KIO oddaliła odwołanie CNEEC-COVEC ws. budowy bloku w Kozienicach

KIO oddaliła odwołanie CNEEC-COVEC ws. budowy bloku w Kozienicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania konsorcjum CNEEC-COVEC od decyzji o wyborze oferty konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi w przetargu na budowę bloku węglowego Elektrowni Kozienice - poinformowała w piątek sędzia Katarzyna Ronikier-Dolańska.

"Po przeanalizowaniu pisemnego uzasadnienia wyroku KIO, zdecydujemy, czy będziemy składać do sądu okręgowego skargę na dzisiejszy wyrok izby, czy nie" - powiedział w piątek PAP pełnomocnik konsorcjum CNEEC-COVEC Igor Hanas.

Pod koniec maja Enea poinformowała, że konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi wygrało przetarg na budowę bloku węglowego na parametry nadkrytyczne o mocy do 1.000 MW w należącej do Enei Elektrowni Kozienice, oferując ok. 6,28 mld zł brutto.

Od decyzji tej odwołało się konsorcjum CNEEC-COVEC.

Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP wynikało, że cena zaoferowana przez konsorcjum CNEEC-COVEC była nieco niższa (ok. 6,15 mld zł brutto), ale oferta konsorcjum Hitachi-Polimex była lepsza od oferty chińskiego konsorcjum we wszystkich pozostałych branych pod uwagę parametrach.

Enea podała, że zwycięskie konsorcjum uzyskało 97,716 punktów w postępowaniu przetargowym, natomiast chińskie konsorcjum China National Electric Engineering Co. Ltd. wraz z China Overseas Engineering Group Co. Ltd 92,063 pkt.

Poza samą ceną oferta konsorcjum Hitachi-Polimex miała być lepsza od oferty chińskiego konsorcjum we wszystkich pozostałych branych pod uwagę parametrach. Argumentowano, że wygrała oferta "najlepsza pod względem technicznym, najlepsza jeśli chodzi o wydajność i sprawność bloku".

Z informacji PAP wynikało, że konsorcjum Hitachi-Polimex zaoferowało 45,59 proc. gwarantowanej sprawności netto bloku, podczas gdy oferta konsorcjum chińskiego wyniosła 44,7 proc. Moc netto bloku zaoferowana przez konsorcjum z Polimeksem to 1.000 MWe, a konsorcjum CNEEC-COVEC 919 MWe. Okres realizacji założony w ofercie konsorcjum Hitachi-Polimex to 58 miesięcy, a oferta chińskiego konsorcjum zakładała 71-miesięczny okres realizacji bloku.

Enea poinformowała w komunikacie, że budowa bloku potrwa ok. pięciu lat. Nowy blok ma ruszyć w 2017 roku.

Blok opalany węglem kamiennym ma zwiększyć moce wytwórcze elektrowni w Kozienicach o 1000 MW, czyli o 1/3. Moc Elektrowni będzie wynosić blisko 4 tys. MW. Blok w przyszłości może być wyposażony również w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla.

Zdaniem Adama Kowalczyka z kancelarii Weil Gotshal & Manges, pełnomocnika Enei, odwołanie chińskiego konsorcjum od samego początku skazane było na niepowodzenie.

Jego zdaniem Chińczycy sugerowali, że w ofercie Polimex-Hitachi znajdują się informacje lub dane, których tam nie było.

"Chińskie konsorcjum twierdziło także, że nie jest obiektywnie możliwe osiągnięcie sprawności bloku na zaoferowanym przez konsorcjum Polimex-Hitachi poziomie, tj. 45,59 proc. Również i ten argument okazał się całkowicie chybiony" - wskazał Kowalczyk.

Zaznaczył, że już w samej specyfikacji Enea zażądała sprawności bloku na poziomie między 44,5 proc. a 46 proc., więc - jego zdaniem - trudno uznać ofertę konsorcjum Polimex-Hitachi za nierealną.

"Po drugie, sprawności na poziomie 46 proc. dla elektrowni o mocy 1000 MW są obecnie powszechnie oferowane, w różnych państwach świata projekty o takich parametrach są już w fazie realizacji" - wyjaśnił prawnik.

"Odnośnie do zarzutu konsorcjum COVEC, że turbina Hitachi jest innowacyjna, a przez to nie jest bezpieczna, bo nigdy wcześniej nie została zaoferowana do komercyjnego wykorzystania, stwierdzić można tylko, że gdyby przyjąć logikę COVEC, samochody do dnia dzisiejszego nie byłyby wyposażone w poduszki powietrzne. Konsorcjum Polimex-Hitachi zaoferowało nowocześniejszą, a przez to sprawniejszą turbinę, dzięki czemu wygrało przetarg" - dodał.

Prawnik zaznaczył, że KIO oddaliła także odwołanie konsorcjum Polimex-Hitachi, które domagało się odrzucenia oferty chińskiego konkurenta ze względu na popełnione w niej błędy.

"Odwołanie konsorcjum Polimex-Hitachi miało podłoże wyłącznie psychologiczne, a nie prawne. Ustawa prawo zamówień publicznych nie pozwala na wnoszenie odwołań +na wszelki wypadek+" - wyjaśnił pełnomocnik Enei.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KIO oddaliła odwołanie CNEEC-COVEC ws. budowy bloku w Kozienicach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!