Glapiński: nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym

Glapiński: nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym
Nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym, to jest powtarzane panikarsko hasło - mówi Adam Glapiński mat. pras.

Nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym, to jest powtarzane panikarsko hasło – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej.

- Nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym, to jest powtarzane panikarsko hasło. Przyglądamy się sytuacji na rynku mieszkaniowym bardzo dokładnie, mamy duży zespół, który to obserwuje" - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Przyznał jednak, że podwyżki stóp schłodzą rynek mieszkaniowy.

- Podwyżki stóp, które mają miejsce, schłodzą rynek mieszkaniowy, ale nie robimy tego, żeby ten rynek schłodzić, bo nie ma takiej potrzeby - dodał Adam Glapiński. 

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Glapiński: nie ma żadnego bąbla na rynku mieszkaniowym

 • Ropopochodny 2021-11-04 08:14:21
  Jak prezes mówi, że nie ma bąbla, to on jest :)
 • glapa 2021-11-03 22:10:27
  ceny sa chore rozwiązanie jest proste: ceny rosą bo ludzie kupują na inwestycje ok 70% mieszkań to inwestycje i zakupy spekulacyjno - cesyjne, rozwiazanie jest bardzo proste, bardzo proste, dziwne, że nikt na to nie wpadł: generalnie zgodnie z zasadą mieszkanie to dobro podstawowe, mieszkanie służy do mieszkania, a nie spekulacji i inFestowania 1. 90% podatku od obrotu nieruchomości - szybkiego kupna i sprzedaży - obenie fliperzy płacą 20% podatku - tym działaniem z rynku znika element spelkulacyjno-fliperski 2. zakaz prawny handlu prawami do mieszkań niewybudowanych, tj. przed fizyczną datą obioru. - znika z rynku element spekulacyjno-cesyjny, 3. progresywny kataster od 3. mieszkania, w którym nie jest się zameldowanym np. 3 mieszkanie 1% , 4 mieszkania 1,5 % , 5 mieszanie 2% - lub kataster kwotowy progresywny 4. przy kupnie od 5 mieszkania płacisz dodatkowy podatek + 10 % ceny mieszkania, z tego podatku gminy budują mieszkania komunalne 5. Ograniczenie wynajmu krótkoterminowego jak w wielu miastach europy, ew wynajem krótko to w typowych condach 6. Zakaz wykup mieszkań przez fundusze, obecnie to około 5% rynku — lub ograniczenie do 1% rynku rocznie 7. Budowa akademików w miastach studenckich - tanio bo mniejszy współczynnik parkingowy, większe wykorzystanie metrów vs ilość mieszkańców 8. Pieniądze inwestorów skierować, jako kapitał dla spółek do budowy mieszkań, spółka, sprzedając mieszkania wypracowuje zysk dla inwestorów dajmy 3- 4% rocznie - co już jest lepszą alternatywą, niż najem długoterminowy. Cykl deweloperki to 2 do 2,5 roku, czyli zysk dla inwestora ok. 7% - 10% w 2,5 roku, można by tutaj znieść akurat podatek Belki ten 19% dla tych inFestorków ..., spółki deweloperksie jako tako dotowane z budżetu (na działalność operacyjną) na zerowej marży lub kilka procent - jako spółki celowe jak GDDKiA 9. specustawa SZYBKIEGO odrolnienia ziemi w miastach - obecnie Polskie miasta mają jedną z największych współczynników ziemi rolnej w obrębach miasta Wystarczą DOBRE legislacje, nie trzeba nawet pieniędzy pchać na rynek, wprowadzenie legislacji pkt 1, 2, 3 i 9, z miejsca ceny nurkują 30% w dół
 • oni nie wiedzą co robią 2021-11-03 20:47:40
  He,he, mają duży zespół, który to obserwuje. Jest to inicjatywa w ramach programu pis na swoim. Czyli krewni i znajomi królika poobsadzani w każdej państwowej spółce, instytucji czy urzędzie. Nie ważne co potrafisz, ważne komu jesteś wierny. Ten zarozumiały ton, że nad wszystkim panują... o inflacji też tak pieprzył, a teraz paniczne podwyżki stóp procentowych (najpierw rynek zaskoczony brakiem podwyżek jak się inflacja rozpędzała, teraz ich skalą)
 • bombolo 2021-11-03 20:31:16
  sk syn w ciągu 3 lat, średnie ceny mieszkań wzrosły o 40 - 45%.haha nie mam bańki, u niego niema jak sie bieże 40 tyś , jakby brał 3 tyś na rękę to inaczej by gadał i miał kupić mieszkanie w wawie kraku wrocłu gdansku
 • Namarginesie 2021-11-03 20:12:38
  Nie ma bąbla tylko jest bańka. A o funduszach wykupujących mieszkania tysiącami jak w Berlinie to pan słyszał? A o patodeweloperce słyszał ( apartamenty po 17 m2). A o wzroście cen w Warszawie z 7 tys. na 12 tys. /m2 i coraz szczuplejsza oferta? To się nazywa program mieszkanie plus. A, zapomniałem Pan Prezes nie kupuje nieruchomości tylko się zamienia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.18.161
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!