PARTNERZY PORTALU

Erbud reprezentował branżę budowlaną w Watykanie

Erbud reprezentował branżę budowlaną w Watykanie
Uczestnicy warsztatu strategicznego „Reconstructing the future” w Watykanie Fot. mat. pras.
  • Autor: ZJ
  • Dodano: 20-06-2022 10:27

Prezes Erbudu Dariusz Grzeszczak był jedynym reprezentantem branży budowlanej podczas warsztatu strategicznego „Reconstructing the future” w Watykanie, zorganizowanego pod auspicjami papieża Franciszka. Udział w nim wzięła m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen a także Klara Geywitz, niemiecka minister budownictwa w gabinecie Olafa Scholza.

  • Uczestnicy zaprezentowali różne inicjatywy dotyczące budownictwa, których celem jest konsekwentne ograniczanie CO2.
  • Rozmawiano przede wszystkim o popularyzowaniu takich materiałów budowlanych, jak drewno, bambus, cegła ekologiczna.
  • Dużą część foteli zajęli architekci, przedstawiciele środowisk naukowych, think-tanków i NGO’sów.

W Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie odbyła się po raz pierwszy międzynarodowa konferencja „Odbudowa przyszłości dla ludzi i planety”.

Inicjatywa wyszła od stowarzyszenia Bauhaus der Erde, którego głową jest prof. John Schellnhuber. Jest on jednym z głównych konsultantów europejskiego „Zielonego Ładu”, doradcą Ursuli von der Leyen, która również uczestniczyła w konferencji.

Oprócz przewodniczącej Unii Europejskiej w wydarzeniu wzięła udział plejada ważnych osobistości z całego świata, a wśród nich m.in. niemiecka minister budownictwa i mieszkalnictwa Klara Geywitz.

Jedynym przedstawicielem branży budowlanej w Europie był Dariusz Grzeszczak, założyciel i prezes Grupy Erbud, któremu towarzyszył Dieter Babiel, szef Erbud Holding Deutschland, w skład którego wchodzą niemieckie spółki grupy. Uczestnicy zaprezentowali różne inicjatywy dotyczące budownictwa, których celem jest konsekwentne ograniczanie CO2.

Papież wspiera inicjatywy proekologiczne, w niektórych kręgach ma nawet przydomek „zielony papież”. W „Laudato si”, jednej ze swoich głośniejszych, przynajmniej w środowisku budowlanym, encyklik mówi wprost o konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

Dlatego objął swoim patronatem inicjatywę Joachima Schellnhubera, nazywanego „niemieckim papieżem klimatu”, by to wydarzenie odbyło się w Akademii Nauk w sercu Watykanu.

Rozmawiano tam przede wszystkim o popularyzowaniu takich materiałów budowlanych, jak drewno, bambus, cegła ekologiczna. Wskazywano na poszukiwanie nowej drogi dla  firm budowlanych, stąd obecność na spotkaniu deweloperów z Europy i świata.

Dużą część foteli zajęli architekci, przedstawiciele środowisk naukowych, think-tanków i NGO’sów. Rozmawiano o konieczności inwestowania w badania i rozwój, wykorzystaniu alternatywnych materiałów, nowych działaniach w tradycyjnym sektorze przemysłu.

Poszukiwane są sposoby na płynne przejście od budownictwa konwencjonalnego do zrównoważonego, automatyzację procesów, która przyspieszy budowanie - główną rolę odegra tu prefabrykacja.

- Zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności. Nie możemy, jako branża, po prostu jakby nigdy nic pracować i budować tak, jak robiliśmy to przez setki lat. Erbud jest w procesie transformacji, zmieniamy się z tradycyjnego budowlanego molocha w nowoczesną firmę usługowo-serwisowo-technologiczną - podkreśla prezes Erbudu Dariusz Grzeszczak. - Mamy silne skrzydła, takie jak OZE - nasze ONDE to lider rynku w budowie farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Wyczekiwana ustawa 10H trafia wreszcie do sejmu, więc spodziewam się tu eksplozji zamówień - dodaje.

- Wystartowaliśmy z potężnym projektem, który zdefiniuje Erbud na lata - mówię tu o naszym toruńsko-dusseldorfskim start-upie MOD21, którym zachwyca się Europa, bo jest dokładnie skrojony na jej potrzeby - zaznacza Dariusz Grzeszczak. - To zresztą ciekawe, że chociażby w Niemczech budzi ten projekt tak olbrzymie zainteresowanie, gdy w Polsce na prefabrykację z drewna cały czas patrzy się dość pobłażliwie. Nawet wnikliwi analitycy rynku nie widzą jeszcze tego ogromnego potencjału - dodaje.

Budować w sposób zrównoważony

Wskazuje przy tym, że firma ma już zrekrutowaną większość personelu, za chwilę rusza montaż taśmy produkcyjnej, w wakacje ma się odbyć faza szkoleń, a otwarcie zaplanowano jesienią tego roku.

- MOD21 wydaje się być samograjem, mamy mnóstwo zapytań, choć jeszcze nie wyprodukowaliśmy ani jednego modułu. Przypomnę: w pierwszej fazie fokusujemy się na rynku niemieckim - przyznaje Grzeszczak. - Tamtejszy rynek jest dojrzały, inwestorzy publiczni mają obowiązek budować w sposób zrównoważony, a to gwarantuje im nasza technologia MOD21. Stąd nasze zaproszenie do Watykanu jako wzór, by opowiedzieć o naszym poglądzie na temat budownictwa przyszłości. To niewyobrażalne wyróżnienie.

Organizatorem był Bauhaus der Erdem, łączący różne środowiska, organizując spotkania o charakterze mniej i bardziej formalnym. Watykan jest doskonałym miejscem na takie wydarzenia na neutralnym gruncie, niekoniecznie pod auspicjami konkretnych przywódców.

- Obecna była na nim chociażby Ursula von der Leyen, której doradza prof. John Schelnbhuber - wskazuje prezes Grzeszczak. - U niego ekspertyzy zamawia niemieckie ministerstwo mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa, którym w rządzie Olafa Scholza kieruje Klara Geywitz, wiceprzewodnicząca SPD, też z Poczdamu, swego czasu była w zarządzie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. I taki zbieg okoliczności, bowiem kilka tygodni temu wydaliśmy książkę „Klara buduje” dla dziewczynek o budowaniu, zresztą jeden egzemplarz „Klary” sprezentowaliśmy pani Klarze, zlecimy też tłumaczenie i wydanie tej książki na rynku niemieckim. Może będzie to początek jakiejś udanej historii - podsumowuje Dariusz Grzeszczak.

Zobacz także: Erbud zaprasza dzieci na plac budowy

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Erbud reprezentował branżę budowlaną w Watykanie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!