Konsorcjum z udziałem Unibepu z kontraktem drogowym za ponad 40 mln zł

Konsorcjum z udziałem Unibepu z kontraktem drogowym za ponad 40 mln zł
W I półroczu 2020 grupa Unibep osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 733 mln zł Fot. mat. pras. Unibep
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ICH/PAP/TE
  • Dodano: 19-10-2020 15:55

Konsorcjum firm Unibep (lider konsorcjum) oraz Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych Trakt podpisało umowę na realizację inwestycji drogowej "Rozbudowa drogi krajowej Nr 66 na odcinku przejścia przez Wysokie Mazowieckie". Szacunkowa wartość wynagrodzenia należnego konsorcjum z tytułu realizacji umowy wynosi około 40,4 mln zł netto - poinformował Unibep.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zamawiającym jest Skarb Państwa – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.
  • Szacunkowa wartość wynagrodzenia należnego konsorcjum z tytułu realizacji umowy wynosi wskazane już około 40,4 mln zł netto, z czego wynagrodzenie Unibepu to około 20,2 mln zł netto.
  • Termin realizacji inwestycji wynosi, jak poinformował Unibep, 22 miesiące od dnia zawarcia umowy, co stało się 19 października 2020 roku.

- Umowa zawiera postanowienia odnośnie możliwości naliczenia przez zamawiającego kar umownych m.in. za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy oraz w przypadku naruszenia innych przewidzianych umową obowiązków konsorcjum, a także za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie konsorcjum- podał Unibep.

Zobacz także: Unibep z umowami na inwestycje drogowe na Podlasiu

- Umowa przewiduje limit kar umownych ze wszystkich tytułów wynoszący 20 proc. wynagrodzenia brutto. Jednocześnie w przypadku, gdyby wysokość zastrzeżonych kar umownych nie pokryła poniesionej szkody, zamawiający może dochodzić odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych- poinformował Unibep.

Czytaj również: Jedyny taki ranking. Oto 40 największych firm budowlanych w Polsce

Droga jest główną ulicą w Wysokiem Mazowieckiem. Jak mówił na wideokonferencji prasowej dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Wojciech Borzuchowski, droga ta należy do najbardziej zniszczonych odcinków dróg krajowych na terenie tego oddziału, modernizacja to zmieni.

W ramach przebudowy powstaną cztery ronda, będzie przebudowanych 15 skrzyżowań, chodniki, infrastruktura. Inwestycja jest realizowana we współpracy GDDKiA z samorządem Wysokiego Mazowieckiego oraz Polską Grupą Energetyczną.

Borzuchowski poinformował, że PGE zleci odrębnemu wykonawcy przeprowadzenie swoich prac na dodatkową kwotę 2,5 mln zł - poinformował Borzuchowski. Droga ma być gotowa do końca sierpnia 2022 r. Na konferencji podano, że miasto Wysokie Mazowieckie finansowało przygotowania do tej inwestycji, choć kwoty nie podano.

O przebudowę drogi władze Wysokiego Mazowieckiego zabiegały od dawna - przypomniano na konferencji. Anna Niemyjska z Urzędu Miasta w Wysokiem Mazowieckiem podkreśliła, że inwestycja jest ważna dla miasta, mieszkańców, firm, tranzytu. Podkreślała, że droga jest bardzo obciążona takim ruchem. Przypomniała, że miasto stara się uzupełnić tę inwestycję innymi, w trzech odcinkach powstanie miniobwodnica miasta, co odciąży centralną część Wysokiego Mazowieckiego z ciężkiego ruchu.

Uczestniczący w wideokonferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że zadaniem rządu jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli na drogach, więc modernizacja dk 66 temu będzie służyć.

Przypomniał, że w Podlaskiem realizowane są duże inwestycje związane z budowę tras S61 Via Baltica i S19 Via Carpatia, ale oprócz tego ważna jest także poprawa infrastruktury na już istniejących drogach krajowych.

Ocenił, że modernizacja pozwoli "dokonać wielkiej interwencji" na tej drodze, dzięki czemu będzie ona bardziej bezpieczna w ruchu drogowym dla mieszkańców i dla osób przejezdnych, tranzytu, ale też rowerzystów, pieszych, bo taka infrastruktura powstanie.

Dyrektor infrastruktury Unibepu Adam Poliński podkreślił, że przebudowę będą prowadzić regionalne firmy, a inwestycja oznacza dla nich dalszy rozwój. Zapewniał, że prace będą prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia komunikacyjne w trakcie modernizacji.

W I półroczu 2020 grupa Unibep osiągnęła 10,3 mln zł zysku netto, co licząc rok do roku oznaczało wzrost o około 47 proc. Taki zysk został osiągnięty przez grupę Unibep przy sprzedaży w I półroczu 2020 na poziomie około 733 mln zł wobec sprzedaży 725 mln zł w I półroczu 2019.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konsorcjum z udziałem Unibepu z kontraktem drogowym za ponad 40 mln zł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!