Budowlańcy liczą na Krajowy Plan Odbudowy. Prezes Budimeksu wyjaśnia dlaczego

– Polska powinna być liderem we wdrażaniu środków z Funduszu Odbudowy, podobnie jak dotychczas przodowała w skutecznym wydawaniu środków z budżetu Unii Europejskiej – podkreślił Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, w rozmowie z portalem WNP.PL dotyczącej Krajowego Planu Odbudowy oraz znaczenia unijnych funduszy dla sektora budowlanego.

  • Krajowy Plan Odbudowy to pieniądze dla szerokiego sektora, nie tylko budowlanego. Czasem po prostu trzeba nie dzielić włosa na czworo, tylko podjąć decyzję i iść do przodu, mając też plan na ewentualne modyfikacje, jeśli coś nie działa – zaznaczył Blocher.
  • Z wyliczeń szefa Budimeksu wynika, iż z budowaniem lub poprawą jakości infrastruktury są związane przedsięwzięcia z KPO o wartości ok. 14 mld euro – w części dotyczącej bezzwrotnych grantów. Chodzi m.in. o energetykę odnawialną, transport, infrastrukturę teletechniczną czy służbę zdrowia.
  • Rozmowa z Dariuszem Blocherem jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy kongresowy brand – EEC People.
Przypomnijmy, że Polska ma być jednym z głównych beneficjentów unijnego Funduszu Odbudowy, który ma wesprzeć gospodarki krajów członkowskich osłabione pandemią COVID-19. Mamy z niego otrzymać 23,9 mld euro w formie bezzwrotnych grantów, a także mieć do dyspozycji 34,2 mld euro na pożyczki.

Fundusz Odbudowy ruszy, gdy parlamenty państw członkowskich ratyfikują decyzję w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. Na to - powołując się na zagrożenie dla suwerenności kraju - nie chce zgodzić się Solidarna Polska, przez co Zjednoczona Prawica nie ma własnej większości w Sejmie, aby zatwierdzić FO.

Warunki poparcia ratyfikacji stawiają również partie opozycyjne, zastrzeżenia do KPO zgłaszają samorządy i przedsiębiorcy. Tymczasem plan musi zostać przedstawiony do akceptacji Komisji Europejskiej do końca kwietnia, a zatwierdzenie FO przez wszystkie kraje UE powinno nastąpić do końca czerwca.

Inwestycyjny zastrzyk

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, pytany o założenia projektu KPO, stwierdził, że główne bloki tematyczne wydają się być dobrze podzielone. Dlatego szybkie zatwierdzenie i uruchomienie Planu jest oczekiwane, gdyż gospodarka potrzebuje wzmocnienia po pandemii.Odnosząc się do tego, jaki KPO może mieć wpływ na sektor budowlany, wskazał natomiast, że z jego wyliczeń wynika, iż z budowaniem lub poprawą jakości infrastruktury są związane przedsięwzięcia o wartości ok. 14 mld euro - w części dotyczącej bezzwrotnych grantów. Chodzi m.in. o energetykę odnawialną, transport, infrastrukturę teletechniczną czy służbę zdrowia.

- Są to duże pieniądze, choć mocno rozproszone i dedykowane raczej do mniejszych firm budowlanych. Dla dużych podmiotów jest to pula może ok. 5 mld euro - ocenił Blocher.

Zauważa, że znacznie mniej pomysłów dotyczy sięgnięcia po pożyczkowe środki z Funduszu Odbudowy. Zdaniem prezesa Budimeksu, najlepszym pomysłem na wykorzystanie tej części środków byłoby wsparcie projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowlańcy liczą na Krajowy Plan Odbudowy. Prezes Budimeksu wyjaśnia dlaczego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!