PARTNERZY PORTALU

Białystok chce powołać spółkę do budowy stadionu

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 15-03-2012 17:50

Miasto Białystok zamierza powołać spółkę, która zajmie się dokończeniem budowy stadionu miejskiego. Spółka ma wyemitować obligacje, by zebrać brakujące pieniądze. Zgodę na to miejscy radni wydali w czwartek na specjalnej sesji.

Radni podjęli uchwałę "w sprawie zamiaru powołania spółki". Za głosowało 20 radnych, 3 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, dwóch obecnych nie głosowało. Formalne powołanie spółki ze 100-proc. udziałem miasta będzie głosowane osobno.

Spółka ma wyemitować obligacje za 132,5 mln zł brutto (109 mln zł netto). Ma to pozwolić zabezpieczyć finansowanie dokończenia budowy. Miasto będzie mogło dzięki temu rozstrzygnąć ponowny przetarg na wyłonienie wykonawcy, który dokończy przerwaną budowę. Oferenci w drugim przetargu złożyli oferty przekraczające dotychczasową pulę na budowę stadionu.

Powołanie spółki i emisja obligacji celowych zapobiegnie braniu kredytu przez miasto i bezpośredniemu zadłużaniu się miasta. "Z uwagi na ustawowe dozwolone limity zadłużenia miasta określone w ustawie o finansach publicznych, konieczne jest przeniesienie inwestycji budowy stadionu do spółki kapitałowej z ograniczoną odpowiedzialnością" - głosi przyjęta uchwała.

Obecne zadłużenie Białegostoku to 615,3 mln zł - poinformowała radnych skarbnik miasta Stanisława Kozłowska. Obligacje mają mieć 15-letni termin wykupu. Pierwsza emisja miałaby mieć miejsce w czerwcu 2013 roku. Emisję przeprowadzi miasto na rzecz spółki. Kozłowska mówiła, że powołanie spółki byłoby celowe w drugiej połowie 2012 r., a powinna zacząć działać na początku 2013 r. Zaznaczyła, że powołanie spółki wymaga teraz wielu analiz.

"Środki na wykup obligacji pochodzić będą z podwyższenia kapitału zakładowego spółki przez miasto lub z wypłaty rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych" - napisano w uzasadnieniu przyjętej w czwartek przez radnych uchwały.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że powołanie spółki i emisja obligacji pozwoli nie kumulować długu, co utrudniłoby miastu w nowej perspektywie finansowej UE pozyskiwanie funduszy. Mówił, że obecnie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który prowadzi budowę stadionu, w prace dotyczące tej inwestycji jest zaangażowanych 12 osób i prawdopodobnie do spółki przejdzie większość z nich.

Prezydent zapowiedział, że od razu po czwartkowych decyzjach radnych, w piątek będzie rozstrzygany przetarg na wyłonienie firmy, która dokończy budowę stadionu. Mówił, że na realizację całej inwestycji wykonawca będzie miał 21 miesięcy od dnia zawarcia z nim umowy.

Z wykonawcą wyłonionym w pierwszym przetargu odstąpiono od umowy w czerwcu 2011 r. z powodu znacznego opóźnienia, a spór trafił do sądu. Obecnie trwa drugi przetarg, w którym biorą udział trzy firmy. Jednak zaproponowały one kwoty znacznie wyższe niż przy pierwszym przetargu.

Stadion miał być gotowy w połowie 2012 r. Obecnie planowany termin to koniec 2013 roku. Stadion ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białystok chce powołać spółkę do budowy stadionu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!