Autostrady, ekspresówki i obwodnice. W 2021 roku finał budowy dróg za 10 mld zł

Autostrady, ekspresówki i obwodnice. W 2021 roku finał budowy dróg za 10 mld zł
Rok 2021, jak zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, „przyniesie wiele dobrych wiadomości dla kierowców” fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w 2021 r. odda do ruchu co najmniej 385 km nowych tras. Z naszych wyliczeń wynika, że łączna wartość kontraktowa tych inwestycji to ok. 10,3 mld zł brutto.

 • W tym roku do użytku ma zostać oddanych prawie 40 km autostrad, ponad 308 km dróg ekspresowych oraz niemal 38 km pozostałych dróg krajowych.
 • Przypominamy, które trasy zaplanowano do oddania, a także ich generalnych wykonawców oraz wartości kontraktów.
 • Uzupełniliśmy też te informacje o aktualne zdjęcia z placów budowy oraz mapy.
Rok 2020 został zamknięty przez GDDKiA bilansem ok. 138 km nowych dróg. Ich listę przypominamy na końcu artykułu. Natomiast 2021 r., jak zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, „przyniesie wiele dobrych wiadomości dla kierowców”.

- Polska sieć komunikacyjna powiększy się o kolejne setki kilometrów dróg szybkiego ruchu. Koronawirus nie zatrzymał polskich budów i toczą się one w każdym regionie naszego kraju. Łączymy odcinki polskich dróg w spójną sieć komunikacyjną - podkreślił Adamczyk.
Natomiast Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zaznaczył, że inwestycje drogowe to „niezwykle złożone procesy”.

- Cieszymy się, że tak wiele prac, które rozpoczynaliśmy kilka lat temu, będzie miało w 2021 r. swój finał. Kierowcy otrzymają do dyspozycji kilkaset kilometrów nowych tras, zarówno o lokalnym, jak i o międzynarodowym znaczeniu - stwierdził Żuchowski.

O tym, czego dokładnie można oczekiwać w tym roku, piszemy poniżej. Na mapach oznaczone są drogi: na czarno/szaro - w użytkowaniu, czerwono - w realizacji, zielono - w przetargu, niebiesko/żółto - w planowaniu.

Autostradowa i ekspresowa jedynka


Kierowcy mają pojechać trzema w pełni ukończonymi odcinkami autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Łodzią.


Wśród nich znajdują się odcinki Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe (15,9 km), Kamieńsk - Radomsko (16,7 km) oraz Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego (7 km).


Ich wykonawcami są kolejno: konsorcjum Budimex-Strabag (478,8 mln zł), konsorcjum Strabag-Budimex (573,1 mln zł brutto) oraz Intercor (338,2 mln zł brutto).


Ponadto ukończona ma zostać rozbudowa o drugą jezdnię trasy ekspresowej pomiędzy Podwarpiem a portem lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach (9,7 km), którą realizuje konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau (121,7 mln zł).

Po odcinku na województwo


Po jednej ukończonej inwestycji przypadnie na trzy województwa w południowo-zachodniej Polsce. W woj. dolnośląskim będzie to S3 Kaźmierzów - Lubin Północ (14,4 km), którą za ok. 228 mln zł kończy po włoskim Salini konsorcjum spółek Mota-Engil Central Europe, Masfalt oraz Drogomex.


W woj. wielkopolskim będzie to obwodnica Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11. Jej generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (122,6 mln zł).


Natomiast w woj. opolskim ukończona ma zostać obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 (11,5 km). Buduje ją konsorcjum Mota-Engil Central Europe, Himmel i Papesch Opole (264,16 mln zł).

Zachodnie Pomorze i Kujawsko-Pomorskie


W woj. zachodniopomorskim wydłuży się droga ekspresowa S3. Pierwszy odcinek obejmuje trasę Brzozowo - Miękowo (22,1 km), którą realizuje Budimex (360,5 mln zł).


Drugi to S3 Miękowo - Rzęśnica (4 km), za którego budowę również odpowiada Budimex (126,2 mln zł).


Ponadto w woj. zachodniopomorskim do użytku powinna zostać oddana obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 (3,4 km), która wyprowadzi ruch z zabytkowego centrum miasta. Trasę buduje firma Maldrobud (41,3 mln zł).


Natomiast woj. kujawsko-pomorskie wzbogaci się o kolejny odcinek drogi ekspresowej S5 - tym razem Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ (9,7 km), który kończy po włoskiej firmie Impresa Pizzarotti konsorcjum PBDiM Kobylarnia, Mirbud (359,4 mln zł).

Ekspresowa siódemka


W woj. mazowieckim o trzy odcinki wydłuży się m.in. droga ekspresowa S7 na północ od Warszawy. Pierwszy to Mława - Strzegowo (21,5 km), realizowany przez konsorcjum spółek Porr i Porr Bau (446,1 mln zł).


Drugi odcinek obejmuje trasę Strzegowo - Pieńki (22 km), a buduje go konsorcjum Strabag, Strabag Infrastruktura Południe (516,1 mln zł).


