zarówno dla konsumentów, jak i dla całego przemysłu - ocenia sytuację, w której znalazła się energetyka prof. Cezary Józefiak, przewodniczący Rady Centrum im. A. Smitha i członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem w dalszym ciągu będzie tak, że wiele przedsiębiorstw sektora energetycznego, nie mających konkurencji, bez większych wysiłków ściągać będzie pieniądze pozwalające na budowę wyłożonych marmurami siedzib. Cieszyć się teraz muszą szefowie monopolisty, jakim są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dalszy brak reguł rynkowych spowoduje, że ten moloch będzie się miał jeszcze lepiej. Wystarczy spojrzeć na system opłat kompensacyjnych. - Operatorem środków z kompensowanych opłat pozostaną faktycznie nadal PSE. Zauważam w tym niebezpieczeństwo zwiększenia dominacji strategicznej PSE dla całej energetyki - podkreśla były wiceminister przemysłu i handlu Herbert Leopold Gabryś.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wolny rynek (jednak) w odwrocie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!