Fabryk nie buduje się "za swoim płotem". Decyduje co innego

Fabryk nie buduje się "za swoim płotem". Decyduje co innego
W katalogu 7R jest świeżo ukończony budynek produkcyjny dla Valeo Siemens eAutomotive w Czechowicach-Dziedzicach. Niedawno ruszyła tam produkcja silników do samochodów elektrycznych Fot. Mat. pras.

- Lokalizacja nowej fabryki czy nowego magazynu to dziś klucz do biznesowego sukcesu. Liczy się dostępność pracowników i infrastruktura komunikacyjna - mówi Piotr Miodek, Head of BTS w 7R, dodając, że gdy nasycenie zakładami w jakims regionie jest duże, zaczyna się walka o pracownika, licytacja "kto da więcej". Tak się dzieje na przykład już w niektórych branżach na Dolnym Śląsku.

  • Model, który jest specjalnie predestynowany do współpracy deweloper-inwestor z sektora produkcji, to built-to-suit (BTS), czyli budowa obiektu "szytego na miarę".
  • - Jako deweloper firma 7R działa już 13 lat. BTS-y były zawsze w naszym koszyku. Nowe jest to, że od kilku miesięcy mamy dedykowany zespół, który zajmuje się tylko nimi - mówi Piotr Miodek.
  • Z szefem zespołu BTS w 7R rozmawiamy także o tym, jak zapowiadany przez ekonomistów nearshoring wygląda w praktyce, czy pomysł "cała Polska specjalną strefą ekonomiczną" wypalił i kiedy centra logistyczno-produkcyjne będą obsługiwane przez kolej.

Kto dziś buduje obiekty, w których odbywa się produkcja przemysłowa? Odruchowo myśli się, że zajmują się tym same firmy produkcyjne.

- Większość inwestorów zwraca się z tym jednak do deweloperów. Mało jest firm produkcyjnych, które dysponują dziś odpowiednimi działkami, by się rozbudować, a od tego się zaczyna.

Lokalizacja nowej fabryki czy nowego magazynu to dziś klucz do biznesowego sukcesu. Deweloper ma w swoim katalogu zestaw lokalizacji, może także pozyskać dla inwestora grunt pod budowę w regionie, który go interesuje. Tak działamy w 7R. Oprócz lokalizacji klient otrzymuje techniczny know-how.

Budując na własną rękę, musiałby posiadać mocny dział techniczny, a w nim inżynierów budownictwa. Utrzymywanie go, jeśli buduje się co kilka lat, a tak zwykle jest, nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Inwestor, który podejmuje współpracę z deweloperem, zyskuje na przeprowadzeniu za niego całego procesu budowlanego: od nabycia gruntu, przez uzyskanie pozwoleń, wybór generalnego wykonawcy, do odbioru obiektu. Nadzorujemy jakość pracy, zapewniamy wymagany prawem nadzór budowlany, dbamy o każdy szczegół.

Built-to-suit, czyli indywidualizacja potrzeb

Dlaczego lokalizacja jest tak ważna? Firmy nie chcą się rozbudowywać „za swoim płotem”?

- Kluczowa jest dziś dostępność pracowników i infrastruktura komunikacyjna. Bywa, że firma posiada grunt we własnej lokalizacji, ale nie chce tam budować, bo wie, że inwestycja w tym miejscu będzie niekorzystna.

Jeśli nasycenie zakładami produkcyjnymi w kakimś regionie jest duże, zaczyna się walka o pracownika, licytacja „kto da więcej”. Tak się dzieje na przykład już w niektórych branżach na Dolnym Śląsku.

Oczywiście, wiele firm rozbudowuje się w regionach, z których pochodzi, jak pan powiedział – za swoim płotem. Ma już wyszkolonych pracowników, chce z nich skorzystać. Tak też można, ale można też budować we współpracy z deweloperami. Dzięki temu inwestowanie jest bardziej elastyczne.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Fabryk nie buduje się "za swoim płotem". Decyduje co innego

  • A praktyka sobie 2022-02-10 16:39:25
    Jak piękna teoria.
  • miki 2022-02-08 08:22:23
    To dlaczego wszystkie fabryki u nas powstają na śląsku i na "zachodniej stronie" skoro tam już brakuje pracowników ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!