Trzeci to odcinek S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km), gdzie wykonawcą również jest konsorcjum Strabag, Strabag Infrastruktura Południe (311,7 mln zł).

Mazowieckie drogi


W tym roku ma być gotowy ostatni odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli droga S2 Puławska - Warszawa Wilanów (4,6 km) wraz z tunelem pod Ursynowem. Buduje go Astaldi (1,22 mld zł).

Na południe od Warszawy powinna zostać w pełni ukończona trasa S7 Tarczyn Północ - początek obwodnicy Grójca (7,9 km), budowany przez Mota-Engil Central Europe (203 mln zł).


Z kolei na północ od stolicy ma dobiec końca budowa wiaduktu w Legionowie w ciągu DK61 (1,8 km), za którą odpowiada Skanska (45,7 mln zł).

Podlaska Via Baltica


W północno-wschodniej Polsce ten rok będzie należał do drogi ekspresowej S61, czyli biegnącego w stronę państw nadbałtyckich szlaku Via Baltica. Pierwszy z odcinków to Śniadowo - Łomża Południe (17 km), który buduje firma Polaqua (380,3 mln zł).


Drugi to Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km), który za 218,1 mln zł realizuje firma Mota Engil Central Europe.


Trzeci z odcinków, Kolno - Stawiski (16,4 km), buduje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (288,3 mln zł).


Czwarty to Stawiski - początek obwodnicy Szczuczyna (18 km), który realizuje Budimex (342,1 mln zł).


Ostatni, piąty odcinek, to Wysokie - Raczki (20,2 km), którego generalnym wykonawcą jest Budimex (484,3 mln zł).

Ofensywa na Via Carpatia


Zdecydowanie najwięcej nowych dróg przybędzie w tym roku w południowo-wschodniej Polsce - w województwach podkarpackim i lubelskim, przede wszystkim za sprawą drogi ekspresowej S19, leżącej w ciągu międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Pierwszy z zaplanowanych do oddania odcinków S19 jest Lublin - Niedrzwica Duża (11,9 km), który buduje konsorcjum spółek Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones (312,2 mln zł).


Drugi z odcinków Via Carpatia to obwodnica Kraśnika (9,6 km), który również buduje konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones (319,4 mln zł).


Trzeci odcinek S19 to Kraśnik - Janów Lubelski (18,1 km), budowany przez konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (390 mln zł).


Czwartym jest obwodnica Janowa Lubelskiego w ciągu S19 (6,4 km), generalnym wykonawcą jest Mota-Engil Central Europe (148,5 mln zł).


Piąty jest odcinek S19 Janów Lubelski - Lasy Janowskie (8,3 km), którego generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółek Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (183,6 mln zł).


Szósty to S19 Lasy Janowskie - Zdziary (9,5 km), również realizowany przez konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (236,3 mln zł).


Siódmym jest S19 Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (6,5 km), za budowę którego również odpowiada konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (196,3 mln zł).


Ponadto w południowo-wschodniej Polsce powinny zostać ukończone jeszcze dwie drogi ekspresowe. Pierwsza z nich to obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 (9,6 km), którą realizuje Mota-Engil Central Europe (193,4 mln zł).


Z kolei na północ od Krakowa kierowcy powinni pojechać trasą S7 Szczepanowice - Widoma (13,1 km), którą buduje Mota Engil Central Europe (508,1 mln zł).


Ponadto gotowe mają być jeszcze dwie obwodnice. Pierwsza z nich - Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 (15,2 km) - budowana jest przez konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion (199,1 mln zł).


Natomiast druga to obwodnica Łańcuta w ciągu DK94 (5,8 km), którą realizuje Budimex (115,8 mln zł).

Drogi oddane w 2020 roku

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4269 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1712 km autostrad i 2557 km dróg ekspresowych. Wśród 138 km dróg oddanych w ubiegłym roku do ruchu znalazły się:

 • DK28 obwodnica Sanoka (6,7 km)
 • S61 obwodnica Szczuczyna - II jezdnia (6,6 km)
 • S3/A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica (3,5 km)
 • DK20 obwodnica Węgorzyna (1 km)
 • S17 Lubelska - początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km)
 • S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km)
 • S10 obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa - II jezdnia (6,4 km)
 • A2 Lubelska - Halinów (5,6 km)
 • A2 Halinów - obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km)
 • DK73 obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej (6,9 km)
 • S5 Szubin Północ - Żnin Północ (19,3 km)
 • S10 obwodnica Wałcza (17,8 km)
 • S5 Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie (13,5 km)
 • S2 POW Warszawa Wilanów - Wał Miedzeszyński (6,4 km)
 • S2 POW Wał Miedzeszyński - Lubelska (7,4 km)
 • S17 węzeł Lubelska (3,5 km)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Autostrady, ekspresówki i obwodnice. W 2021 roku finał budowy dróg za 10 mld zł

 • Ktoś 2021-01-31 16:33:21
  A Trasa Kaszubska? Ma być pod koniec roku oddana.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!