PARTNERZY PORTALU

Budowlany zielony ład. Prezes Velux Polska podaje przepis

Budowlany zielony ład. Prezes Velux Polska podaje przepis
Hale produkcyjna Velux Polska fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Elżbieciak
    Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 01-09-2020 10:55

Europejski Zielony Ład ma być strategią rozwojową Unii Europejskiej na kolejne dekady, a także sposobem na wzrost gospodarczy. O tym, jaką rolę w tym perspektywicznym planie ma odegrać budownictwo, portal WNP.PL rozmawiał z Jackiem Siwińskim, prezesem spółki Velux Polska.

  • Gospodarka o obiegu zamkniętym oraz ekonomia cyrkularna to pojęcia, które powinny być tożsame z budownictwem. Jednocześnie są one częścią strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
  • Największy potencjał redukcji wskaźników emisji CO2 i energochłonności mają istniejące obiekty. Według analiz, w 2050 r. 9 na 10 użytkowanych budynków będą stanowić te, które już teraz eksploatujemy.
  • Jacek Siwiński będzie jednym z prelegentów tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wciąż trwa rejestracja uczestników tego wydarzenia.
Zaliczanie sektora budowlanego do największych trucicieli to nadużycie, ale, jak przypomina prezes Velux Polska, w Polsce większość niskiej emisji pochodzi nieefektywnego energetycznie budownictwa mieszkaniowego.


- Nie można mówić o transformacji oraz ambitnej strategii klimatycznej i redukcji emisji CO2 bez budownictwa. Budynki są odpowiedzialne za blisko 40 proc. emisji CO2 - podkreślił Siwiński.

Największy potencjał  redukcji tych wskaźników mają te obiekty, które już istnieją. Według analiz, w 2050 r. 9 na 10 użytkowanych budynków będą stanowić te, które już teraz eksploatujemy.

W Polsce ponad połowa budynków jednorodzinnych to obiekty starsze niż 40 lat. Tymczasem standardy tak się zmieniły, że budynki obecnie realizowane mają 2,5-krotnie lepsze wskaźniki efektywności energetycznej niż te wybudowane parędziesiąt lat temu.

Niemniej produkcja nowoczesnych materiałów podnoszących efektywność energetyczna sama jest bardzo energochłonna, a ponadto branża zużywa dużo zasobów naturalnych - kopalin, drewna czy wody.

Budownictwo jest także bardzo dużym generatorem odpadów, zarówno na etapie produkcji materiałów, jak i w trakcie prac budowlanych oraz rozbiórki. Dlatego należy na każdym etapie procesu budowlanego wdrożyć strategię związane ze zmniejszeniem energochłonności, emisyjności oraz ilości wytwarzanych odpadów.

Wpisać się w strategię

Jak podkreślił Jacek Siwiński, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz ekonomia cyrkularna to pojęcia, które powinny być tożsame z budownictwem. Jednocześnie są one częścią strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Prezes zaznaczył, że dla produkującej m.in. okna grupy Velux strategia zrównoważonego rozwoju od wielu lat stanowi wyznacznik działania.

- Od wielu lat inwestujemy w obniżanie naszej emisyjności i śladu węglowego. Od 2007 r. do chwili obecnej obniżyliśmy naszą emisję CO2 o 50 proc. - wskazał Siwiński.

- W przyszłym tygodniu (wywiad odbył się 27 sierpnia - red.) ogłosimy pionierską strategię, która będzie mówiła o kolejnych celach w tym zakresie na następne dekady - dodał.
Zapewnił przy tym, że wszystkie wyroby grupy są projektowane z wykorzystaniem analizy cyklu życia produktu.

- Dlatego mamy pełną świadomość tego, jaki ślad węglowy pozostawiają nasze produkty. Przykładowe okno Velux zainstalowane w Europie Centralnej może w swoim cyklu życia zaoszczędzić ok. 300 kg emisji CO2 - powiedział prezes.

Zwrócił też uwagę, że każdy producent działa w ramach pewnego łańcucha dostaw, dlatego należy stawiać dostawcom wymagania dotyczące emisji CO2 i śladu węglowego.

