Czy spór o budżet UE zagrozi przekopowi Mierzei Wiślanej? Resort odpowiada

Czy spór o budżet UE zagrozi przekopowi Mierzei Wiślanej? Resort odpowiada
Przekop Mierzei Wiślanej jest finansowany ze środków krajowych i idzie zgodnie z planem - mówi Marek Gróbarczyk Fot. Twitter/MGMiŻŚ
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 08-12-2020 09:48

Spór o budżet UE nie zagraża przekopowi Mierzei Wiślanej, bo ta inwestycja jest finansowana ze środków krajowych i idzie zgodnie z planem - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, iż stan zaawansowania prac to ok. 30 proc.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Gróbarczyk pytany w PR24, czy spór o budżet unijny nie zagraża realizacji ważnych inwestycji, w tym przekopowi Mierzei Wiślanej, odpowiedział: "Tu nie ma powiązania, ponieważ realizacja kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną pochodzi ze środków krajowych. Wiedzieliśmy, że mogą nastąpić wszelkiego rodzaju próby i perturbacje w ramach wstrzymania tej inwestycji, jeśli użyte byłyby środki unijne, w związku z tym wszelkim sposobem chcieliśmy uniknąć takiego stanu rzeczy" - poinformował.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Czy spór o budżet UE zagrozi przekopowi Mierzei Wiślanej? Resort odpowiada

  • jn 2020-12-09 14:33:28
    Tylko w bardzo wąskim ujęciu: Ponad 181 miliardów euro - tyle pieniędzy przez 16 lat Polska dostała z Unii Europejskiej (UE). W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 miliardów euro. 181 - 58 = 123 miliardy euro. Eeee... to mało. Nie warto się schylać. Wolne granice dla ludzi i towarów, eee... Współpraca zamiast walki (jestem pierwszym od SETEK lat pokoleniem, które nie zaznały wojny), eeee... nie warto. Lepiej być w stosunku do UE na nie... Wszak jesteśmy mocarstwem, sami sobie lepiej poradzimy...
  • marek11 2020-12-09 11:54:25
    No ten artykuł jest obrazem co my wiemy o tych sławnych PIENIADZACH Z UE. Wszystkim się wydaje (a już TVN wpada w histerię) że UE na wszystko nam daje i jak coś pójdzie nie tak (weto) to ....rolnicy nie dostana dopłat, studenci nie pojadą na Erazmusa, nie będzie inwestycji ani nowych ani starych, samorządowcy powymierają itd. itp. Jesteśmy trochę jak unijni narkomani. Teraz nareszcie się pisze ile my wpłacamy jako nasza składka. I jest to wpłata jakby "obowiązkowa" liczona %-towo od PKB. Pieniądze które otrzymujemy z UE to jest zupełnie inna sprawa. Trzeba przygotować projekt w ramach danego programu UE, to musi przejść przez Komitet Sterujący ...potem to samo w KE i jak jest zgoda KE (a na wszystko zgody nie ma - na lotniska, na drogi które nie są korytarzach transportowych UE TEN-T itd) to projekt musi być wykonany, rozliczony, zaudytowany i dopiero koszty kwalifikowane są finansowane. Trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że wykonawca danego projektu z reguły MUSI być firma z UE (Niemcy, Włosi, Portugalia, Szwecja). Mam nadzieję że więcej osób, które maja konkretną widzę o finansowych działanie unii się teraz będzie odzywało!! I jeszcze jedna uwaga do wypowiedzi Pani Europoseł Hubner...nie Polska dostaje najwięcej ... no trudno żeby Polska nominalnie dostawała mniej niż Słowacja czy Litwa...ale "na głowę" (per capita) byliśmy zawsze daleko (na 6 miejscu a teraz może dalej przez "południe'). Jest to trochę takie przekręcani rzeczywistości ale Pani Profesor Ekonomii (o ile dobrze wiem) to trochę nie wypada...!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!