BGK wesprze energetyczną modernizację i transformację

BGK wesprze energetyczną modernizację i transformację
Bardzo nas cieszy rozwój polskich firm. Wspieranie ich w rozwoju, zdobywaniu nowych rynków i klientów to nasza misja - mówi Włodzimierz Kocon. fot. mat. pras. BGK
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Elżbieciak
  Tomasz Elżbieciak
 • Dodano: 21-06-2020 00:01

Jako państwowy bank rozwoju wspieramy przedsiębiorców zaangażowanych w realizację polityki energetycznej - powiedział portalowi WNP.PL Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Zaznaczył, że BGK finansuje projekty inwestycyjne operatorów dystrybucyjnych i przesyłowych - zarówno w kraju, jak i na styku Polski z innymi państwami.

 • Inwestycje związane z rozbudową infrastruktury sieciowej gazu ziemnego są ważnym elementem projektu „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”.
 • Jednym z jej celów jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 • Wymaga to dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego lub energii elektrycznej, a także rozwoju infrastruktury umożliwiającej dostawy do odbiorców krajowych.

Jak zaznaczył Włodzimierz Kocon, inwestycje związane z rozbudową sieci przesyłowych i dystrybucyjnych wpływają nie tylko na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, ale również przyczyniają się do ograniczenia emisyjności i zwiększenia efektywności energetycznej.


- Jesteśmy także zainteresowani finansowaniem projektów polegających na rozbudowie i modernizacji sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego w miejscach pozbawionych dostępu do surowca, zwanych białymi plamami - powiedział wiceprezes BGK. I dodał: - Likwidacja białych plam i podniesienie stopnia gazyfikacji wpływa na poprawę komfortu życia lokalnych społeczności. Przyczynia się również do pozytywnych efektów środowiskowych - dzięki wykorzystaniu niskoemisyjnego paliwa, jakim jest gaz ziemny.

Trójmorze pomoże

Rozbudowa infrastruktury związanej z przesyłem energii elektrycznej i gazu ma również duże znaczenie na poziomie regionalnym.

Wiceprezes Kocon wskazał, że w rozbudowie infrastruktury w regionie może pomóc Fundusz Trójmorza - kreowany m.in. przez BGK międzynarodowy wehikuł inwestycyjny.

Jego celem jest finansowanie budowy połączeń transportowych, energetycznych i cyfrowych na osi północ-południe w krajach Trójmorza (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry) oraz wyrównywanie różnic w rozwoju Unii Europejskiej.

Zobacz też: Fundusz Trójmorza oficjalnie założony. Cel: rozbudowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej

- W przypadku inwestycji w sieci energetyczne szacowane zapotrzebowanie w krajach Trójmorza w dekadzie do 2030 r. to 87 mld euro, z czego 28 mld euro to infrastruktura o znaczeniu regionalnym - wyliczył Kocon.


Dodał, że infrastruktura energetyczna pozostaje też obszarem szczególnego zainteresowania w Unii Europejskiej. Spełnienie celów klimatycznych tworzy potrzebę dużego, zintegrowanego europejskiego rynku energetycznego.

- Na całym świecie inwestycje w „zieloną energię” będą wymagały większego potencjału przesyłowego. Większa liczba punktów przyłączonych do sieci zwiększa pewność dostaw i ułatwia bilansowanie systemu - zaznacza wiceprezes. - Szacunki Międzynarodowej Agencji Energii wskazują, że średnioroczne inwestycje w linie wysokiego napięcia do 2030 r. wzrosną o ok. połowę w porównaniu z latami 2010-2015. Rola Funduszu Trójmorza jest tu więc oczywista.


Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę gazową - przypomniał Włodzimierz Kocon - głównym celem polityki energetycznej UE jest tu budowa jednolitego rynku.

- Ma on bazować na zakupach surowca w tzw. hubach, gdzie ceny będą wyznaczane przez warunki rynkowe. Jednym z głównych narzędzi budowy jednolitego rynku jest tworzenie połączeń gazowych między krajami, które pozwolą na szybki przesył surowca w krótkim czasie - opisuje wiceprezes.

Doświadczenie przekuć w ekspansję

- O ile w Europie Zachodniej proces ujednolicania rynku jest już zaawansowany, o tyle w krajach Trójmorza postępuje on wolniej. Fundusz Trójmorza może odegrać tu istotną rolę - wyjaśnił.

Polskie przedsiębiorstwa, dzięki trwającym w ostatnich latach inwestycjom związanym z przesyłem energii elektrycznej i gazu, odzyskują i wypracowują nowe kompetencje. Dzięki temu mogą próbować w przyszłości eksportu swoich usług.

- Bardzo nas cieszy rozwój polskich firm. Wspieranie ich w rozwoju, zdobywaniu nowych rynków i klientów to nasza misja. Tym samym wzmacniamy polską gospodarkę i pozycję Polski za granicą. We współpracy z sektorem bankowym kreujemy rozwiązania korzystne dla polskiego biznesu i pomagamy mu także w konsorcjach z innymi bankami - zapewnił Kocon.

Dodał, że eksporterzy korzystają z krótkoterminowego finansowania poprzez akredytywę dokumentową. Większe i dłuższe transakcje finansują poprzez kredyt dla banku nabywcy.

- Jeżeli polski przedsiębiorca obawia się utraty płynności związanej z wydłużonym terminem zapłaty, rozwiązaniem jest dyskontowanie akredytywy. Udzielamy również kredyty dla zagranicznych importerów - objaśnia wiceprezes.


Jak wyjaśnił wiceprezes, polski eksporter - po zrealizowaniu części lub całości zobowiązania kontraktowego - otrzymuje środki bezpośrednio z BGK, obciążając jednocześnie rachunek kredytowy importera.

Firmy zainteresowane zakupem zagranicznych spółek lub aktywów, budową zakładów produkcyjnych lub sieci sprzedaży poza Polską mogą natomiast skorzystać - przykładowo - z kredytu BGK na ekspansję zagraniczną.

- Dysponujemy wieloma rozwiązaniami zabezpieczającymi obie strony transakcji, dzięki którym polscy eksporterzy z różnych sektorów mogą zdobywać kolejne rynki - podsumował Włodzimierz Kocon.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: BGK wesprze energetyczną modernizację i transformację

 • CTX 2020-06-22 08:41:22
  Brawo BGK i Polska bankowość ! Krwiobieg gospodarczy kraju.
 • Andrzej Stachurski 2020-06-21 10:06:01
  Jedna z nielicznych pozytywnych wypowiedzi przedstawiciela banku państwowego.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!