PARTNERZY PORTALU

Klimat koniunktury w budownictwie w czerwcu negatywny

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 22-06-2012 15:09

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w czerwcu negatywnie, gorzej niż w maju i w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący i przyszły portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco większy od zapowiadanego w maju.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 14 (w maju minus 10). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. (w maju odpowiednio 16 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że bieżący i przewidywany portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem.

"Zwiększają się znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy jednostek zapowiadają większy niż planowano przed miesiącem spadek zatrudnienia. Spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być nieco bardziej znaczący od zapowiadanego w maju" - napisano.

"Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż przewidywali przed miesiącem" - dodano.

GUS informuje, że jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają niekorzystne i gorsze niż w maju oceny bieżącej i przyszłej ogólnej sytuacji gospodarczej. W porównaniu z przewidywaniami z poprzedniego miesiąca pogorszenie prognoz zauważalne jest w największym stopniu w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

"Oceny bieżącego portfela zamówień zgłaszane przez podmioty wszystkich klas wielkości są pesymistyczne, w największym stopniu - w jednostkach najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób). Prognozy w tym zakresie są niekorzystne jedynie w przedsiębiorstwach najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób). Mimo że przewidywania podmiotów średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są nadal pozytywne, to jednak uległy pogorszeniu w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca" - napisano.

"Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej formułowane przez jednostki wszystkich klas wielkości są niekorzystne i gorsze niż w maju. Również prognozy na najbliższe trzy miesiące są gorsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Optymistyczne prognozy formułują jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), choć właśnie w tych jednostkach w stosunku do ubiegłego miesiąca uległy one największemu pogorszeniu" - dodano.

Z badania wynika ponadto, że negatywne oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej sytuacji finansowej zgłaszają przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, w szczególności jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

"W bieżącym miesiącu opóźnienia w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe, większe niż w maju, są sygnalizowane przez przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, w szczególności przez jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób)" - napisano.

"Zatrudnienie w największym stopniu może być ograniczane, w tempie zbliżonym do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu, w podmiotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Redukcje zatrudnienia w jednostkach pozostałych klas wielkości (o liczbie pracujących do 249 osób) mogą być bardziej znaczące niż prognozowany one w maju" - dodano.

Z badania wynika także, że ceny robót budowlano-montażowych mogą spadać w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości w stopniu nieco większym niż zapowiadano przed miesiącem.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klimat koniunktury w budownictwie w czerwcu negatywny

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!