Efektywność przede wszystkim

Prezes, odnosząc się do rządowych programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd, stwierdził, że zasługują one na pochwałę i są bardzo ambitne. Dodał, że w przypadku Czystego Powietrza udało się zdiagnozować bariery w jego wdrażaniu, związane m.in. ze składaniem wniosków o dofinansowanie.

Stopniowo powinniśmy zmierzać do realizacji celów, które pierwotnie przewidywał program, czyli renowacji ok. 400 tys. budynków rocznie.

Siwiński, pytany o priorytety producentów, wskazał, że równolegle toczą oni walkę o jak najniższe koszty i jak najwyższą jakość oraz postęp technologiczny. Jednocześnie zastrzegł, że budowanie przy dzisiaj dostępnych technologiach jest bardzo energooszczędne.
Dlatego z perspektywy polskiego rynku i ok. 3 mln budynków jednorodzinnych, które mają bardzo niski standard energetyczny, większy efekt dałaby popularyzacja tych rozwiązań, które są dostępne cenowo, a jednocześnie zapewniają dobre wskaźniki efektywności energetycznej.

- Trzeba popularyzować to, co już mamy obecnie, a nie promować najnowsze technologie, gdyż będzie to podnosić barierę cenową dla wielu klientów. Oczywiście nowe technologie muszą się pojawiać, żeby pobudzać innowacyjność, ale tu i teraz pójdźmy szeroko z tym, co już mamy - podsumował Siwiński.

Budowlana debata w odcinkach

Jacek Siwiński znajdzie się wśród prelegentów tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wciąż trwa jeszcze rejestracja uczestników tego wydarzenia.

Pierwszy panel z udziałem Siwińskiego, zatytułowany „Inwestycje zagraniczne”, odbędzie się 2 września w godz. 16.30-18.00. 30 lat inwestycji zagranicznych w Polsce - bilans, ewolucja, perspektywy. W trakcie debaty będzie mowa m.in. o polskich atutach w oczach inwestorów, nearshoringu i innych aktualnych trendy czasu recesji. Czy czas skracania globalnych łańcuchów produkcji jest szansą dla polskich kooperantów i poddostawców? Jakich inwestycji potrzebuje teraz polska gospodarka?
Drugi panel z udziałem Jacka Siwińskiego, „Rynek budowlany w nowych realiach”, odbędzie 3 września w godz. 9.30-11.00. Wśród jego głównych wątków znajdą się kwestie dotyczące inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie budżetu UE 2021-2027, a także sytuacja inwestorów samorządowych i prywatnych w sytuacji gwałtownego spowolnienia gospodarki.

Ponadto poruszone będą takie tematy jak: nowe Prawo zamówień publicznych 2021 r. i nowy system waloryzacji kontraktów, rynek inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych, postęp technologiczny w budownictwie, gospodarka obiegu zamkniętego na placu budowy, a także budowlany rynek pracy.

Trzeci panel z udziałem prezesa Velux Polska to „Green Deal - analiza i praktyka” 3 września w godz. 13.30-15.00. Tu mowa będzie m.in. o tym, na jakie działania i w jakich obszarach przekładają się strategiczne cele Europejskiego Zielonego Ładu? Najlepsze praktyki w inwestowaniu - kierunki, branże, specyfika. Finansowanie działań - potrzebne nowe kanały? Projekty wpisujące się w koncepcję Zielonego Ładu. To pozostałe punkty wyznaczające zakres dyskusji.
Czwartą debatą z udziałem prezesa Siwińskiego będzie „Stop smog” 4 września w godz. 13.30-15.00. Wśród tematów m.in. narzędzia prawne mające ograniczać to zjawisko, efekty i skuteczność działań, program „Czyste powietrze” - reaktywacja? Finansowanie wymiany pieców, smog i ciepło systemowe, jakość powietrza w politykach miejskich, problem ubóstwa energetycznego i środki zaradcze – to wybrane motywy tematyczne panelu.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowlany zielony ład. Prezes Velux Polska podaje przepis

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!