Antea Polska - silny gracz i firma pierwszego wyboru dla inwestorów

Antea Polska - silny gracz i firma pierwszego wyboru dla inwestorów
Jarosław Krzyżanowski. Fot. mat. pras. Fot. mat. pras.

Są obecni na wielu kluczowych dla Polski inwestycjach i budowach. Dzięki nim do portu w Szczecinie będą mogły wpływać większe statki, zwiększy się też poziom bezpieczeństwa gazowego kraju. O wyzwaniach, jakie stoją przed polskim oddziałem Antea Group, jak na firmę wpływa koronawirus i czy transformacja energetyczna to szansa dla firmy na zyski, mówi portalowi WNP.PL Jarosław Krzyżanowski, prezes polskiego oddziału Grupy Antea.

  • Antea Polska jest jednym z liderów rynku inżynieryjnego i konsultingowego w kraju.
  • Wejście w struktury międzynarodowej Grupy Antea otworzyło przed firmą nowe możliwości.
  • Z punktu widzenia firmy, koronawirus przyspieszył w niektórych aspektach decyzje administracyjne.

Dariusz Malinowski: Czym spółka dokładnie się zajmuje?

Jarosław Krzyżanowski:
- Jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy Antea i jednym z liderów rynku inżynieryjnego i konsultingowego w kraju. Mamy bogatą ofertę dla inwestorów z obszarów, w których prowadzimy naszą działalność, tj. gazu - głównie przesyłu gazu, LNG, energetyki (zarówno tej odnawialnej, jak i tradycyjnej), hydrotechniki, gospodarki wodnej, ochrony środowiska oraz szeroko rozumianej tzw. adaptacji do zmian klimatu.

Czytaj też: Pierwsza w tym roku na świecie decyzja o budowie zakładu produkcji LNG

Nie ukrywamy naszych ambicji. Chcemy, aby inwestorzy z tych obszarów zawsze rozważali firmę Antea Polska jako potencjalnego wykonawcę - jako firmę, która jest w stanie aktywnie i kreatywnie wspierać ich projekty.

Zresztą w niektórych segmentach już jesteśmy bardzo znani i dobrze oceniani, np. w przesyle gazu, w innych dziedzinach jesteśmy blisko takiego postrzegania nas przez klientów. To jest nasz cel na najbliższe lata.

Na rynku w segmencie inżynieryjno-konsultingowym panuje spora konkurencja. Antea Polska może być brana za nową firmę, a faktycznie tak jednak nie jest. Wasza historia jest już długa…

- Faktycznie, mamy wiele lat doświadczeń. Działamy w Polsce od 1992 roku. Wcześniej właścicielem naszej firmy był  Tractebel. Ponad rok temu doszło do zmiany właścicielskiej i wejścia do Grupy Antea.

I jak to wpłynęło na państwa działalność i zakres świadczonych usług?

- Po pierwsze wejście w struktury międzynarodowej Grupy Antea otworzyło przed nami nowe możliwości. Wzmocniło nas. Możemy polegać na doświadczeniach i wiedzy firm grupy zlokalizowanych w innych krajach, między innymi w Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii czy USA. To, w połączeniu z naszym własnym zasobem wiedzy eksperckiej zebranej podczas blisko 30-letniej działalności na krajowym rynku, daje nam naprawdę duże możliwości i szeroką ofertę.

Warto tu zaznaczyć, że Grupa Antea zajmuje czołowe miejsce wśród największych spółek działających na rzecz rozwiązań dla środowiska, a jej przychody za 2019 rok wyniosły 447 milionów euro.

Natychmiast nasuwa się pytanie, czy teraz Tractebel nie jest dla was konkurencją?

- Wręcz przeciwnie. Nadal współpracujemy z zespołem Tractebel, wspólnie realizując projekty.

Obie organizacje, zarówno Tractebel, jak i Antea Group, uzupełniają nasze doświadczenia i wiedzę zdobytą na polskim rynku swoimi doświadczeniami i referencjami pozyskanymi w różnych częściach świata. Przypomnę tylko, że od początku naszej działalności, czyli od 1992 roku, jesteśmy częścią międzynarodowego środowiska.

Taka perspektywa pozwala nam patrzeć szerzej i widzieć więcej niż rozwiązania krajowe - i to zarówno w kontekście techniki, jak i organizacji projektów inwestycyjnych. To jeden z naszych niepodważalnych atutów.

To daje przewagę i pozwala na uczestniczenie w prestiżowych projektach. Jakie z państwa punktu widzenia są najważniejsze?

- Możemy się pochwalić wieloma sukcesami. Wspomnę tylko o największych. Są to budowa korytarza gazowego Północ-Południe, gdzie realizujemy szereg zadań projektowych dotyczących gazociągów największych średnic z wieloma trudnymi elementami, jak np. przekroczenia Wisły.

Prestiżowe jest uczestnictwo w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu czy modernizacji toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Bardzo ważnym w skali całego kraju projektem jest ten związany z planem przeciwdziałania skutkom suszy na terenie naszego kraju.

