Wszystkie plusy i minusy polskiej gospodarki

Wszystkie plusy i minusy polskiej gospodarki
Wśród kół zamachowych mających nadawać dynamikę polskiej gospodarce wymieniane jest często zaangażowanie w obszarach związanych z cyfrową rewolucją i sektorem IT Fot. NP

Jakie są nasze atuty, a w czym jesteśmy słabi? Co przesądzi o losach naszej gospodarki w najbliższej dekadzie? Czego obawia się polski biznes? Co zrobić, by skutecznie gonić czołówkę?

 • Polska gospodarka relatywnie szybko osiągnęła pułap, którego nie potrafi przebić, by oprzeć dalszy rozwój na własnej myśli technicznej, innowacji, kreatywności.
 • - Imitacja jest dobra do pewnego poziomu, ale dalej już nie wystarczy - twierdzą przedsiębiorcy. Powszechność tego przekonania dobrze rokuje.
 • Wśród kół zamachowych mających nadawać dynamikę polskiej gospodarce wymieniane jest często zaangażowanie w obszarach związanych z cyfrową rewolucją i sektorem IT.
 • O innowacjach w gospodarce dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.


Polski biznes postrzega naszą gospodarkę w kategoriach "realnych", w kontekście przedsięwzięć i działań mających przynieść konkretne efekty w dającej się przewidywać (to coraz trudniejsze) perspektywie. Przedsiębiorcy preferują kontynuację ponad eksperymenty w nowych obszarach. "Inwestujmy tam, gdzie mamy możliwość osiągnięcia wysokiego poziomu niższym kosztem, szybciej, niż robią lub zrobili to konkurenci" - to powtarzający się w rozmowach postulat.

W innej wersji rekomendacja dla polskiej gospodarki brzmi: trzeba szukać obszarów, które mogą zapewnić skokowy wzrost, ale z drugiej strony nie możemy zaniedbywać tych rzeczy, które już z sukcesem rozwijamy.

Atutem w wersji makro pozostaje ścisła sieć powiązań kooperacyjnych z silnymi, nowoczesnymi i odpornymi na zawirowania koniunktury gospodarkami europejskimi - przede wszystkim z gospodarką niemiecką. Ale i tu zwraca się uwagę na potencjalne korzyści z "dywersyfikacji" międzynarodowych relacji gospodarczych - przede wszystkim budowanie pozycji polskich firm na rynkach odległych.

Biznes wciąż identyfikuje jako realne zagrożenie tzw. pułapkę średniego dochodu, czyli model gospodarki polegający na dostarczaniu prostych, nieinnowacyjnych rozwiązań dla krajów wysokorozwiniętych.

Polska gospodarka relatywnie szybko osiągnęła pułap, którego nie potrafi przebić, by oprzeć dalszy rozwój na własnej myśli technicznej, innowacji, kreatywności.

- Imitacja jest dobra do pewnego poziomu, ale dalej już nie wystarczy - twierdzą przedsiębiorcy. Powszechność tego przekonania dobrze rokuje.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Wszystkie plusy i minusy polskiej gospodarki

 • asd 2019-03-24 23:20:41
  Zacznijmy od likwidacji durnego systemu punktacji na uczelniach, gdzie liczą się najbardziej publikacje z tzw. listy filadelfijskiej, a na recenzję tam czeka się miesiącami/latami (w tym czasie ktoś za friko przyswaja wyniki badań) i kosztuje to grube pieniądze. Jest to sprawa dla NIK.
 • miki 2019-03-24 14:56:18
  Prosta sprawa. Każdy chętny pracownik uczelni powinien mieć możliwość odbycia 6 miesięcznego stażu w firmie. Za ten staż płaciłaby uczelnia i NFBiR w postaci grantu dedykowanego i rozliczonego w firmie.
  • Xx 2019-03-24 15:16:23
   Ciekawe czy na harvardzie albo jakims oxfordzie wykladowcy jeszcza na "staze" do jakis firm. W polsce byloby to marnowaniem pieniedzy, bo 6 mscy taki wykladowca by siedzial i przewaznie nic nie robil.
 • Gość 2019-03-24 14:55:36
  Z moich obserwacji i doświadczeń wynika , by poprawić wynalazczość i innowacyjność należy zastosować system premiowania w zależności od skuteczności przedsięwzięć. Polegałoby to na tym , że zespół naukowców przed realizacją projektu konsultował by go NCBiR i jeżeli by uzyskał akceptacje realizował by go. W umowie powinna być zawarta klauzula ,że w razie gdyby nie osiągnęli celu przedsięwzięcia, dostawali by 10% lub 0%. Natomiast gdyby osiągnęli sukces to dostawali by od 50% w górę. W tych zespołach pojawiali by się najzdolniejsi ludzi ,ponieważ to byłoby w ogólnym interesie. Teraz pracują w tych zespołach ludzie , którzy ze względu na różne okoliczności nie powinni w nich być.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!