Problemom z zarządzaniem energią ze źródeł odnawialnych, ze zmianami dla prosumentów i firm naprzeciw wychodzi Born Electric, który proponuje nie tylko system do zarządzania energią, ale własne magazyny.
- Włodzimierz Gołębiowski z Born Electric zauważa, że elektromobilność jest wciąż nowym obszarem i nie ma tu wielu gotowych rozwiązań.
- - Mamy BE BMS (czyli system zarządzania energią - przyp. red.), ale mamy też do zaoferowania BE Solar Bank, czyli magazyn energii, który pozwala na magazynowanie i przepływ energii z farm fotowoltaicznych do sieci, samochodu lub do innych odbiorców energii - podkreśla prezes Born Electric.
- Born Electric został wyróżniony w konkursie Budimex Startup Challenge.
Born Electric oferuje rozwiązania z zakresu elektromobilności, autonomii oraz systemów magazynowania energii. W swoim portfolio produktów spółka ma między innymi elektryczne systemy napędowe (BE Plug&Drive), systemy magazynowania energii elektrycznej (BE Battery) oraz systemy zarządzania energią (BE BMS).
Zobacz też: Branża budowlana domaga się specustawy, bo zaskakują ją koszty
Firma została ostatnio wyróżniona przez kapitułę konkursu Budimex Startup Challenge i zaoferowano jej wspólne działania dla największego generalnego wykonawcy w kraju. O tym, co Born Electric ma do zaoferowania budownictwu, na co spółka stawia największy nacisk w biznesie i czy Zielony Ład jest dla nich szansą rozmawiamy z Włodzimierzem Gołębiowskim, prezesem Born Electric.
Produkty szyte na miarę
W rozmowie z WNP.PL, Gołębiowski zaznacza, że elektromobilność jest nowym obszarem i nie ma wielu rozwiązań "z półki". Firma, poza wspomnianymi narzędziami i produktami, dostarcza usługi z zakresu projektowania, wytwarzania i konsultingu. Tworzy prototypy urządzeń elektronicznych, elektrycznych czy mechanicznych.- Mamy BE BMS (czyli system zarządzania energią - przyp. red.), ale mamy też do zaoferowania BE Solar Bank, czyli magazyn energii, który pozwala na magazynowanie i przepływ energii z farm fotowoltaicznych do sieci, samochodu lub do innych odbiorców energii. Rozwiązanie pomaga nam określić np., ile zielonej energii zostało załadowanej do auta - mówi Gołębiowski z Born Electric.
- BMS to jest nasz podstawowy produkt, który sprzedajemy, a reszta customizowanych rozwiązań opiera się o naszą bazę technologiczną. Oprócz BMS, mamy jeszcze pozostałe systemy sterujące dla lekkich pojazdów, np. własny sterownik pojazdu czy data hub, który pozwala na przesyłanie danych z naszych urządzeń do sieci. Na podstawie bazy technologicznej realizujemy projekty inżynierskie. Nasza oferta zaczyna się od magazynowania energii po dostarczenie całych układów jezdnych, napędowych do różnych typów pojazdów - dodaje.
Koronawirus wstrzymał inwestycje
Europejski Zielony Ład powinien, przynajmniej w teorii, napędzać inwestycje w firmy takie, jak Born Electric.- Regulacje związane z Zielonym Ładem i Krajowym Planem Odbudowy powinny pozytywnie wpłynąć na naszą działalność. Jednak koronawirus wstrzymał to, ponieważ w niepewnych czasach przedsiębiorcy wstrzymują się z projektami inwestycyjnymi czy nowymi projektami - ocenia Gołębiowski.