Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie

Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 28-11-2016 09:41

Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania kasację pozwanego konsorcjum - pierwszego wykonawcy stadionu miejskiego w Białymstoku. Przed rokiem sąd odwoławczy przyznał miastu ponad 100 mln zł odszkodowania plus odsetki, uwzględniając w dużej części jego powództwo.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

Termin rozpoznania kasacji nie został jeszcze wyznaczony - poinformował PAP zespół prasowy Sądu Najwyższego.

Chodzi o kilkuletni proces cywilny związany z tym, że w połowie 2011 r. miasto Białystok wypowiedziało - z powodu opóźnienia - umowę pierwszemu wykonawcy stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum spółek Eiffage Budownictwo Mitex i Eiffage Construction.

Samorząd domagał się od niego przed sądem blisko 137 mln zł, w tym różnicy w cenie, którą musiał zapłacić kolejnemu wykonawcy za dokończenie budowy (od sierpnia 2014 r. obiekt jest już w całości użytkowany). Pozwane konsorcjum chciało nie tylko oddalenia powództwa, ale też - w pozwie wzajemnym - domagało się od miasta w sumie ponad 30 mln zł.

Przyznając miastu odszkodowanie Sąd Apelacyjny w Białymstoku zgodził się ze stanowiskiem miejscowego sądu okręgowego (sądu pierwszej instancji), że miasto skutecznie odstąpiło od umowy z wykonawcą, który miał znaczne opóźnienie w realizacji inwestycji i nie gwarantował oddania jej do użytku w terminie. Blisko trzykrotnie podwyższył też zasądzoną kwotę, bo sąd okręgowy przyznał miastu od wykonawcy blisko 37,5 mln zł kar umownych i odszkodowania.

Zmieniając we wrześniu 2015 roku wyrok, sąd odwoławczy wziął pod uwagę, że od czasu wyroku sądu okręgowego (zapadł w styczniu 2015 roku) miasto zapłaciło już pełną kwotę nowemu wykonawcy obiektu. Tym samym sąd uwzględnił częściowo apelację strony powodowej, zaś w całości oddalił apelację pozwanych firm.

Teraz okazało się, że za kilka miesięcy (tyle zwykle trwa wyznaczenie terminu po decyzji o przyjęciu kasacji) Sąd Najwyższy rozpozna kasację strony pozwanej od wyroku sądu apelacyjnego.

Przedstawiciele konsorcjum nie chcą na razie sprawy komentować.

Miasto liczyło, że SN odmówi przyjęcia kasacji i nie skieruje jej do rozpoznania. Kilka tygodni temu departament komunikacji społecznej magistratu informował PAP, że dotychczas miasto otrzymało z zasądzonego wyroku 20 mln zł. Co do ewentualnych kroków egzekucyjnych, wstrzymywało się do czasu decyzji sądu o przyjęciu, lub nie, kasacji pozwanych firm.

"W tym miejscu możemy jedynie zasygnalizować, że dochodzenie pozostałej kwoty jest zabezpieczone. Nie sztuką jest wszczynanie egzekucji (a co za tym idzie - ponoszenie kosztów komorniczych) i doprowadzenie do nieodwracalnych skutków - włącznie z upadłością dłużnika. Dla rozważnego wierzyciela liczy się skutek, to znaczy efektywna i szybka spłata wierzytelności jak najtańszym kosztem dla klienta" - poinformował wtedy magistrat.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa stadionu w Białymstoku znów w sądzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.137.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!