PARTNERZY PORTALU

Fotowoltaika i perowskity pochłonęły Skanskę

Fotowoltaika i perowskity pochłonęły Skanskę
W 2018 r. Skanska we współpracy z Saule Technologies rozpoczęła testowanie ogniw perowskitowych na warszawskim biurowcu Spark. Fot. Skanska
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Elżbieciak
    Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 08-02-2021 12:50

Od 2018 r. Skanska oraz polska firma Saule Technologies pracują nad zastosowaniem paneli fotowoltaicznych z perowskitu do pokrywania szklanych elewacji biurowców. Z informacji WNP.PL wynika, że budowlany koncern jest zadowolony z dotychczasowych rezultatów badań i zamierza rozwijać ten projekt.

  • O efekty projektu i dalsze plany z nim związane zapytaliśmy Adama Targowskiego, menadżera ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.
  • Dotychczas pilotażowe prace badawcze były prowadzone na elewacji warszawskiego biurowca Spark, który wybudowała Skanska.
  • Saule Technologies uruchamia obecnie pilotażową linię produkcyjną, która pozwoli na wytwarzanie ogniw o większym formacie.
Jak przypomniał Adam Targowski w rozmowie z WNP.PL, perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Wykonane z nich ogniwa dorównują już wydajnością ogniwom krzemowym.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Fotowoltaika i perowskity pochłonęły Skanskę

  • To nie perowskity pochłonęły 2021-02-08 21:41:15
    tylko dotacja pochłonęła obie zainteresowane strony. Nie jest to duża kasa w skali firmy, ale - piechotą nie chodzi, i marketing jest darmowy.
  • gosc 2021-02-08 14:45:02
    Tylko węgiel , co się stanie z związkowymi nierobami jak przejdziemy na OZE , będą musieli uczciwie pracować, a to anty polskie.
  • pbpbb 2021-02-08 14:37:39
    Naukowcy nadal pracują nad rozwiązaniem problemu obecności ołowiu w składzie perowskitów. Ołów jest bowiem pierwiastkiem niebezpiecznym dla zdrowa ludzi i zwierząt. Szkodliwy pierwiastek chcą zastąpić cynkiewm i tym samym zmniejszyć toksyczność oraz koszty produkcji.
    • Jan bez węgla 2021-02-08 15:19:51
      A przepraszam te ogniwa po zakończeniu eksploatacji będzie się jadło? Niniejszym zakazuję wyważania kół w samochodach bo odważnik są z ołowiu! Dobrze że diesle odchodzą w niepamięć bo one do startu wymagały akumulatorów o zgrozo OŁOWIANYCH!!!
  • oxox 2021-02-08 14:28:29
    niemieckiej firmie Oxford PV udało się pobić światowy rekord sprawności panelu krzemowo-perowskitowego. Oxford PV opracował tandemowe ogniwa słoneczne z perowskitem, wykorzystujące w spodniej części komórki krystalicznego krzemu. Ogniwa osiągnęły w zeszłym roku wydajność 28%, co potwierdziło Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej. Urządzenia tandemowe bardziej efektywnie wykorzystują niebieską część widma energii słonecznej o wyższej energii, umożliwiając teoretyczny limit wydajności wynoszący 43% w porównaniu z 29% w przypadku tradycyjnych ogniw słonecznych na bazie krzemu.
  • frudo 2021-02-08 13:21:58
    inowacje/? dotacja?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!