Biurowa luka. Kto budował w pandemii, ten może wygrać

Biurowa luka. Kto budował w pandemii, ten może wygrać
Widzewska Manufaktura w Łodzi - wizualizacja inwestycji realizowanej przez Cavatina Holding. fot. mat. pras.

Niepokój, który wywołała pandemia COVID-19, a także związane z nią upowszechnienie pracy zdalnej, spowodowały przyhamowanie dynamiki nowych inwestycji na rynku biurowym. W efekcie mniejsza podaż nowych powierzchni w przyszłości może natrafić wzmożony popyt ze strony najemców.

  • Taki scenariusz zakłada m.in. Cavatina Holding, polski deweloper biurowy, który szykuje się do giełdowego debiutu.
  • Według firmy doradczej CBRE, w ciągu najbliższych trzech lat rynek biurowy w regionach będzie wciąż rósł głównie z uwagi na silny trend outsourcingu i nearshoringu.
  • Eksperci również w Warszawie prognozują ponowny wzrost zapotrzebowania na biura, który może napotkać na spadającą podaż wolnych powierzchni.
W połowie stycznia 2021 r. ING Tech Poland podpisało umowę najmu 16 tys. m kw. biur w budowanym przez Cavatina Holding kompleksie Global Office Park w Katowicach. To jedna z największych umów najmu powierzchni biurowych zawartych w tym roku w Polsce.

Dwa miesiące później Cavatina złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego w związku z planowaną ofertą publiczną akcji (IPO) i wejściem na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Mamy ambitne plany na ten rok i nadchodzące lata i już stopniowo je realizujemy. Oczywiście bacznie analizujemy rynek i zachodzące na nim zmiany. Działamy przede wszystkim na rynkach regionalnych, które w naszej ocenie zapewnią atrakcyjne stopy zwrotu - wskazuje Rafał Malarz, prezes Cavatina Holding.

- Nasze inwestycje mają dobry timing, będziemy zamykać ich komercjalizację w trakcie bardzo prawdopodobnej luki podażowej. Część deweloperów bardzo ostrożnie podeszło do nowych inwestycji w minionym roku, w efekcie czego aktualnie w budowie jest najmniej powierzchni od ok. pięciu lat. My tempa nie zwolniliśmy. Rok 2021 będzie dużym wyzwaniem, ale będzie też rokiem okazji, które zamierzamy dobrze wykorzystać - dodał.

Biurowa luka

Swój optymizm Cavatina opiera też na prognozach czołowych firm doradczych. Według ekspertów z CBRE, w ciągu najbliższych trzech lat rynek biurowy w regionach będzie wciąż rósł głównie z uwagi na silny trend outsourcingu i nearshoringu (przeniesienie realizacji procesów biznesowych poza granice danego kraju).

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL przewiduje z kolei, że w ciągu pięciu lat sektor ten zwiększy zatrudnienie o jedną trzecią. Natomiast już dziś odpowiada za 50 proc. umów najmu na regionalnych rynkach biurowych.
Coraz więcej firm z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych tworzy centra usług na terenie krajów Europy Centralnej. Z drugiej strony pandemia skłoniła firmy do przenoszenia procesów outsourcingowych z odległych części świata bliżej macierzystych rynków.

CBRE również w Warszawie widzi perspektywę wytworzenia się luki podażowej i prognozuje ponowny wzrost popytu przy jednoczesnym spadku podaży w związku z mniejszą liczbą uruchamianych projektów w ostatnich kwartałach.

Wydaje się zatem, że firmy nie zrezygnują z biur, choć praca w nich na pewno nie będzie już taka sama jak przed pandemią. Przewidywane jest upowszechnienie modelu pracy hybrydowej - po części zdalnej, a po części w biurach, które pozostaną swego rodzaju centrum życia firmowego.
Te nie zamarły całkowicie nawet w czasie pandemii. Badania przeprowadzone przez portal Pracuj.pl w lutym 2021 r. pokazały, że ponad 50 proc. respondentów pracuje wyłącznie z biura, a 22 proc. w modelu hybrydowym. Tylko jedna czwarta badanych deklarowała, że wykonuje obowiązki zawodowe wyłącznie z domu.

Nowy miejski trend

Pandemia przyspieszyła też trendy związane z ewolucją miast w kierunku bardziej zrównoważonych i funkcjonalnych.

Dzielnice do tej pory głównie biurowe lub tzw. „sypialnie” zmieniają swoje funkcje i uzupełniają infrastrukturę. Natomiast deweloperzy chcąc wpisywać się w ten trend stawiają na tzw. projekty typu mixed-use. Tu również swoich szans upatruje Cavatina.

- W trakcie realizacji mamy już trzy tego typu obiekty: Quorum we Wrocławiu, Widzewską Manufakturę w Łodzi, a także Global Office Park w Katowicach, które dostarczą na rynek ok. 175 tys. m kw. powierzchni najmu, a obok nich powstanie przeszło 1,5 tys. mieszkań na wynajem. W 2021 r. będziemy realizować kolejne obiekty, o zróżnicowanych funkcjach, dostosowane do potrzeb użytkowników - najemców oraz lokalnych społeczności - wskazuje prezes Rafał Malarz.
Jak wyjaśnia, Cavatina Holding pełni w tego typu projektach rolę dewelopera powierzchni biurowej, Natomiast części mieszkaniowe realizowane są wspólnie z grupą Resi Capital, która docelowo będzie pełniła funkcję dewelopera, a Cavatina zajmie się generalnym wykonawstwem w zakresie projektowania, budowy i aranżacji wnętrz.

- Wierzymy, że położenie naszych budynków biurowych w ramach kompleksów mixed-use pozytywnie przełoży się na tempo ich komercjalizacji i stopy zwrotu z inwestycji - podsumowuje prezes.

Cavatina Holding

Jest obecna w siedmiu miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Bielsku-Białej. Dotychczas grupa zakończyła budowę dwunastu nieruchomości biurowych o łącznej powierzchni ponad 180 tys. m kw.

Pięć budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 80 tys. m kw. zostało sprzedanych podmiotom zewnętrznym w transakcjach o łącznej wartości przekraczającej 900 mln zł, a dodatkowe trzy nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 60 tys. m kw. zostały skomercjalizowane w co najmniej 75 proc.

W następnych latach Cavatina planuje realizację i zakończenie kolejnych projektów o łącznej powierzchni ponad 450 tys. m kw. Kluczowym celem strategicznym grupy jest podwojenie portfela do poziomu 1 mln m kw. do 2025 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biurowa luka. Kto budował w pandemii, ten może wygrać

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!