Budimex rozpoczął ekspansję i planuje inwestycje w OZE

Ceny materiałów i ich dostępność, ale również brak wykwalifikowanej kadry – to główne wyzwania, jakie stoją przed Budimeksem.


  • Pozyskanie kadry do realizacji inwestycji dofinansowanych z funduszy unijnych będzie - w dłuższej perspektywie - problemem dla branży budowlanej.
  • Budimex rozszerza działalność na rynkach ościennych – to przede wszystkim Niemcy, Czechy i Słowacja.
  • - Kolejnym obszarem, w jakim chcielibyśmy się rozwijać, jest zielona energia. Do tej pory byliśmy wykonawcami farm wiatrowych, dziś chcemy pojawić się tu jako inwestor – mówił w rozmowie z WNP.PL - podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - prezes Budimeksu, Artur Popko.


Jakie wyzwania w perspektywie końca roku i nadchodzących miesięcy stoją przed Budimeksem?

– Pierwszym wzywaniem krótkoterminowym jest sytuacja związana z cenami materiałów oraz ich dostępnością na rynku. Kolejnym - wojna cenowa oferentów w przetargach i zmniejszona liczba postępowań przetargowych w 2021 roku – mówił w rozmowie z WNP.PL prezes Budimeksu Artur Popko.

Jeśli chodzi o dłuższą perspektywę, na uwagę zasługują problemy związane ze skutecznym pożytkowaniem funduszy unijnych z kolejnej perspektywy.

– Wiedząc, jak duże środki zostaną zainwestowane z funduszy unijnych, a należy tu wspomnieć o 72 miliardach euro z Funduszu Spójności, które Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej, to bardzo dużym wyzwaniem będzie dla nas, jako całej branży, pozyskanie kadry do realizacji tych inwestycji.

Zdaniem prezesa Budimeksu, największe braki kadrowe odnotowuje sektor budownictwa przemysłowego i kolejowego – kłopoty z pozyskaniem pracowników ma także energetyka. W budownictwie brakuje cały czas ok. 60 tysięcy ludzi do pracy.

Budimex rozpoczął ekspansję na zagraniczne rynki. Skupia się w pierwszej kolejności na krajach ościennych.

- Jest to teraz rynek niemiecki, czeski oraz słowacki. W Niemczech złożyliśmy już parę ofert, z czego jedna zajęła pierwsze miejsce i czekamy na wybór naszej firmy. To samo dotyczy rynku czeskiego i słowackiego. Jednak nie należy zapominać, że trwa przełom perspektyw finansowania unijnego i tych postępowań przetargowych u naszych sąsiadów jest jeszcze  mało – mówił Artur Popko, prezes Budimeksu.

Inną dziedziną, na jaką Budimex chce postawić, jest zielona energia.

- Do tej pory byliśmy wykonawcami farm wiatrowych, dziś chcemy pojawić się tu jako inwestor. Rozmawiamy ze spółkami na temat możliwości zakupu tych, które dysponują gotowymi lub w pewnej fazie realizacji projektami - po to, aby można było wejść jako inwestor. Chcemy zatem nie tylko budować, ale też zainwestować w zieloną energię - być również koncesjonariuszem i sprzedawać ją na rynku polskim – mówił Artur Popko podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Budimex rozpoczął ekspansję i planuje inwestycje w OZE

  • Wielo 2021-10-21 13:15:04
    Nie oni pierwsi się przebranżawiają i wchodzą do fotowoltaiki. Zrobił tak choćby i Maxcom Eco Energy. I dobrze! To branża z dużą przyszłością i pewnymi zyskami.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!