Mimo że nic nie stoi na przeszkodzie, by drewno było powszechnym materiałem budowlanym w Polsce, tak się nie dzieje. Nie bez znaczenia są stereotyp mówiące o jego nietrwałości i łatwopalności. Jak je obalić? Nie będzie łatwo.
- Jak zwykle zawodzi czynnik ludzki i brak edukacji oraz wiedzy o tym sposobie budowania - przyznaje Wojciechowski.
Tymczasem na rynku obecne są technologie, które pozwalają wykorzystywać drewno w sposób efektywny, a samo budownictwo jest - wbrew pozorom - ekologiczne.
Czytaj też: Od budowy z drewna nie ma odwrotu
- Mity zawsze są najtrudniejsze do obalenia, ale cierpliwie pracujemy. Austria zaczynała od 5-8 proc., teraz 40-45 proc. budownictwa jest z drewna. Trzeba iść tą drogą - mówi Wojciechowski.
Pytany o stosunek ceny budownictwa drewnianego do klasycznego przyznaje, że trudno te dwie rzeczy porównać.
- Podjęliśmy się takiego przedsięwzięcia, że zrobiliśmy projekt budynku w CLT ( cross-laminated timber, technologia drewna klejonego krzyżowo - dop. red.), robimy równolegle projekt oparty na konstrukcji tradycyjnej, żelbetowej i próbujemy porównać te koszty. Wychodzi nam, że w CLT jest o 8 proc. drożej, ale trudno tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi - szczególnie teraz, gdy miesiąc może robić różnicę. Może to być mniej, może być więcej - mówi prezes zarządu APA Wojciechowski.
Czytaj też: Pora obalić mity o drewnie. W budowlance będzie go przybywać
Kto zatem decyduje się na budowanie biur, w których specjalizuje się firma APA Wojciechowski - z drewna? - Klienci, którzy muszą mieć specjalną, pozaekonomiczną przyczynę - odpowiada jej współwłaściciel.
Więcej w materiale wideo, który powstał podczas 4 Design Days 2022 w Katowicach.