W końcu to także modernizacje portów morskich w Gdańsku i Szczecinie oraz wiele projektów związanych z przesyłem mediów przemysłowych i podziemnymi magazynami surowców energetycznych.

Oczywiście uczestniczymy także w realizacji szeroko rozumianych projektów związanych z energetyką, w tym z dostosowaniem instalacji do wymagań ochrony środowiska, modernizacją jednostek wytwórczych oraz rozwojem instalacji OZE - zarówno elektrowni wiatrowych, jak i słonecznych.

Wprowadzanie przez Komisję Europejską tzw. Zielonego Ładu oznacza transformację energetyczną. Czy będziecie w niej uczestniczyć, a jeśli tak, to w jakiej  mierze?

- Oczywiście! Swoje szanse upatrujemy w inwestycjach, które będą realizowane w ramach zielonej transformacji, na rzecz poprawy klimatu. Optymalizacja i doradzanie klientom w różnych fazach rozwoju projektów, w dziedzinie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr na lądzie i na morzu, źródła fotowoltaiczne czy hydroenergetyka, to jest to, co robimy już od pewnego czasu i gdzie mamy duże doświadczenie.

W najbliższej perspektywie unijnej 20-30 proc. wszystkich przyznanych Polsce pieniędzy to będą środki na finansowanie inwestycji prośrodowiskowych. Z uwagą przyglądamy się także projektom wodorowym. Do 2050 roku na rozwój technologii zielonego wodoru Unia ma przeznaczyć 450 mld euro.

Przed nami zatem fala inwestycji, na które jesteśmy przygotowani od strony merytorycznej i jako biuro inżynieryjno-konsultingowe zamierzamy w nich uczestniczyć.

Specjalizujecie się w projektach dla wielu branż - jaki dokładnie zakres usług świadczycie?

 - Nasza oferta jest kompleksowa. Obejmuje obsługę całego łańcucha inwestycyjnego: począwszy od studiów wykonalności, koncepcji, analiz i due diligence, poprzez projektowanie i doradztwo techniczne, wsparcie i doradztwo w wyborze firm wykonawczych, kończąc na nadzorach autorskich i pełnieniu funkcji inżyniera kontraktu czy inwestora zastępczego.

Chwalił się pan uczestnictwem Antea Polska w wielu projektach infrastrukturalnych. Z natury rzeczy to inwestycje realizowane przez państwo. Czy współpracujecie także z sektorem prywatnym?

- Faktycznie realizujemy wiele inwestycji dla spółek państwowych, ale nasi klienci to także firmy prywatne.  

W sektorze prywatnym interesują nas przedsiębiorstwa, które zużywają duże ilości energii w procesie produkcyjnym. Podmiotom produkującym energię we własnym zakresie oferujemy modernizację czy optymalizację urządzeń wytwórczych. Jesteśmy także partnerem dla tych, którzy inwestują w nowe technologie energetyczne.

Pierwsza fala pandemii utrudniła funkcjonowanie wielu firmom, teraz mierzymy się z drugą. Jak COVID-19 wpłynął na działalność państwa firmy?

- Podkreślę, że zdrowie naszych pracowników jest dla nas najważniejsze, dlatego od początku pandemii wprowadziliśmy niezbędne procedury bezpieczeństwa i pracę zdalną dla większości personelu.

Charakter prowadzonych przez nas prac wymaga czasami fizycznej obecności załogi na miejscu inwestycji czy też w biurze, ale ograniczamy takie sytuacje do niezbędnego minimum.

Jeśli chodzi natomiast o wpływ pandemii na realizowane przez nas kontrakty, to zauważyliśmy pewne utrudnienia - w postaci wydłużenia procedowania administracyjnego czy też ograniczonego dostępu do obiektów, gdzie realizujemy nasze zadania. Nie wpłynęły one jednak znacząco na postęp prac w projektach. Branże, w których działamy, dość dobrze odnalazły się w nowej rzeczywistości.

Paradoksalnie pojawiły się też plusy, takie jak np. możliwość załatwienia wielu spraw administracyjnych zdalnie. Na znaczeniu zyskał podpis elektroniczny, co niejednokrotnie przyspiesza różne procedury.

W rok 2020 weszliśmy z bardzo dużym portfelem zamówień, więc ten rok - pomimo pandemii - zapowiada się dla nas bardzo dobrze.

*Antea Polska zatrudnia obecnie około stu osób na umowach o pracę. To głównie wysokiej klasy eksperci, projektanci i konsultanci. Dodatkowo z firmą współpracuje kilkadziesiąt osób na zasadzie B2B. Spółka zorganizowana jest w czterech działach, które odzwierciedlają obsługiwane przez nią sektory rynku: Dział Projektów Gazowych, Dział Energetyki, Dział Hydrotechniki i Gospodarki Wodnej, Dział Wody i Przemysłu. Siedziba firmy mieści się w Katowicach, ma też ona biuro w Gdańsku, które realizuje projekty związane z hydrotechniką i gospodarką wodną oraz adaptacją do zmian klimatu; dodatkowo znajduje się tam także oddział biura związanego z projektami gazowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Antea Polska - silny gracz i firma pierwszego wyboru dla inwestorów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!