Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie

Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania kasację pozwanego konsorcjum - pierwszego wykonawcy stadionu miejskiego w Białymstoku. Przed rokiem sąd odwoławczy przyznał miastu ponad 100 mln zł odszkodowania plus odsetki, uwzględniając w dużej części jego powództwo.

Termin rozpoznania kasacji nie został jeszcze wyznaczony - poinformował PAP zespół prasowy Sądu Najwyższego.

Chodzi o kilkuletni proces cywilny związany z tym, że w połowie 2011 r. miasto Białystok wypowiedziało - z powodu opóźnienia - umowę pierwszemu wykonawcy stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum spółek Eiffage Budownictwo Mitex i Eiffage Construction.

Samorząd domagał się od niego przed sądem blisko 137 mln zł, w tym różnicy w cenie, którą musiał zapłacić kolejnemu wykonawcy za dokończenie budowy (od sierpnia 2014 r. obiekt jest już w całości użytkowany). Pozwane konsorcjum chciało nie tylko oddalenia powództwa, ale też - w pozwie wzajemnym - domagało się od miasta w sumie ponad 30 mln zł.

Przyznając miastu odszkodowanie Sąd Apelacyjny w Białymstoku zgodził się ze stanowiskiem miejscowego sądu okręgowego (sądu pierwszej instancji), że miasto skutecznie odstąpiło od umowy z wykonawcą, który miał znaczne opóźnienie w realizacji inwestycji i nie gwarantował oddania jej do użytku w terminie. Blisko trzykrotnie podwyższył też zasądzoną kwotę, bo sąd okręgowy przyznał miastu od wykonawcy blisko 37,5 mln zł kar umownych i odszkodowania.

Zmieniając we wrześniu 2015 roku wyrok, sąd odwoławczy wziął pod uwagę, że od czasu wyroku sądu okręgowego (zapadł w styczniu 2015 roku) miasto zapłaciło już pełną kwotę nowemu wykonawcy obiektu. Tym samym sąd uwzględnił częściowo apelację strony powodowej, zaś w całości oddalił apelację pozwanych firm.

Teraz okazało się, że za kilka miesięcy (tyle zwykle trwa wyznaczenie terminu po decyzji o przyjęciu kasacji) Sąd Najwyższy rozpozna kasację strony pozwanej od wyroku sądu apelacyjnego.

Przedstawiciele konsorcjum nie chcą na razie sprawy komentować.

Miasto liczyło, że SN odmówi przyjęcia kasacji i nie skieruje jej do rozpoznania. Kilka tygodni temu departament komunikacji społecznej magistratu informował PAP, że dotychczas miasto otrzymało z zasądzonego wyroku 20 mln zł. Co do ewentualnych kroków egzekucyjnych, wstrzymywało się do czasu decyzji sądu o przyjęciu, lub nie, kasacji pozwanych firm.

"W tym miejscu możemy jedynie zasygnalizować, że dochodzenie pozostałej kwoty jest zabezpieczone. Nie sztuką jest wszczynanie egzekucji (a co za tym idzie - ponoszenie kosztów komorniczych) i doprowadzenie do nieodwracalnych skutków - włącznie z upadłością dłużnika. Dla rozważnego wierzyciela liczy się skutek, to znaczy efektywna i szybka spłata wierzytelności jak najtańszym kosztem dla klienta" - poinformował wtedy magistrat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!