Zawarta niedawno ugoda pomiędzy PGE a konsorcjum Mitsubishi, Budimeksu i Tecnicas Reunidas, dotycząca budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów, najpewniej nie spopularyzuje tej formy rozwiązywania sporów. Tymczasem przepisy związane z pandemią odroczyły w czasie budowlane spory, które mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą w momencie ustania regulacji wprowadzonych na czas walki z koronawirusem.
- O ugodach i budowlanych sporach portal WNP.PL rozmawiał z osobami z zaangażowanymi w sprawę w Turowie po stronie konsorcjum wykonawczego. To jedna z największych ugód w ostatnich latach w sektorze zamówień publicznych.
- Ugoda w Turowie jest pierwszą, która poza rozliczeniem roszczeń związanych ze wzrostem kosztów dotyczy również roszczeń powstałych na skutek pandemii COVID-19 - zaznaczył Maciej Kajrukszto, ekspert ds. analiz terminowych i kosztów firmy CAS.
- Nową pula sporów nastąpi, gdy przestanie działać ochrona z artykuł 15 r (1) tarczy antykryzysowej 4.0, która powoduje, że od wprowadzenia stanu epidemii w Polsce, czyli od marca 2020 r., zamawiający nie mogą potrącać żadnych kar umownych ani egzekwować gwarancji bankowych - podkreślił prof. Przemysław Drapała, radca prawny i partner w kancelarii JDP.