Zielona transformacja budownictwa. Nie ma innej drogi

Zielona transformacja budownictwa. Nie ma innej drogi
Budownictwo i mieszkalnictwo to potężny emitent gazów cieplarnianych. Głęboka i trudna transformacja to w świetle celów polityki dekarbonizacji konieczność. Fot. T. Fisk/pexels.com

Redukcja emisji CO2, podnoszenie efektywności energetycznej czy gospodarka obiegu zamkniętego – to pojęcia, które zajmują coraz ważniejszą pozycj
ę w strategiach firm budowlanych. To w coraz większym stopniu biznesowa konieczność.

  • Budynki odpowiadają bowiem za 36 proc. emisji CO2 w UE. Nie będzie neutralności klimatycznej bez głębokich zmian w budownictwie i w istniejących budynkach.
  • Ze średnim poziomem 70 proc. zastąpienia węgla paliwami alternatywnymi Polska - jako drugi co do wielkości producent cementu w UE - wypada lepiej od innych krajów z czołówki rynku.
  • Wśród ekologicznych trendów budownictwie coraz większą rolę zaczyna odgrywać też prefabrykacja - zarówno betonowa, jak i drewniana. Polski rynek też docenia zalety – ekonomiczne i środowiskowe – budowania z gotowych klocków.

Cel neutralności klimatycznej, który Unia Europejska chce osiągnąć w 2050 r., nie zostanie uzyskany bez budownictwa. Jak wskazuje Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w ramach unijnej strategii Zielonego Ładu można wskazać sześć ważnych punktów.

Pierwszym jest to, aby neutralność klimatyczna stała się wymogiem prawnym w UE. Drugim, już spełnionym, jest zwiększenie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r. względem 1990 r. W grudniu minionego roku uzgodniono, że cel ten zostanie podniesiony z 40 proc. do 55 proc.

Trzecia kwestia to fala renowacji budynków, zwłaszcza mieszkalnych, które stanowią 2/3 wszystkich obiektów w UE. Plan zakłada renowację 35 mln budynków do 2030 r. Pozostałe trzy działania to kolejno: strategia bioróżnorodności, strategia adaptacji do zmian klimatu oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

Tylko wspólne działanie wszystkich uczestników rynku pozwoli na zrealizowanie ambitnego celu. Budynki odpowiadają bowiem za 36 proc. emisji CO2 w UE. Na początku 2021 r. weszły w życie nowe wymogi unijne związane z Dyrektywą EPDB (ws. efektywności energetycznej budynków). Przewiduje ona, że od 2021 r. wszystkie nowe obiekty muszą być o niemal zerowym zużyciu energii. W przypadku budynków użyteczności publicznej taki wymóg obowiązuje już od 2019 r. Jednak to właśnie od modernizacji tych istniejących będzie przede wszystkim zależało osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Cementowy obieg zamknięty

W sektorze budowlanym od lat pod względem „zielonej transformacji” wyróżnia się przemysł cementowy. Produkcja tego kluczowego dla branży materiału charakteryzuje się wysoką emisją CO2, w dużej mierze procesową - związaną z rozkładem węglanu wapnia. Obniżanie ogólnej emisji przez cementownie jest więc kluczowe nie tylko pod względem wpływu na środowisko, ale też na wyniki finansowe zakładów, gdyż koszt uprawnień do emisji CO2 systematycznie rośnie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielona transformacja budownictwa. Nie ma innej drogi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!