Gorąca dyskusja o Rafako. Ratunek dla firmy wciąż pod znakiem zapytania

Gorąca dyskusja o Rafako. Ratunek dla firmy wciąż pod znakiem zapytania
Podczas dyskusji zarząd Rafako podkreślał, że problemy ma nie tylko firma, ale cały sektor budownictwa energetycznego fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Elżbieciak
    Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 25-03-2021 19:59

Potencjalna upadłość Rafako była w czwartek ( 25 marca) tematem sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. W dyskusji poza posłami uczestniczyły także władze firmy, przedstawiciele rządu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu. Patrząc na załamanie kursu akcji Rafako w momencie zakończenia obrad można wysnuć wniosek, że nie uspokoiła ona obaw inwestorów giełdowych. Notowania firma zakończyła na 13-procentowym minusie.

  • Podczas dyskusji zarząd Rafako podkreślał, że problemy ma nie tylko firma, ale cały sektor budownictwa energetycznego. Zapewniał również, że spółka działa transparentnie i w ramach restrukturyzacji będzie rzetelnym partnerem dla państwa.
  • Rafako wnioskuje do ARP o 50 mln zł pożyczki w ramach tzw. Polityki Nowej Szansy. Trwa rozpatrywanie wniosku, a ewentualną pomoc będzie musiała jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.
  • Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, zaznaczał, że Rafako ma dużą rolę odegrania w transformacji polskiej energetyki. Przedstawiciele opozycji wytykali natomiast, że spółki Skarbu Państwa głosowały przeciwko zawarciu przez Rafako układu z wierzycielami.
Dokładnym tematem czwartkowej komisji było przedstawienie przez szefów MAP, ARP i PFR „informacji na temat sytuacji w spółce Rafako, a także wpływu ewentualnego ogłoszenia upadłości przez spółkę na wzrost stopy bezrobocia w powiecie raciborskim”.  Obrady trwały prawie 2,5 godziny, a ich zapis wideo znajduje się na stronach Sejmu pod tym linkiem.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Gorąca dyskusja o Rafako. Ratunek dla firmy wciąż pod znakiem zapytania

  • Energetyk 50 + 2021-03-26 14:44:09
    Jak słyszę ze Rafako ma być filarem dekarbonizacji polskiej energetyki to nie wiem czy się śmiać czy płakać, z jakimi technologiami ?? autobusem elektrycznym który został sprzedany, czy z kolejnymi blokami na węgiel których nie będzie, czy z kolejnymi kotłami na biomasę które nie działają..
  • pamiętliwy 2021-03-26 11:20:01
    Służby specjalne, te jawne i te tajne) powinny zbadać CAŁY okres rządów rodziny Wiśniewskich w RAFAKO, czyli od 2011 roku, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania ZAKUPU RAFAKO, i późniejszego wypompowywania pieniędzy poza RAFAKO do innych spółek z grupy PBG SA. Ale tak sobie myślę, że skoro służby tego nie zrobiły, pozwalając spokojnie odejść całej ekipie zarządzającej, od Wasilewskiej Semail zaczynając, poprzez Szymańskiego, Fic, małżaństwo Wiśniewskich do wysogotowskich pijawek drobniejszego płazu, to znaczy, że całe to złodziejstwo JEST POD PARASOLEM OCHRONNYM tych służb!!!! Pamiętajmy, że z PBG SA, łącznie, zniknęło bez śladu TRZY i PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH, i NIKT, dokładnie NIKT, nie usłyszał zarzutów za wyrządzenie spółce szkód znacznej wartości!!!! AmberGold ze swoimi 800 milionami to naprawdę malutki pikuś, a ile było szumu! Komisje sejmowe, dochodzenia, prokuratorzy z 3 miast, 18,000 świadków... A tutaj nic! Nawet banki (PKO BP, PEKAO SA, Santander [d. BZ WBK]) nie kiwnęły palcem, żeby odzyskać choćby część pieniędzy! Co więcej! Zgodziły się, że Wiśniewski zarządzał całym tym układem po ogłoszeniu upadłości i pozwoliły całej jego ferajnie zarobić ponad STO MILIONÓW ZŁOTYCH!!!! I to w czasie, kiedy w RAFAKO były już grupowe zwolnienia kilkuset osób, a wypłaty dla szeregowych pracowników zaczęły się opóźniać!!!! Taki właśnie jest kapitalizm pod rządami POPiSoBOLSZEWII!!!!!
  • inwestor 2021-03-26 10:07:04
    w Rafako od kilku lat powinien rezydować prokurator, choćby po to aby wyjaśnić jak "towarzystwo wzajemnej adoracji wykorzystało" 160 mln zł z PFR
    • raciborzanin 2021-03-26 10:46:52
      Łącznie ponad 30 milionów poszło do PBG SA, częściowo na spłatę rat układowych PBG, częściowo na "finansowanie bieżącej działalności PBG Oil & Gaz".
      • raciborzanin 2021-03-26 10:55:49
        (cd.) Wszystko jako po _ życzki do PBG O&G, która z kolei udzieliła po _ życzek do PBG SA.
      • raciborzanin 2021-03-26 10:56:54
        PBG Oil & Gaz NIE jest spółką publiczną, więc powiązanie tych faktów wymaga starannego przeanalizowania sprawozdań JEDNOSTKOWYCH RAFAKO i PBG SA.
      • raciborzanin 2021-03-26 10:58:01
        Uwaga! Robot cenzurujący odrzuca słowo POŻYCZKA!
  • Największy czempion 2021-03-26 09:47:48
    RAFAKO przez ostatnie lata było owszem prywatną firmą, ale zarządzaną jak państwowa. Jako samozwańczy czempion i "największa firma energetyczna w Europie" podejmowała ryzyka, w które prywatnie prowadzona firma nigdy by nie weszła. Wszystko to z wiarą, że takiego czempiona państwo zawsze za uszy wyciągnie, tak samo zresztą jak to już wcześniej zrobiło w stosunku do Polimexu. No i mamy to co mamy.
  • Jan 2021-03-26 08:38:45
    Tyle razy już pisaliście, że spółka uratowana, a tu ciągle dno. Mało to powtarzanie bredni wiarygodne, może zbadajcie w końcu sprawę solidnie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!