Wysoka akcyza na paliwa motorem postępu

Wysoka akcyza na paliwa motorem postępu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Jan Macieja
  • Dodano: 13-03-2001 00:00

W interesie społeczeństwa i gospodarki leży utrzymanie wysokiego poziomu akcyzy na paliwa płynne oraz pełniejsze wykorzystanie alternatywnych nośników energii, a zwłaszcza odnawialnych.
Czas jaki upłynął od marszów protestacyjnych w Europie przeciwko wysokim cenom paliw płynnych pozwala na przedstawienie przyczyn i skutków wzrostu cen z pewnym namysłem już bez emocji. Ich zrozumienie staje się pomocne w formułowaniu ważnych wniosków pod adresem polityki gospodarczej.

Przyczyny wzrostu cen ropy naftowej
Przyczyna trzykrotnego wzrostu cen ropy w ciągu roku (z około 10 - 12 dolarów do około 30 dolarów za baryłkę) nie tkwi w nagłym wyczerpaniu jej zasobów, względnie, jak sugerowali niektórzy analitycy - z pospolitego ruszenia wyznawców islamu przeciw chrześcijaństwu. Zasoby są ogromne, a postęp technologiczny sprawił, iż te z nich, które na skutek zalegania pod dnem oceanów, czy na wielkich głębokościach pod powierzchnią ziemi do niedawna wydawały się niedostępne człowiekowi, są obecnie stosunkowo tanio eksploatowane.
Ogół przyczyn wzrostu cen ropy naftowej można podzielić na krótko i długookresowe. Do grupy pierwszej zaliczyć należy powrót do "normy". Niskie ceny w 1999 roku były wynikiem spadku popytu wywołanego obniżeniem się koniunktury gospodarczej, a zwłaszcza kryzysu azjatyckiego. Cena 10 - 12 dolarów za baryłkę wynikała z sytuacji nadzwyczajnej i nie była do utrzymania na dłuższą metę. Trzeba zarazem uwzględnić fakt, że drastyczny spadek cen do 10 - 12 dolarów stał się możliwy dlatego, że obniżeniu popytu na ropę naftową nie towarzyszyło obniżenie jej podaży. Arabia Saudyjska i Wenezuela uznały bowiem powstałą sytuację za dobrą okazję do zwiększenia ich udziału na rynku eksporterów ropy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wysoka akcyza na paliwa motorem postępu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!