Zmień sprzedawcę enegii

Zmień sprzedawcę enegii
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Zofia Janiszewska*
  • Dodano: 14-11-2005 00:00

Wiele mówi się i pisze o rynku energii elektrycznej w Polsce wskazując na jego niedomogi. Wielokrotnie też podejmowano próby zidentyfikowania barier rozwoju konkurencyjnego rynku energii. Problemy te są jednak wtórne wobec zasadniczego, którym jest brak faktycznej woli zniesienia monopolu dystrybucyjnych przedsiębiorstw sieciowych.

O rynku energii mówiono od początku lat 90., na długo przed wejściem Polski do UE. Uregulowania zawarte już w pierwszej wersji ustawy Prawo energetyczne wprowadzały pojęcie usług przesyłowych (w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych) i prawo wyboru sprzedawcy. Gdyby zaś właściciel sieci utrudniał odbiorcy zmianę sprzedawcy, ten mógł się zwrócić do organu regulacji o władczą interwencję. Nie wiem, czy ustawodawca rzeczywiście wierzył, że magiczne zaklęcie w postaci ustawowo przyznanego prawa wystarczy do spontanicznego rozwoju konkurencji, ale jeżeli tak, to mylił się zasadniczo.

Wydawało się, że przystąpienie Polski do UE i przyjęcie prawodawstwa wspólnotowego przyspieszy wprowadzenie rozwiązań prawnych faktycznie likwidujących monopol spółek dystrybucyjnych w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Przecież sama już preambuła dyrektywy 2003/54/WE stanowi podstawę do rozwijania relacji rynkowych stanowiąc, że odbiorcy energii elektrycznej powinni mieć możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy, a prawo to powinno być faktyczne i skuteczne. Zapisy art. 3 ust. 5 dyrektywy wskazują na państwo członkowskie jako podmiot zobowiązany do zapewnienia uprawnionemu odbiorcy rzeczywistej możliwości zmiany dostawcy. Tak więc zobowiązanie to ciąży na wszystkich posiadających odpowiednie kompetencje osobach i instytucjach w tym państwie. Podstawowe zasady dostępu do sieci, czyli równe traktowanie użytkowników systemów oraz ograniczenie możliwości odmowy wyłącznie do przypadków braku zdolności przesyłowych określa art. 20 ust. 1 i 2 dyrektywy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmień sprzedawcę enegii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!