Impel chce rozwijać się w energetyce i przemyśle

Impel chce rozwijać się w energetyce i przemyśle
Waldemar Binkowski, dyrektor operacyjny działu Industrial Solutions spółki Climbex, liczy na udział firmy w transformacji polskiej energetyki. fot. Impel

Spółka Climbex, która wchodzi w skład Grupy Impel, planuje dalszy rozwój na rynku budownictwa energetycznego oraz serwisu i utrzymania ruchu przemyśle. Firma liczy, że strategia Europejskiego Zielonego Ładu i związana z nią transformacja energetyki zapewni długoterminowe perspektywy w tym sektorze.

 • W segmencie usług montażowych i serwisowych Climbex aktualnie zatrudnia blisko 100 osób. Docelowo może być ich ok. 200.
 • Spółka zamierza wchodzić w układy konsorcjalne z dostawcami technologii, silników, bloków gazowo-parowych czy biogazowni, aby wspólnie ubiegać się o kontrakty na generalne wykonawstwo inwestycji.
 • Climbex jest także zainteresowany m.in. projektami dotyczącymi biogazowni oraz układów kogeneracyjnych, w tym również tych zasilanych metanem w kopalniach.

- Od ponad dwóch lat z powodzeniem rozwijamy dział serwisów i montaży infrastruktury przemysłowej. Widzimy duży potencjał w rozwoju tego segmentu usług - wskazał Waldemar Binkowski, dyrektor operacyjny działu Industrial Solutions spółki Climbex w rozmowie z portalem WNP.PL.

Dodał, że firma pracuje zarówno jako podwykonawca podmiotów wyspecjalizowanych w generalnym wykonawstwie dla energetyki i przemysłu, jak też bezpośrednio pozyskuje zlecenia od spółek energetycznych, ciepłowniczych czy innych branż sektora przemysłowego.

Climbex uczestniczy również w budowie układów kogeneracyjnych oraz instalacji oczyszczania spalin. Ponadto montuje zbiorniki dla rafinerii oraz remontuje różnego rodzaju instalacje.

Zespół rośnie

- Lata współpracy Climbeksu z zakładami przemysłowymi dały nam odpowiedź, jak dalej rozwijać kompetencje spółki i w jakich obszarach wspierać naszych klientów. Zmiany w krajowej i unijnej polityce energetycznej też odbiły się na naszych biznesowych decyzjach - stwierdził Binkowski.


- Udało nam się skompletować zespół pracowników z dużym doświadczeniem wyniesionym z sektorów energetyki zawodowej i przemysłowej. To specjaliści z dużą wiedzą techniczną, którzy odpowiedzialnie realizują prace na różnego typu instalacjach - dodał.

W segmencie usług montażowych i serwisowych Climbex aktualnie zatrudnia blisko 100 osób i planuje dalszy wzrost załogi.

- Docelowo optymalnym poziomem wydaje się zespół ok. 200 osób. Potrzebujemy m.in. montażystów, serwisantów i spawaczy. Słabnąca fala inwestycji w energetykę opartą na węglu, a zwłaszcza zakończenie budowy dużych bloków energetycznych w Polsce powoduje, że obecnie jest nieco łatwiej o pozyskanie fachowców, niż było to w minionych latach - wyjaśnił Binkowski.

Przypomniał przy tym, że Grupa Impel specjalizuje się w outsourcingu procesów biznesowych.

- W Climbeksie chcemy rozwijać usługi utrzymania ruchu dla zakładów wielu branż przemysłu. Wieloletnie doświadczenie mamy m.in. w obsłudze przemysłu cementowego, gdzie dla dużego klienta kompleksowo obsługujemy instalację spalania paliw alternatywnych wraz z utrzymaniem ruchu i serwisem urządzeń - powiedział dyrektor.

- Te doświadczenia chcemy przenieść do innych zakładów, z którymi współpracujemy. To nie jest łatwy proces, bo każde przedsiębiorstwo to inna specyfika. Tu ważne są relacje, długa współpraca i dobra znajomość procesów. To determinuje jakość naszej pracy i rzutuje na bezpieczeństwo - dodał.

Transformacja napędzi rynek

Polskie firmy muszą podporządkować się celom określonym przez Europejski Zielony Ład, a w związku z tym muszą dążyć do ograniczania emisyjności i osiągania możliwie jak największej neutralności klimatycznej.

