Kontrolowany przez polskiego miliardera Zygmunta Solorza ZE PAK planuje budowę bloku gazowo-parowego na terenie Elektrowni Adamów. Jednostka ma mieć moc około 600 MWe. Do 30 proc. paliwa stosowanego w nowej jednostce ma stanowić wodór. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji.
- Turbina gazowa w nowym bloku ma być dostosowana do spalania mieszanki paliwowej składającej się z gazu ziemnego i wodoru (jako paliwa pomocniczego), gdzie udział wodoru ma wynieść około 30 proc.
- Nowy blok ma zużywać do 570 mln. metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
- Ostatni z pięciu węglowych bloków Elektrowni Adamów został wyłączony 1 stycznia 2018 r. Grupa ZE PAK może całkowicie odejść od węgla do końca 2024 r., choć nie wyklucza przesunięcia tego terminu.
ZE PAK poinformował, ze zamierza przeprowadzić postępowanie przetargowe związane z planowanym przetargiem na wyłonienie wykonawcy budowy bloku CCGT klasy 600 MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Adamów.
Inwestorem tej inwestycji będzie PAK CCGT, która jest spółką zależną od ZE PAK.
Najpierw rozbiórka starej elektrowni
Planowana inwestycja zlokalizowana będzie na terenie dotychczasowej węglowej Elektrowni Adamów, której obiekty w chwili obecnej są rozbierane i wyburzane.
W terminie do końca listopada 2022 roku teren starej Elektrowni Adamów zostanie przygotowany pod budowę nowej jednostki parowo-gazowej o mocy do 600 MWe.
Nowy blok ma zużywać do 570 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Gaz plus wodór
Turbina gazowa ma być dostosowana do spalania mieszanki paliwowej składającej się z paliwa podstawowego (czyli gazu ziemnego) i wodoru (paliwa pomocniczego), gdzie udział wodoru ma wynieść około 30 proc.
Jednocześnie zamawiający nie wyklucza wykorzystania 100 proc. wodoru w przyszłości, jeśli stosowne rozporządzenia zaczną obowiązywać. Jak zaznaczyła firma, dostosowanie układu do spalania wyłącznie wodoru nie jest przedmiotem inwestycji.
Co ciekawe, blok ma być przystosowany do współpracy z farmą fotowoltaiczną o mocy około 211 MW. Współpraca obu modułów (bloku gazowo-parowego i farmy fotowoltaicznej) będzie tak zaplanowana, aby nigdy nie przekroczyć całkowitej mocy wyjściowej na poziomie 600 MW.
W bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Adamów (od jej zachodniej strony) zlokalizowana jest stacja 220/110kV Adamów należąca do PSE, do której zostanie przyłączony nowy blok.
Przyłączenie bloku do sieci gazowej wysokiego ciśnienia nastąpi w Węźle Turek II oddalonym o około 1,7 km od projektowanej stacji zlokalizowanej na terenie Elektrowni Adamów.
Przypomnijmy, że ostatni z pięciu węglowych bloków Elektrowni Adamów został wyłączony 1 stycznia 2018 r.
Czytaj więcej: Elektrownia Adamów została wyłączona
Odejście od węgla
Grupa ZE PAK zapowiadała niedawno szybsze odejście od produkcji energii z węgla. Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku.
Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych firmy do końca 2024 roku, czyli do czasu, gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy.
Grupa ZE PAK jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza, który pośrednio posiada 65,96 proc. jej akcji.