Drewno kluczowe w walce ze śladem węglowym budownictwa

Drewno kluczowe w walce ze śladem węglowym budownictwa
Największą barierą dla rozwoju budownictwa drewnianego są stereotypy. Fot. Polskie Domy Drewniane

Wykorzystanie odnawialnego materiału budowlanego jakim jest drewno, może stanowić jeden z kluczowych warunków do wypełnienia przez budownictwo celów strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

  • Takie wnioski płyną ze środowej konferencji prasowej online pt. „Ślad węglowy w budownictwie”, zorganizowanej przez spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW).
  • Przy hipotetycznym założeniu, że wszystkie budynki w Europie będą wznoszone z drewna, zapotrzebowanie na ten budulec wynosiłoby ok. 400 mln m sześc. (w stanie nieprzetworzonym), co stanowi 50 proc. rocznego przyrostu drewna w europejskich lasach.
  • Największą barierą dla rozwoju budownictwa drewnianego są stereotypy. Pokazały to badania przeprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak podkreślał podczas konferencji Andrzej Schleser, członek zarządu ds. handlowych PDD, obecnie 50 proc. ludności mieszka na terenach zurbanizowanych, a do 2040 r. będzie w miastach będzie mieszkać 75 proc. globalnej populacji. Biorąc pod uwagę trendy demograficzne, w ciągu najbliższych 20 lat ok. 3 mld ludzi będzie potrzebowało mieszkań.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Drewno kluczowe w walce ze śladem węglowym budownictwa

  • Itd 2021-03-26 10:34:51
    Nie da się ukryć że odnawialność drewna to temat dyskusyjny. Patrząc na skalę wycinek w polskich lasach bardzo bym się obawiał o to czy cokolwiek się odnowi. Dwa, drzewo wycięte nie pochłania CO2 - czy to jest uwzględnione w wyliczeniach. Trzy, koszty ogrzewania - np beton ma dużo wyższą masę termiczną i koszty ogrzewania są niższe.
  • Michał - inżynier budownictwa 2021-03-25 09:22:49
    Aby sprostać "Zielonemu Ładowi" będziemy wycinać więcej lasów, bo gdzieś musimy pozyskać materiał. Lewacki system nakazów, ograniczeń i "racjonalizacji" doprowadzi do kolejnego kryzysu. Rację miał Kisielewski pisząc że "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju". Za trzydzieści lat obudzimy się z ręką w nocniku. Stracą jak zwykle najbiedniejsze kraje prowadzące rabunkową wycinkę lasów.
  • energetyk 2021-03-25 08:54:30
    Uprzejmie zwracam uwagę red. Elżbieciakowi, że drewno na budowie NIE POCHŁANIA CO2, więc nie jest materiałem odnawialnym!
  • STRZELBA BRUNEK 2021-03-25 06:33:03
    przecież lewusy i POKO nie chcą wycinać drewna chcą by je korniki zżarły ....w puszczy będzie biegał scyrba i ten drugi filut

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!