- W Polsce energetyka zawodowa wciąż oparta jest w znacznym stopniu na paliwach kopalnych, a alternatywą są mniejsze, zakładowe, niskoemisyjne źródła rozproszone. Trend budowania układów kogeneracyjnych jest od kilku lat mocno widoczny, a my w tym zakresie też chcemy wykorzystać swój potencjał - wskazał Binkowski.

Jak zaznaczył, przedsiębiorstwa, szczególnie te o dużej mocy wytwórczej, inwestują w budowę własnych układów kogeneracji, bo to opłaca im się bardziej niż inwestycja w inne odnawialne źródła energii.

- Stawiają zatem na wydajniejsze instalacje wytwórcze oparte na spalaniu paliw o mniejszej emisyjności, jak biopaliwa, biogaz, gaz ziemny czy gazy odpadowe, powstałe w procesach przemysłowych - wyjaśnił Binkowski. I  ocenił: - W najbliższych latach, gdy będzie spadało wykorzystanie węgla, gaz ziemny będzie paliwem przejściowym. Ten proces transformacji jest widoczny już od kilku lat w ciepłownictwie komunalnym oraz przemysłowym i nadal przybiera na sile.


Swoich szans Climbex upatruje również w inwestycjach związanych z budową jednostek kogeneracyjnych w kopalniach, gdzie paliwem jest metan, będący z kolei odpadem związanym z wydobyciem węgla.

- Ceny za emisję metanu do środowiska sukcesywnie rosną, a dzięki układom kogeneracyjnym zakłady mogą z jednej strony ograniczać emisyjność, a z drugiej - odpadowy metan ponownie wpuścić do obiegu i wykorzystać jako paliwo energetyczne - podkreślił Binkowski. - Obecnie uczestniczymy, jako podwykonawca, w budowie dwóch jednostek kogeneracyjnych o mocy 2 MWe i 2 MWt każda w kopalni Sośnica w Gliwicach. Realizujemy tam prace budowlane, projektowe, dostawy i kompleksowy montaż urządzeń oraz konstrukcji stalowych i rurociągów.

Generalne wykonawstwo na celowniku

Climbex - jak zapowiedział dyrektor Binkowski - zamierza wchodzić w układy konsorcjalne z dostawcami technologii, silników, bloków gazowo-parowych czy biogazowni, aby wspólnie ubiegać się o kontrakty na generalne wykonawstwo inwestycji.

- Mam na myśli przedsięwzięcia, które będą odgrywały dużą rolę w ramach szeroko rozumianej transformacji polskiej energetyki. Interesują nas również projekty na budowę infrastruktury dla biogazowni. Jesteśmy na etapie rozmów z partnerami, z którymi moglibyśmy wspólnie realizować tego typu przedsięwzięcia - zapewnił.


Binkowski przyznał, że konkurencja na rynku usług serwisów i montaży jest dość duża. Również popyt przedsiębiorstw na rozwiązania wspierające efektywność energetyczną stale rośnie.

- Napędzają to wciąż rosnące ceny prądu, szczególnie odczuwalne przez zakłady przemysłowe, a te muszą podejmować próby ograniczania kosztów wytwórczych, by pozostać konkurencyjnym w swojej branży. Wierzymy zatem, że rynek kogeneracyjny będzie dobrze się rozwijał przez najbliższe lata – stwierdził Waldemar Binkowski. -  I podsumował: - Liczymy też, że potencjał całej Grupy Impel oraz synergie, które Climbex może uzyskiwać z innymi podmiotami z naszej grupy, pozwolą na skuteczne pozyskiwanie nowych kontraktów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Impel chce rozwijać się w energetyce i przemyśle

 • Obiektywny 2021-02-04 11:16:33
  Prawidłowy tytuł artykułu: Impel "POZAMIATA" w Energetyce
 • Jan 2021-02-02 18:49:00
  Żenująca reklama.
 • lotnik 2021-02-02 16:32:55
  firma sprzątająca staje się montażową? ciekawe
  • Marcin co nudzi się w Warszawie na Placu Trzech Krzyży 2021-02-11 23:23:21
   Dzień szkoleń i mogą robić :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!