Jak skutecznie kontrolować jakość procesu budowlanego?

Jak skutecznie kontrolować jakość procesu budowlanego?
Adobe Stock

Wysoka jakość obiektu oddanego do użytku jest celem każdego inwestora. Niezależnie od tego czy inwestycja dotyczy dużego obiektu przemysłowego, osiedla mieszkaniowego czy szpitala, wszystkie osoby zaangażowane w proces budowlany zobowiązane są dbać o prawidłową realizację projektu, tak aby efekt końcowy nie odbiegał od oczekiwań. Chcąc zyskać pewność zachowania najwyższej jakości prac budowlanych zamawiający w dokumentach przetargowych coraz częściej piszą o konieczności uzyskania międzynarodowego certyfikatu jakości BQS dla obiektu budowlanego.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

Czym jest standard BQS?

BQS (z angielskiego Building Quality Supervision, z niemieckiego Baubegleitende Qualitätssicherung) to standard kontroli jakości prac budowlanych, w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza "Budowlane Nadzory Jakościowe". Standard BQS został stworzony w Niemczech przez jednostki TÜV, czyli Stowarzyszenia Dozoru Technicznego, których oddziały funkcjonują także w Polsce. Te niezależne jednostki certyfikacyjne posiadają uprawnienia do wydawania międzynarodowych certyfikatów dla obiektów budowlanych. W zależności od tego, która organizacja wydała certyfikat można się spotkać z dodatkowymi oznaczeniami standardów BQS-4, BQC czy BQTR. Standardy te różnią się jedynie w szczegółach. Każdy z nich jest skonstruowany w taki sposób, aby uzyskanie certyfikatu było potwierdzeniem, że w trakcie procesu budowlanego została zachowana najwyższa jakość prac, a wszelkie usterki zostały usunięte.

Nadzory jakościowe prowadzone przez audytorów polegają na kontrolowaniu każdego etapu inwestycji, od fazy projektu do końcowego odbioru budynku. Audytorzy rozpoczynają swoją pracę od szczegółowego przestudiowania dokumentacji, ponieważ wykrycie i wyeliminowanie ewentualnych błędów na tym etapie może uchronić inwestora przed poważnymi stratami finansowymi. Weryfikacja i akredytacja dokumentacji budowlanej pozwala przystąpić do kolejnego etapu prac certyfikacyjnych, którym są audyty, prowadzone na budowie. W ich trakcie tworzone są bieżące raporty z przebiegu prac budowlanych, wzbogacone zdjęciami. Po każdej wizycie zamawiający, którym może być generalny wykonawca bądź inwestor, otrzymuje od audytora pełny raport wraz z listą usterek. Dzięki ciągłym kontrolom udaje się wychwycić możliwe ryzyka. Pozytywny wynik audytów zostaje potwierdzony Międzynarodowym Certyfikatem Jakości dla Budynku.

Do czego może doprowadzić brak kontroli?

Przykłady błędów konstrukcyjnych budynków użyteczności publicznej można mnożyć, nie wszystkie kończą się tragicznie, ale zdarzały się sytuacje, w których odpowiedzialnością za nieumyślne narażenie na utratę zdrowia i życia zostali obarczeni także urzędnicy.

Tak było kilka lat temu w Suwałkach, gdzie sprawa wadliwie wykonanego remontu dachu pływalni trafiła do sądu. Media lokalne czujnie śledziły przebieg procesu, jeszcze teraz w internetowym wydaniu gazety.pl można przeczytać: "Karą więzienia od roku do dwóch lat w zawieszeniu i grzywną suwalski sąd ukarał urzędników i wykonawcę za wadliwe wykonanie remontu dachu pływalni w Suwałkach. Pęknięcia w dachu basenu zauważono cztery lata po jego remoncie. Biegli z Politechniki Białostockiej stwierdzili, że konstrukcja budynku jest poważnie przeciążona i sugerowali, że dach może się nawet zawalić. Okazało się, że wykonawca, chcąc dach ocieplić, poza warstwą styropianu wylał na niego pokaźną warstwę betonu. Konieczny więc był kolejny remont, za który magistrat musiał zapłacić 463 tys. zł." Jednym z głównych zarzutów prokuratury w tej sprawie był brak nadzoru nad wykonywanymi pracami oraz rażące uchybienia budowlane, a także nieumyślne narażenie na utratę zdrowia i życia wielu osób. Ucierpiał także wizerunek urzędu, co przełożyło się na negatywne nastroje społeczne. Takich sytuacji można uniknąć. Zewnętrzni eksperci niezaangażowani bezpośrednio w proces budowlany niejednokrotnie są w stanie zobaczyć więcej niż osoby, działające pod presją czasu.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak skutecznie kontrolować jakość procesu budowlanego?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.90.95
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!