Cementownie będą spalać więcej węgla. "Będziemy musieli"

Cementownie będą spalać więcej węgla. "Będziemy musieli"
Cementownia Kujawy należy do najbardziej zaawansowanych pod względem wykorzystania paliw alternatywnych Fot. Lafarge

W przemyśle cementowym nie słabną obawy co do zmian w przepisach dotyczących składowania odpadów komunalnych. Zdaniem jego przedstawicieli może to zagrozić dostawom paliw alternatywnych, które w ostatnich latach wypierały z cementowni węgiel kamienny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca jednak uwagę na rosnące koszty związane z zagospodarowaniem odpadów, które ponoszą samorządy, czyli w praktyce ich mieszkańcy.

  • Obecnie ok. 1,5-2 mln odpadów jest wykorzystywanych do produkcji paliw alternatywnych. W optymistycznym scenariuszu cementownie mogłyby zagospodarować ok. 2,5-2,9 mln ton odpadów rocznie.
  • Nawet 90 proc. może sięgnąć udział paliw alternatywnych w bilansie energetycznym wypalania klinkieru. Obecnie stopień zastąpienia węgla paliwami alternatywnymi w cementowniach w Polsce wynosi średnio ok. 70 proc.
  • Pod tym względem Polska - jako drugi co do wielkości producent cementu w Unii Europejskiej - wyprzedza Niemcy, a także inne kraje z czołówki rynku, czyli Włochy i Francję.
Przypomnijmy, że temat ten szeroko poruszaliśmy w WNP.PL już w październiku 2020 r. Przemysł cementowy obawia się, że zapowiadane przez resort klimatu zmiany w przepisach dotyczących składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ spowodują załamanie rynku produkcji paliw alternatywnych zasilających piece, w których wypalany jest klinkier - główny składnik cementu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Cementownie będą spalać więcej węgla. "Będziemy musieli"

  • Yeti 2021-02-12 22:52:41
    Spalać czysto , odzyskiwać energię , a nie wywozić do lasu !
  • Ryc 2021-02-03 09:00:03
    Oddaliśmy Niemcom i Francuzom wszystkie cementownie za śmieszne datki dla decydentów. Teraz płacą 2 mld zł samego podatku od zysku rocznie. Czyli więcej niż zarobiliśmy na sprzedaży . A teraz się martwimy czym będą palić w piecach. I z czego będziemy smog wdychać. Czy ze śmieci czy z węgla. I cieszymy się, że palili zarabiając nasze opakowania po niemieckich i francuskich produktach. Ależ muszą mieć nas za durni.
    • Lucjusz 2021-02-04 10:48:21
      Zamiast manipulować sprawdź że w modernizacje cementowni zainwestowano 10 mld przez lata, dzięki czemu miedzy innymi ograniczyły znacznie emisje. Także wybacz ale o tym smogu to jest czysta bzdura. Żeby wszystkie zakłady w Polsce, w tym państwowe były na poziomie cementowni pod tym względem to by było naprawdę dobrze.
  • alojzy 2021-02-01 13:45:52
    Skoro przez 5 lat sytuacja jest jaka jest to naiwnością jest twierdzenie że nagle wszystko zostanie poprawione prawnie. żeby nie wyszło że wszyscy na tym stracą jak nie będzie gdzie spalać Rdf...
  • Pracujący 2021-01-31 08:56:28
    Jeszcze w 2015 roku cementownie płaciły za odpady a od 2020 to dostawca musi im zapłacić aby raczyły przyjąć odpady do spalania. To jest postawienie ekonomi na głowie nie znam dziedziny w której klient musi płacić aby jego towar przyjęto chyba że to jest Market i trzeba by płacić za tzw ladę
  • Asd 2021-01-29 16:08:43
    @Mirosław znajdź mi proszę branżę która rok rocznie daje wpływy do budżetu na poziomie 2 mld zł. Tak jak cementownie. Więc wybacz ale argument jak kulą w płot.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!