Cementownie proszą rząd o wsparcie. „Apelujemy, aby dać nam szansę”

Cementownie proszą rząd o wsparcie. „Apelujemy, aby dać nam szansę”
W całej UE koszty emisji CO2 stanowią duże wyzwanie dla cementowni. Na zdjęciu Cementownia Kujawy. Fot. Lafarge

Wprowadzenie unijnego podatku węglowego (CBAM), utrzymanie puli bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, a także wpisanie na listę branż energochłonnych uprawnionych do rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej - takie postulaty przedstawia przemysł cementowy. O ich wsparcie sektor zaapelował do premiera Matusza Morawieckiego.

  • Sektor cementowy podkreśla, że rosnące dynamicznie ceny energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2 są zagrożeniem dla kosztownej transformacji energetycznej branży.
  • Jednocześnie sama transformacja polskiej energetyki będzie wymagała dużych, cementochłonnych inwestycji m.in. w morską energetykę wiatrową oraz elektrownie atomowe.
  • W opinii Stowarzyszenia Producentów Cementu mechanizm CBAM to jedyne sprawiedliwe rozwiązanie, które umożliwi unijnym producentom równe zasady konkurowania z importem spoza Unii Europejskiej.
Krzysztof Kieres, przewodniczący SPC, podczas poniedziałkowej konferencji „Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy” podkreślał, że branża obawia się negatywnego scenariusza - nie tylko dla swojej przyszłości, ale również dla konsumentów. Perspektywa wzrostu kosztów będzie musiała się bowiem przekładać na ceny materiałów budowlanych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Cementownie proszą rząd o wsparcie. „Apelujemy, aby dać nam szansę”

  • Lucjusz 2021-05-19 17:53:45
    Cło węglowe powinno być już dawno wprowadzone na towary ze wschodu i to nie tylko na cement!! Inaczej padnie polska gospodarka
  • juzwa 2021-05-19 11:45:44
    Skoro cementownie nie zapłaciły to gdzie jest winny tej sytuacji? 422 mln ulicą nie chodzi..!
  • Jarek 2021-05-18 11:40:10
    Warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy polski rząd ma wspierać cementownie w Polsce które zatrudniają tysiące pracowników, a pośrednio dają dziesiątki tysięcy miejsc pracy i dają też milionowe wpływy do budżetu i miliardową wartość dodaną dla gospodarki. Czy ma wspierać cementownie reżimu Łukaszenki które polskiej gospodarce nie dają nic, a wręcz mogą się przyczynić do utraty tysięcy miejsc pracy przez Polaków i ograniczenia milionowych wpływów do budżetu państwa i budżetów lokalnych które zapewnia produkcja cementu w Polsce.
  • Romus 2021-05-18 09:10:26
    Zaraz zaraz jaki polski cement? To cement francuski niemiecki a nawet meksykański, niech koncerny sobie lobbują u rządów gdzie mają siedzibę.
  • won za Don 2021-05-18 07:55:18
    Jedyna mafia jaką widzę to ruska której trolle cały czas ujadają w komentarzach bo Władimira Władimirowicza strasznie boli podatek węglowy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!