PARTNERZY PORTALU

Gdy złamie się dźwig. Sposoby na czarne scenariusze w budownictwie

Gdy złamie się dźwig. Sposoby na czarne scenariusze w budownictwie
Złamanie dźwigu na budowie Elektrowni Opole w 2016 r. W wypadku zginęły dwie osoby, jedna została ranna Fot. PAP/Krzysztof Świderski

- Przy likwidacji szkody sednem sprawy jest to, żeby odszkodowanie wystarczyło na jej pokrycie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym wzrostem cen materiałów i usług, już po roku wartość kontraktu ma się nijak do jego rzeczywistej wartości - o niuansach ubezpieczeń w budownictwie rozmawiamy z  Patrykiem Wełnickim z firmy brokerskiej EIB.

  • - Żadna porządna firma budowlana nie wątpi w potrzebę ubezpieczenia ryzyk budowy i montażu. Oczywiście są pojedyncze wyjątki, ale dotyczą budów o mniejszej skali i zdarzają się coraz rzadziej. Jeśli chodzi o ubezpieczenie sprzętu budowlanego, z tym bywa różnie - ocenia Patryk Wełnicki, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych EIB.
  • - Wymogi przetargowe praktycznie zawsze obejmują ubezpieczenia. Problemem jest jednak zakres oczekiwań zamawiających. Często określają je w sposób, który jest trudny do spełnienia i wiąże się z koniecznością poniesienia przez wykonawców bardzo dużych kosztów - dodaje.
  • - Patrząc na trzyletnią perspektywę w przypadku ubezpieczenia od ryzyk budowy i montażu, mamy do czynienia ze wzrostem stawek od kilku do około 30 proc., w zależności od branż i kontraktów - Wełnicki przewiduje ich dalszy wzrost.
Na polskich budowach, ale także w świecie - częściej, niż mogłoby się wydawać - dochodzi do przewrócenia lub uszkodzenia dźwigów. Wystarczy wpisać w Google’u dwie frazy: "wypadek" i "dźwig". W 2020 roku na budowach w Polsce śmierć poniosło 189 osób; w górnictwie, które ma opinię niebezpiecznego, ofiar było szesnaście...
- Budownictwo należy do branż narażonych w sposób szczególny na ryzyko, które można jednak zabezpieczyć za pomocą odpowiednich polis. Przedsiębiorstwa budowlane, realizując inwestycje, tworzą nowe mienie - często o charakterze innowacyjnym, wymagającym zastosowania specjalnych rozwiązań, a z tym wiąże się ryzyko nieprzewidywalności. W sam proces zaangażowane są różne podmioty. Nigdy nie jest tak, że na budowie jest tylko jeden wykonawca, zwykle zatrudnia się podwykonawców, bardziej lub mniej sprawdzonych.
Rodzaje i rozmiar ryzyk związane są z określonymi branżami. Budować można budynek mieszkalny, biurowiec czy magazyn, ale także 50 km autostrady, zakłady chemiczne czy blok energetyczny. Można ubezpieczyć nie tylko budowę, ale i jej bezpośrednie sąsiedztwo, które nazywamy mieniem otaczającym. Zarówno przedmiot, jak i zakres ubezpieczeń chroniących proces budowlany jest naprawdę szeroki.

Czytaj także: Rafako uzgodniło warunki ugody z Tauronem ws. kontraktu w Jaworznie

Które ubezpieczenia wybijają się na pierwszy plan?

- Podstawowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowy i montażu (CAR/EAR). Chroni ono szkody fizyczne w mieniu powstającym w ramach prowadzonej inwestycji, we wspomnianym mieniu otaczającym, a nawet w zapleczu budowy. Jeżeli dojdzie podczas prowadzenia prac do pożaru, zniszczenia, zalania wykopów, to ubezpieczyciel pokryje naprawienie szkody, odbudowę tego, co zastało uszkodzone. Ubezpieczenie to powinno obejmować całą inwestycję, całe mienie i wszystkie prace, które się na nią składają.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Gdy złamie się dźwig. Sposoby na czarne scenariusze w budownictwie

  • Patryk 2021-11-09 08:27:05
    Ten artykuł to kpina z zasad BHP i szczerego podejścia do bezpieczeństwa na budowach. Żadna polisa nie uchroni pracownika przed niebezpieczeństwem. Budownictwo należy do zawodów podwyższonego ryzyka tylko i wyłącznie przez lakoniczne podejście pracowników i kierownictwa. Nie we wszystkich krajach statystyki są takie wysokie. W Wielkiej Brytanii średnia ilość zgonów z ostatnich 5 lat w budownictwie to 36 osób/rok. Jest to kilkakrotne mniej niż w Polsce przy większej liczbie ludności. Firmy budowlane, media i firmy ubezpieczeniowe powinny promować bezpieczne zasady pracy, na których wszyscy skorzystają bardziej niż z ubezpieczeń.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!