Z motyką po atom

Z motyką po atom
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Budowa elektrowni atomowej w Polsce jest praktycznie przesądzona. Wciąż brakuje jednak działań niezbędnych do rozpoczęcia jej budowy.

Według planów Polskiej Grupy Energetycznej, ok. roku 2021 oddany zostanie do użytku pierwszy blok w elektrowni atomowej w Polsce, który będzie miał moc 1600 MW. W roku 2031 oddany ma zostać drugi blok, także o mocy 1600 MW. Stworzenie takiego planu nie jest specjalnie trudne, znacznie trudniejsze jest natomiast stworzenie warunków koniecznych do budowy elektrowni atomowej - a tych warunków wciąż nie ma.

- Aby móc mówić o rozwoju energetyki atomowej, trzeba stworzyć organ państwowy, niezależny od wykonujących kontrolowaną działalność, który będzie wyposażony w odpowiednie uprawnienia, wykwalifikowany i fachowy personel oraz odpowiednie środki finansowe i techniczne - mówi Maciej Jurkowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Państwowej Agencji Atomistyki.

Jurkowski dodaje, że opiniowanie i licencjonowanie (m.in. analiza dokumentacji związanej z lokalizacją i budową) nowej elektrowni jądrowej wymaga powiększenia obecnego zespołu dozoru jądrowego PAA o 15-20 wysoko kwalifikowanych specjalistów.

Ponadto podjęcie decyzji o rozpoczęciu programu jądrowego wymaga m.in. oceny stanu wyjściowego pod kątem 19 kryteriów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i uruchomienia prac w celu spełnienia kryteriów danego etapu. Konieczne będzie także ustanowienie rządowej instytucji koordynującej przygotowania do realizacji programu jądrowego. Jednym z najważniejszych elementów programu musi być strategia postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

- Co oznacza, że przed podjęciem decyzji o uruchomieniu programu energetyki jądrowej w Polsce powinna być opracowana koncepcja dotycząca zlokalizowania, zaprojektowania, wybudowania i uruchomienia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych - wyjaśnia Jurkowski.

Koncepcja powinna obejmować m.in. kwestie stworzenia stabilnego systemu finansowego dla zapewnienia budowy i eksploatacji, a w końcu likwidacji składowisk.

Stefan Chwaszczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku zwraca uwagę na bardzo ważny warunek, zazwyczaj pomijany w dyskusjach o energetyce atomowej w Polsce - a mianowicie na konieczność stabilizacji politycznej i społecznej. A z tym, jak wiadomo, bywa różnie...

- Cykl przedinwestycyjny energetyki jądrowej jest długi, więc działania należy rozpocząć już teraz. Trzeba powołać organ rządowy, odpowiedzialny za wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej, opracować i uchwalić regulacje prawne niezbędne do budowy elektrowni jądrowej, przeszkolić kadry niezbędne do rozwoju energetyki jądrowej i odbudować jej zaplecze naukowo-techniczne - sumuje Chwaszczewski.

Oprócz tego należy ustalić modele finansowania energetyki jądrowej oraz zasady organizacji i finansowania postępowania z wypalonym paliwem, odpadami promieniotwórczymi oraz procesu likwidacji obiektów.

Innym bardzo ważnym warunkiem jest uzyskanie akceptacji społecznej poprzez odpowiednią informację społeczeństwa. Elementem kampanii społecznej, zdaniem Chwaszczewskiego, powinno być uświadomienie pracownikom zatrudnionym w przemyśle węglowym, że energetyka jądrowa nie oznacza eliminacji energetyki opartej na węglu, tylko jej uzupełnienie i stwarza możliwości ekonomiczniejszego wykorzystania węgla.

- Rząd już dzisiaj powinien prowadzić kampanię informatyczną, podać np. 5 ewentualnych lokalizacji i potem wybrać jedną z nich. Dzięki temu uniknęlibyśmy takich sporów, jak w przypadku doliny Rospudy, gdzie upierano się tylko przy jednym rozwiązaniu - podpowiada Sławomir Krystek, dyrektor biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

Maciej Jurkowski z Państwowej Agencji Atomistyki dodaje, że proces podejmowania decyzji o budowie elektrowni atomowej i ustalenie lokalizacji powinien być oparty na procedurze prawnej, zapewniającej trwałość i niepodważalność podjętych decyzji aż do uruchomienia elektrowni. Taką procedurę zastosowano np. w Finlandii.

Niezależnie jednak od działań promocyjnych i wyjaśniających na pewno nie wszystkich uda się przekonać do energetyki jądrowej i należy niemal ze 100 proc. prawdopodobieństwem zakładać, że przeciwko budowie elektrowni atomowej będą protesty. Jak z tego rodzaju problemami sobie radzić, mogą podpowiadać reprezentanci tych krajów, gdzie elektrownie atomowe już działają. Szczególnie pomocny może być przykład Czech, które przy budowie elektrowni w Temelinie zmagały się z protestami wewnątrz kraju i w sąsiedniej Austrii, przy granicy której elektrownia jest zlokalizowana. A czeski koncern energetyczny ČEZ byłby zainteresowany uczestnictwem w budowie elektrowni atomowej w Polsce.

- ČEZ jest zainteresowany budową elektrowni jądrowej w Polsce. Ale to jest wszystko, co mogę powiedzieć. Gdy będziemy coś bliżej wiedzieć na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce, będziemy mogli wrócić do tematu - deklaruje Vladimir Cerny, prezes ČEZ Polska.

Przedstawiciele czeskiego koncernu już wielokrotnie rozmawiali w Polsce o swoich planach, w tym dotyczących energetyki jądrowej.

Udziałem w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce zainteresowane są także firmy francuskie. Na początku 2007 r. odbyła się duża konferencja, m.in. z udziałem przedstawicieli rządów Polski i Francji, na której swoje oferty prezentowały francuskie firmy związane z energetyką jądrową, m.in. EdF, Areva i przedsiębiorstwa zajmujące się składowaniem odpadów promieniotwórczych.

Lobbing prowadzą także przedstawiciele międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą m.in. Crowley Group ze Stanów Zjednoczonych i PBMR z RPA. Konsorcjum już współpracuje z Instytutem Energii Atomowej w Świerku.

Bez wątpienia decyzja o wyborze technologii, która zostanie zastosowana w polskiej elektrowni atomowej, oraz wybór ewentualnego partnera PGE przy jej budowie będzie łatwiejsza niż oficjalne ogłoszenie decyzji o budowie takiej elektrowni i zmaganie się z protestami społecznymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z motyką po atom

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!