PARTNERZY PORTALU

Greenwashing w przepisach dotyczących efektywności energetycznej budynków

Greenwashing w przepisach dotyczących efektywności energetycznej budynków
Potrzebna jest rewolucja w przepisach dotycząca zielonej transformacji WS

Adam Ambrozik, menedżer ds. korporacyjnych firmy Velux Polska, poddał w wątpliwość sens niektórych przepisów, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej budynków.

- Przemysł materiałów budowlanych przechodzi rewolucję. My, jako firma wzięliśmy na siebie zobowiązanie, aby do końca tej dekady, czyli do roku 2030, zredukować ślad węglowy naszych produktów o połowę. To oznacza naprawdę duże wyzwanie produkcyjne, organizacyjne. Nasze fabryki przejdą do tego okresu w pełni odnawialne źródła energii - mówił Adam Ambrozik podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Menedżer zwrócił uwagę na potrzebę zmiany przepisów i paradoks, jaki wynika z tych obecnych.

- Biznes ulega transformacji rewolucyjnej i podobna rewolucja potrzebna jest w przepisach. Wymagania wprowadzone od 2021 roku jeszcze bardziej poprawiają efektywność energetyczną budynków. Poprawiliśmy współczynniki izolacyjności ścian, okien, drzwi o dziesiąte części po przecinku, co rzeczywiście poprawia efektywność energetyczną budynku, ale jakim kosztem. W branży okiennej nowe przepisy wymagały zastosowania kolejnej warstwy szkła w oknach, żeby uzyskać lepsze parametry. W ten sposób dołożyliśmy przepisami trzecią taflę szkła, zwiększając jego objętość w oknie o 33 procent. A przecież to szkło, które jest materiałem ogromnie energochłonnym, trzeba wytworzyć. Dodatkowo drastycznie wzrasta masa okna, co przekłada się na dodatkową energię zużytą w transporcie - wyliczał Adam Ambrozik. 

Jak podkreślił, w ten sposób poprawiając regulacjami efektywność energetyczną budynku jednocześnie zwiększamy o kilkadziesiąt procent ślad węglowy do naszych produktów.

- Tu jest potrzebna rewolucja, bo mówiąc radykalnie, na rynku przepisów uprawiamy greenwashing. Jeśli przemysł przeżywa dziś rewolucję w stronę zielonej transformacji, to taka sama rewolucja potrzebna jest w przepisach. Konieczna jest zmiana sposobu myślenia o efektywności energetycznej - dodał Adam Ambrozik.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Greenwashing w przepisach dotyczących efektywności energetycznej budynków

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!