Zmieniamy polski przemysł. Zabrakło krzeseł

Zmieniamy polski przemysł. Zabrakło krzeseł
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

15 listopada w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Zmieniamy polski przemysł". Organizator - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości - do udziału w nim zaprosił przedstawicieli kadry menedżerskiej i polityków, a zainteresowanych było tak wielu, że w Sali Balowej hotelu Marriott zabrakło dla nich krzeseł. Krzesła jednak dostawiono i ponad 200 reprezentantów przemysłu, świata polityki, ośrodków naukowo-badawczych i firm otoczenia biznesu zastanawiało się, jak działać w obecnej sytuacji gospodarczej.

Wśród zaproszonych uczestników byli: senator Jerzy Markowski, przewodniczący senackiej komisji gospodarki i finansów, senator Grzegorz Lipowski, wiceprezes zarządu Business Centre Club Zbigniew Żurek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lucyna Fila, Marcin Święcicki, członek Rady Krajowej Unii Wolności. Zdaniem tego ostatniego, trzeba stale podkreślać, że Polska pozostaje w czołówce krajów, które przeszły transformację. Co nie zmienia faktu, że stoi ona wobec wielkich zadań. I tak, wbrew "mieszanym" sygnałom ze strony nowych władz, konieczna jest kontynuacja restrukturyzacji przemysłu. Nie możemy bać się zagranicznych inwestorów, ani koniecznych, chociaż bolesnych, zwolnień. Musimy być świadomi tego, jak bardzo szkodliwe jest sztuczne podtrzymywanie firm nierentownych. Powinniśmy rozważyć obniżanie podatków wtedy, kiedy służy to rozwojowi. W końcu, nie ominie nas uelastycznienie kodeksu pracy.
Na pewno opinie te podzieliło wielu obecnych na spotkaniu menedżerów. Pomimo to, nie można było nie zauważyć, że gros przedstawicieli biznesu - szczególnie tych, którzy docenili zasady "nowej ekonomii" - deklaruje, że liczy przede wszystkim na siebie. Z jednej strony - coraz silniejsze jest przekonanie firm o własnej sile rynkowej. Z drugiej - coraz wyraźniejsze jest znużenie polityką w ogóle, a polityką gospodarczą (albo raczej jej brakiem) w szczególności. O ile bowiem kolejne spotkanie w cyklu pokazało, że podstawowym warunkiem rozwoju firm jest swoboda działania, to potwierdziło ono też oczekiwanie na przedstawienie klarownego stanowiska gospodarczego władz. Niewykluczone, że jest to ukryta propozycja dla polityków - oferta jeszcze silniejszego współdziałania biznesu w tworzeniu ram organizacyjnych i prawnych wolnej polskiej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmieniamy polski przemysł. Zabrakło krzeseł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!