Branża kolejowa niepewna przyszłości. Obawia się zapaści między perspektywami

Branża kolejowa niepewna przyszłości. Obawia się zapaści między perspektywami
Prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego Marita Szustak PTWP

Zarząd PKP PLK jest dobrej myśli, jeśli chodzi o terminowość realizacji zadań inwestycyjnych przewidzianych w wieloletnim planie, ponieważ do wykonania pozostały mniejsze przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy natomiast z niepokojem czekają na najbliższe lata i obawiają się przestoju między zakończeniem starej i rozpoczęciem nowej perspektywy finansowej UE.

Temat przyszłości inwestycji kolejowych był przedmiotem dyskusji w drugim bloku sesji pn. „Inwestycje infrastrukturalne w nowej perspektywie finansowej UE”, zorganizowanej w ramach EEC Trends.

W imieniu branży wykonującej inwestycje kolejowe, głos odnośnie zamówień publicznych w najbliższych kilku latach zabrała Marita Szustak - prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego. Zauważyła, że jeśli chodzi o środki publiczne zaplanowane na ten cel, w aktualnej perspektywie finansowej, gdzie do wydania zostały jeszcze tylko ok. 4 mld zł, sprawa jest już w zasadzie zakończona.

- Potencjał jest powoli uwalniany. Nie ma niebezpieczeństw braku materiału czy potencjału wykonawczego. Firmy wyciągnęły wnioski z poprzednich lat i te materiały mają już zakontraktowane – podkreśliła.

Zwróciła jednak uwagę, że branża z niepokojem patrzy w przyszłość.

- Dla nas najważniejsza jest informacja o alokacji środków na następną perspektywę i zwiększenie dynamiki ogłaszania przetargów, bo moim zdaniem panika na rynku związana jest z perspektywą zaniku zamówień – skomentowała.

Czytaj też Miliardy na torach. 10 największych inwestycji na finiszu.

Marita Szustak stwierdziła, że po raz pierwszy odkąd pamięta, zamawiający jest przygotowany do ogłaszania nowych postępowań przetargowych i dobrze byłoby nie zaprzepaścić takiej szansy.

- Z tego co pamiętam to jest ok. 40 mld zł w projektach i zamawiający czeka tylko na informację o alokacji tych środków, żeby móc płynnie przejść z jednej perspektywy na drugą. I myślę, że tego właśnie najbardziej boją się producenci i wykonawcy – zapaści między perspektywami, jaka miała miejsce w latach ubiegłych. To jest sprawa najistotniejsza – zaznaczyła.

Zaplanowany na 17 i 18 lutego 2021 r. EEC Trends to cykl debat poruszających najważniejsze zagadnienia gospodarcze. Jest on częścią rozłożonej na kilka miesięcy kampanii, której zwieńczeniem będzie kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Branża kolejowa niepewna przyszłości. Obawia się zapaści między perspektywami

  • Zarządzający Przedsiębiorstwem Budowlanym 2021-02-18 09:22:28
    Ciekawie się czyta artykuł w którym jest napisane, to co ludzie chcą usłyszeć, szkoda że nie ma w tym artykule odniesienia do aktualnej sytuacji. Od początku roku 2021 w branży kolejowej nie ogłoszono ani jednego przetargu, a reforma formuły przetargowej w formie aukcji elektronicznej w której wszyscy dostają twoją ofertę w trakcie licytacji to farsa. Patrząc na inne branże - zmiany w PZP od 1 stycznia spowodowały duża ilość przetargów na koniec roku 2020 i praktyczne "0" aktualnie pojawiających się przetargów. Bravo !!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.177.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!